Zamknij

Historia Krav Magi

19:43, 10.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:43, 10.07.2019

Krav Maga - obecnie uznawana za najskuteczniejszą szkołę samoobrony. W tym artykule opowiemy jaka jest historia i korzenie Krav Magi.

Skąd pochodzi krav maga i na czym polega?

Krav maga to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów walki i formy samoobrony. Obecnie posiada ona ciekawą formę treningów w wielu różnych punktach w całej Polsce i na świecie. (jeden z najlepszych w Polsce punktów treningowych  krav magi: http://krav-maga-warszawa.com/). Jak i kto ją odkrył?

Krav maga ściśle wiąże się z Czechosłowacją i Izraelem. W Czechosłowacji zostały zapoczątkowane walki wręcz, a potem zostały rozwijane w Izraelu. Za twórcę krav magi uważa się Imiego Lichtenfelda. Walki w bliskim kontakcie zaczęły rozwijać się w latach 30, w XX wieku. Od tego czasu krav maga (może jeszcze nie pod tą oficjalną nazwą) zaczęła się rozwijać.  

Krav maga bazuje na naturalnych odruchach obronnych człowieka. Nie bazuje na wyuczonych i swoistych technikach, tylko wykorzystuje pierwotny potencjał ludzki. 

Jest to odmienność od mieszanych sztuk walki, które wykorzystują np: tradycyjne figury, chwyty czy ciosy. Jedynie krav maga pozwala na wykorzystanie tego, co drzemie w naszych genach.

Dlaczego Lichtenfeld stworzył krav magę?

Imi Lichtenfeld to znany w tamtych czasach sportowiec, który sprawdzał się w różnych dyscyplinach sportu. Uprawiał boks, zapasy, gimnastykę a nawet jiu-jitsu. Trenował głównie w klubie założonym przez własnego ojca. 

Ponadto zasłynął też z faktu, że był doskonałym tancerzem, co czyniło go wszechstronnie uzdolnionym w oczach innych ludzi tamtego okresu. 

Dzięki swoim umiejętnościom stał się idolem młodych Żydów, co nie spodobało się faszystowskim bojownikom, którzy nie tylko wylewali swoje frustracje na niego, ale także jeszcze bardziej mścili się na Żydach. 

Lichtenfeld postanowił nie akceptować takiego stanu rzeczy i wziął sprawy w swoje ręce. Zdobywane przez lata umiejętności i doświadczenie przelał na realne działania. Stworzył grupy bojowe, które broniły Żydów oraz sam zaczął ich bronić własnoręcznie. 

Stworzył własny system walki wręcz, który udoskonalał i rozpowszechniał. Zauważył, że najlepszym sposobem na pokonanie przeciwnika nie jest posiadanie wielu przedmiotów do walki, a wykorzystanie celnego ataku i swojego potencjału obronnego. Tak właśnie powstała krav maga, której początkowe formy istniały już kilkadziesiąt lat temu.

Co Izrael ma wspólnego z Krav Magą i jakie są jej odmiany?

Krav Maga jest powiązana z Izraelem, a dokładniej z wojskami Izraelskimi. W związku z tym, że Izrael był niegdyś jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, postanowiono wprowadzić zmiany w walce wojskowej, żeby jak najlepiej odeprzeć atak wroga. W tym celu wykorzystywano krav magę.

W związku z tym powstały dwie odmiany krav magi- wojskowa i cywilna. Czym one się od siebie różnią?

Przede wszystkim wykorzystywanymi technikami i celem. W krav madze cywilnej ważny jest sport, samodyscyplina i odparcie ataku przeciwnika, a w krav madze militarnej nawet jego zabicie. 

Ponadto krav maga militarna dopuszcza m.in używanie broni. Może ją posiadać każdy z przeciwników, atomiast w krav madze cywilnej, można ją posiadać tylko i wyłącznie jeśli odbierze się ją przeciwnikowi. 

Drugą kwestią jest kwestia nauczania. Krav maga militarna jest nauczana tylko i wyłącznie w wojsku czy policji. Wiąże się to z faktem, że m.in nauczane są techniki zabijania, co nijak ma się z celem nauczania czegoś takiego ludności cywilnej, która chce trenować krav magę np: w celach sportowych. Wśród ludności cywilnej krav maga jest używana jedynie w celach sportowych lub w celu samoobrony. 

Krav maga jest obecnie bardzo popularna. Przeszła długą drogę od Izraela do Polski i zagościła tu na stałe. Szkoły Krav magi cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn oraz w każdej grupie wiekowej. Na takie zajęcia może przyjść każdy, bez względu na płeć, wiek czy poziom umiejętności. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%