Zamknij
REKLAMA

Diecezja policzyła wiernych na mszach. Jak wypadł Mielec?

12:35, 10.01.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W diecezji tarnowskiej 71 procent wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 26,2 proc. przyjmuje Komunię Świętą - takie są najnowsze dane z 2019 roku. Opublikował je Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 20 października ubiegłego roku.

W diecezji odnotowano spadek frekwencji o 0,3 proc., a w przypadku przyjmowania Komunii o 0,7 proc.

- Spadek wskaźnika dominicantes mieści się w granicach błędu statystycznego. Natomiast  pojawia się pytanie dlaczego spada nam współczynnik communicantes, ponieważ ogólna tendencja jest wzrostowa. Zauważamy,  że w naszych kościołach pojawia się coraz więcej osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które nie mogą przyjmować Komunii św. Kolejną przyczyną spadku liczby osób przystępujących do Komunii może być nadal powierzchowna religijność. Bierzemy też pod uwagę, że być może u niektórych ludzi wzrasta poczucie grzechu oraz szacunek do Eucharystii, więc mogą czuć się niegodni, by przyjąć Komunię św. - mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Dane zostaną uwzględnione podczas trwającego synodu diecezjalnego. - To ważne informacje dla nas. To nam pokazuje na co należy zwrócić uwagę. Cieszymy się z wysokiej frekwencji, ale pytamy jak dotrzeć do pozostałych. Będziemy też rozmawiać co zrobić, by wiara była głębsza i ludzie mieli większe pragnienie przyjmowania Jezusa w Komunii św. - podkreśla ks. Michał Dąbrówka.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – prawie 97 proc. - To są najpobożniejsze tereny naszej diecezji, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Przekaz wiary dokonuje się w sposób tradycyjny w rodzinie i w środowisku, które żyje Kościołem i wiarą - powiedział ks. Dąbrówka.

Dużo ludzi chodzi również do kościoła w dekanacie Limanowa - prawie 90 proc. a także w dekanacie Łącko - ponad 86 proc.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – ok. 38 proc., a także w dekanacie Limanowa - ponad 34 proc. i w dekanacie Krynica - 33,7 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec - Południe i wynosi on ponad 54 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16 proc. 

W skład dekanatu Mielec - Południe wchodzą: Dobrynin – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Kiełków – Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Książnice – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela, Łączki Brzeskie – Parafia pw. Matki Bożej Królowej i św. Judy Tadeusza Ap., Mielec – Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Mielec-Rzochów – Parafia pw. św. Marka Ewangelisty, Mielec – Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej, Przecław – Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Trześń – Parafia pw. św. Wojciecha.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 62 proc., a w sądeckich sięga 68 proc.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (62)

DD

54 14

Większość na pokaz. 12:50, 10.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hahahaha

22 10

nowego wieśwagena za 500 + pokazać 13:16, 10.01.2020


jaja

1 0

Ty ? 07:16, 13.01.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


dddd

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


niconico

18 4

W kraju, w którym mieszkam - nigdy. Tu żadni czarownicy po domach nie łażą. Jak się chce czarownika, to trzeba do niego samemu pójść.

13:18, 10.01.2020


czarna mafiaczarna mafia

8 5

wolni i oświeceni ludzie psze księdza 18:57, 10.01.2020


wiktoria wiktoria

58 47

Wiadomo od dawna że Podkarpacie to średniowiecze gusła i zabobony . 13:15, 10.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdamAdam

23 16

Jednym słowem ciemnogród 13:42, 10.01.2020


kr7kr7

1 3

no i co wikusia jaką masz alternatywę jak kopniesz w kalendarz - iść do raju albo do diabła . na pewno jak będziesz u schyłku życia zweryfikujesz swoje teraźniejsze myślenie (albo i nie) 21:28, 12.01.2020


