Zamknij
REKLAMA

Nie należy lekceważyć snu

15:33, 17.12.2019 | Artykuł sponsorowany

Dlaczego dobry sen jest tak ważny? Na to pytanie nie musimy szukać długo odpowiedzi: wystarczy nam jedna noc na niewygodnym łóżku, żeby poczuć, jak bardzo potrzebujemy komfortu i higieny zasypiania. Jest to ważne zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

„Idź spać, bo nie urośniesz” powtarzały nam nasze mamy i babcie, kiedy byliśmy dziećmi. Miały rację: to w trakcie snu wyzwalany jest hormon wzrostu. Sen ma wspaniałe działanie regeneracyjne, pozwala nam na otrząśnięcie się po długim dniu i na przygotowanie do kolejnego tygodnia. Jednak o ów sen trzeba także zadbać, a nie zrobimy tego bez dobrej poduszki, materaca czy kołdry.

Każdy ma swoje preferencje, jeżeli o miękkość materaca chodzi. Warto jednak pamiętać o tym, że spanie na czymś bardzo twardym nie jest już zalecane przez lekarzy, a mit ten wziął się

z czasów, kiedy produkcja materacy opierała się głównie na trawie morskiej i kokosowym włóknie – był to sposób na marketing.

Obecnie preferuje się inne wypełnienia, przykładem może być materac Hilding Flamenco (można go znaleźć na tej stronie: https://senpo.pl/materac-flamenco/). Skonstruowano go przy użyciu sprężyn Multipocket, zaś po obu jego stronach zamontowano pianki – z jednej strony lateksową, z drugiej piankę wysokoelastyczną HR.

Zadbaj o dobry sen

Im starsi jesteśmy, tym mniej snu potrzebujemy. Nie znaczy to jednak, że komfort zasypiania ma być mniejszy dla osoby, która jest w podeszłym wieku. Nasi seniorzy potrzebują wypoczynku w takim samym stopniu jak my w sile naszych lat. Osobie starszej przyda się na przykład materac termoelastyczny, regulujący temperaturę.

Jeżeli o dzieci chodzi, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by ich naturalna potrzeba energii została najpierw wykorzystana w trakcie dnia. To oznacza, że rodzic musi postawić przede wszystkim na aktywność fizyczną swojego dziecka. W przeciwnym razie „usypianie” – dla przykładu – trzylatka będzie stanowić problem nawet przy najwygodniejszym materacu.

Co z poduszką?

Nasza głowa musi być ułożona na pewnym podwyższeniu – sprawia to, że ciśnienie nie będzie tak dokuczliwe, a my nie zaczniemy cierpieć na problemy związane ze zgagą czy bólem zębów (lub karku). Poduszki naturalne mogą być strzałem w dziesiątkę szczególnie dla alergików.

Podsumowując, podstawą dobrego snu są przede wszystkim te rzeczy, z którymi mamy bezpośredni kontakt podczas spania. Materac, poduszka, niekiedy także kołdra. Pełnowartościowy sen zapewni nam wypoczynek, a co za tym idzie, możliwość aktywnego spędzenia następnego dnia. Pozwala to również zminimalizować przeżywany stres i lepiej radzić sobie z trudnościami.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA