Zamknij
REKLAMA

Ileż jest do odkrycia w laboratorium międzyuczelnianym?

00:00, 11.07.2022 | Artykuł promocyjny

Zagadnienia związane z matematyką, fizyką, mechaniką i pokrewnymi im dziedzinami nie należą do łatwych w przyswajaniu. Pomimo tego, że zajmują się opisem otaczającego nas świata, są często sformułowane w języku, wywołującym u studentów gęsią skórkę.

Bardzo często zapominamy, że istota studiów technicznych nie ogranicza się do nauki teorii i zapamiętywania wzorów, To również zastosowanie w praktyce zdobyczy świata nauki, dające możliwość wglądu w to, co nie jest możliwe do zobaczenia gołym okiem. Laboratorium Międzyuczelniane, z którego WMT korzysta także w trakcie zajęć laboratoryjnych i projektowych, posiada wyposażenie nieczęsto spotykane nawet w profesjonalnych laboratoriach naukowych. Nasi studenci mogą czerpać doświadczenie i uczyć się pracy na urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle, oraz wynieść bezpośrednie umiejętności potrzebne w laboratorium zakładowym lub przy kontroli jakości.

REKRUTACJA

W naszym laboratorium znajdują się spektrometry masowe, spektrometr i dyfraktometr rentgenowski, spektrometr fotoelektronów i kilka rodzai mikroskopów optycznych.

Najbardziej wymownym przykładem jest elektronowy mikroskop skaningowy (SEM), który umożliwia nie tylko obrazowanie w dużych powiększeniach ale też sprawdzenie składu chemicznego badanych próbek. Dzięki zastosowaniu wiązki wysokoenergetycznych elektronów, skupionych za pomocą soczewek elektromagnetycznych, możliwe jest obserwowanie struktur mniejszych niż jeden mikrometr. Dla porównania do mikroskopii optycznej gdzie limitem jest powiększenie do tysiąca razy, skaningowy mikroskop elektronowy umożliwia powiększenie do miliona razy. Dzięki takiemu powiększeniu możliwe jest obrazowanie nanocząstek i nanostruktur.

Na poniższych fotografiach z mikroskopu elektronowego pokazana jest osa w pięciu powiększeniach, 20x, 75x, 400x, 1000x i 10000x. Dla lepszego obrazowania osa została poddana procesowi napylania próżniowego. Dzięki napyleniu warstwy miedzi o grubości ok. 20 nm (1 nm = 0.000000001 m), możliwe jest obrazowanie w bardzo dużych powiększeniach. Taka warstwa metaliczna umożliwia obrazowanie obiektów, które nie przewodzą prądu elektrycznego. Próbki nieprzewodzące prądu powodują nadbudowanie się ładunku elektrostatycznego, co prowadzi do zakłóceń i pogorszenia jakości zdjęć.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny
Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
ul. Kwiatkowskiego 4
37-450 Stalowa Wola
Tel.: (15) 844 89 12
wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%