SynodSynod

58 10

Kto chodzi do Kościoła na co dzień nie uwierzy w te dane. Niestety kościoły pustoszeją i w większości chodzą tylko ludzie starsi, emeryci. Młodych brak. Realne i prawdziwe satystki uczęszczania na msze swiete są niestety o wiele gorsze, dalekie od tych, które czytam w artykule. Kryzys wiary, laicyzacja niestety pogłębia się. Czy pomoże V Synod DT? Mam nadzieję, ze tak
Nalezy podkreślić, ze prafialne zespoly synodalne powinny byc otwarte dla wszystkich chętnych, a nie wybranych przez księży swoich znajomych i osób starszych, co to boi się w ogóle odezwać i nawet nie rozumie założeń miesięcznego planu pracy, nie wspominając juz o tym, że znaczna część osób z parafialnych z.s. nawet nie czyta tych materiałów i nie przychodzi na spotkania - to do niczego nie prowadzi, a praca na poziomie parafialnych zespołów staje się mało efektywna. Niektorzy księża z Mielca też specjalnie się nie wysilaja w tych pracach. Z kolei komisje V Synodu na poziomie DT wypracowuja sensowne kierunki działań i trzeba zaznaczyć, że to one dają największy wkład pracy nad dokumentem finalnym. Aby iść z duchem czasu trzeba zapraszać do rozmów ludzi młodych, którzy będą umieli zdefiniować problem odchodzenia od Kościoła, będą umieli nakreślić kierunki działań i zmian aby przyciągnąć ich na drogę wiary. Ja nie jestem w zespole synodalnym, a szkoda. Zawsze pozostaje droga ogólnodostępnego formularza na stronie V Synodu DT. 13:23, 10.01.2020

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

Darek Darek

19 3

Zgadza się mieszkam koło kościoła i widzę że zasuwają te same babki trzy razy dziennie . 13:33, 10.01.2020


asdasd

14 5

Parafialne zespoły nie mają żadnego wpływu na przebieg synodu. omawiane tematy mają znikomy wpływ na dokumenty komisji. Sztuka dla sztuki - chyba tylko kuria już tylko wierzy, że ten synod może coś zmienić.
Pozdrawiam - sekretarz jednego z zespołów. 14:05, 10.01.2020


SynodSynod

24 3

Do Darka.
Tak, to prawda (np. Kościół pw. MBNP) Dodam, ze te starsze panie (róże) skanują każdego kto wchodzi do Kościoła, a jak już młoda kobiete zobaczą to uruchamia im się fantazyjna, a zarazem bzdurna wyobraźnia, i rozsiewaja te swoje wymyslone niemadre plotki. Plotki sa wytworem nudy, a jak już nie ma się taka osoba czym zająć, to wymyśla się co bądź. Trzeba się za takie osoby modlić. 14:10, 10.01.2020


do asddo asd

9 4

Jeśli wątpisz w sens Synodu to może złóż rezygnację z funkcji sekretarza, wypisz się z pracy zespołu i ustąp miejsca temu, kto rozumie założenie i istotę prac synodalnych, zna problemy Kościola, ma pomysly na budowanie Kościoła na wzór Chrystusa, wzrost wiary u ludzi i zaangzzuje się z nadzieja na dobrą przyszłość Kościoła Katolickiego i w poczuciu dobrze wypełnionego zadania przed jakim stoją parafialne z.s. 16:30, 10.01.2020


asdasd

9 3

Bracie :) To piękne co piszesz: zrozumienie założenia i istoty prac, zna problemy Kościoła, ma pomysły na budowanie Kościoła na wzór Chrystusa itd. Nie chcę się ujawniać z której parafii jestem, ale do PZS w mojej parafii powołano ponad 60 osób. Dziś ostała się połowa. Dlaczego? Zgłaszane postulaty dotyczące parafii notorycznie są bagatelizowane przez księży, a pomimo wysyłania protokołów do kurii, nie przebijały się pewnie przez gąszcz innych protokołów. Pomysły na ożywienie parafii uderzają w mur obojętności księży, którym się nie chce i świeckich rajców z Rad Parafialnych, którym w ramach swojej działalności wystarczy opłatek raz do roku, kwesta na cmentarzu i imieniny proboszcza. Jak trafnie zauważyłeś, większość świeckich zaangażowanych w synod (nie tylko na poziomie parafialnym, ale i diecezjalnym) to najwięksi przytakiwacze proboszczów, a osoby, które autentycznie mogłyby coś zmienić nie są dopuszczone do komisji szczegółowych, czy na zjazdy synodu, a w PZSach są pojedynczym głosem, na który pozostali reagują "Przecież zawsze tak było". Metodologia synodu jest niedopracowana, bo po roku synodu powinna nastąpić weryfikacja ile z postulatów udało się już wprowadzić, tym czasem nad niektórymi konspektami spotkań chce się po prostu płakać, bo nie prowadzą do niczego i nie wprowadziły żadnych widocznych zmian. Zapomina się, że te starsze panie i panowie, starsi proboszczowie i wikarzy, w przeciągu kilku-kilkunastu lat wymrą (przepraszam za to, ale taka jest prawda) i zamiast tworzyć Kościół, który ma zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości, próbuje się jakoś ratować strefę komfortu, która wyewoluowała z prześladowanego Kościoła w PRLu. To nie jest tylko moje przekonanie, ale wielu innych osób zaangażowanych w synod.
Jestem przekonany, że gdybyś podszedł do swojego proboszcza, nie wygoniłby cię ze spotkania. Próbuj, ale niestety polski Kościół w obecnej formie nie przetrwa i to chyba dobrze. Sam chętniej skłaniam się ku wizji papieża Benedykta XVI o małych wspólnotach, gdzie każdy będzie wiedział po co w tej wspólnocie jest i dawał z siebie wszystko.
PS. Ks. Janusz Królikowski - dziekan WTST UPJPII powiedział kiedyś, że w Synodzie najważniejsze nie są wypracowane dokumenty (choć też są ważne), ale synodowanie, a więc spotkania, rozmowy i wymiana myśli. Moim zdaniem to czy synod coś zmieni zależy od refleksji posynodalnej i ludzi - nowych ludzi, bo pokolenie ludzi chodzących do kościoła z przyzwyczajenia, wiary kulturowej, czy nakazu musi wymrzeć. 17:53, 10.01.2020


lejeklejek

17 3

Powiem wam to co chcecie ustalić: największym wrogiem kościoła (kościół to my) jest ciemny, zacofany kler. A ile jest kościołów w Polsce? Kościół Rydzyka, Jedraszewskiego czy innych hierarchów którzy oprócz tego że często nie zgadzają się ze sobą, to nawet nie zgadzają się w wielu kwestiach z Papieżem. Nie zgadzają się z nauką Chrystusa który kazał kochać a nie nienawidzić. Przez wasze zakłamanie i hipokryzję, złe charaktery i brak kultury nie mówiąc o wspomnianej miłości a pędzie do bogactwa i dóbr doczesnych, ukrywanie i tolerowanie pedofilii itd, zajmiecie pierwsze kotły w piekle. Szkoda bo wielu nawet młodym ludziom wiara i jej praktykowanie jest potrzebne. Bo są zagubieni. Nie dajecie im jednak szansy i oni od was odejdą. Nie pomogą te pozorne synody i encykliki których nikt z was nie rozumie. Z Bogiem. 19:20, 10.01.2020


SynodSynod

10 0

Polecam:
"Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu." (2017)
"Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" (2019)
Autor: kardynał Robert Sarah, Nicolas Diat

23:21, 10.01.2020


agatagat

45 9

najniższy jest na smoczce. Wszyscy wiedza czemu... takich pastuszków dawno tam nie było 13:27, 10.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hahahaha

16 6

to ci co strzygą te owieczki 13:34, 10.01.2020


kikikiki

24 14

jak sie jedzie za nasze do Afryki na polowania to nic dziwnego 13:28, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zbieracznikzbieracznik

10 32

Kościół - związek niesakramentalny jest grzechem
Salomon - mam setki nałożnic i kochanic oprócz żony, dostałem karę od za zabicie cudzego męża umyślnie, ale ogólnie to idę do nieba wyje....e
Bóg w Biblii - idźcie i mnóżcie się, małżeństwa sobie sami wymyśliliście 13:31, 10.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MaruMaru

8 1

"Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»” (Mt 16) ❤️ 17:07, 10.01.2020


xyzxyz

7 0

Bóg nie nakazał Salomonowi ,żeby miał dużo żon. 21:55, 10.01.2020


MielecokMielecok

3 9

Zawsze, pierwszy forever 13:43, 10.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ເລຂາວຢູ່ ເໜືອເລຂາວຢູ່ ເໜືອ

4 1

A potem na basen 14:07, 10.01.2020


Brawo Brawo

28 17

Światełko na czarnej mapie Podkarpacia:) 13:43, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekaweciekawe

16 4

Czy 97% oznacza ze nikt z dekanatu nie wyjechal za granice, na studia a na msze nie przyszli tylko obloznie chorzy??? Od nas ze wsi tylko Ci co wyjechali za granice i na studia to juz ok 10% oraz chorzy.... 15:22, 10.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MatrixMatrix

4 2

Wyjeżdżających, młodych studentów itp. nie uwzględnia się chyba w statystyce.
Dane pozyskuje się pewnie podczas kolędy. 17:09, 10.01.2020


REKLAMA

boryna boryna

34 18

dane są mocno naciągane, ludzie mają dość takiego kościoła i wolą wiarę w boga a nie w chłopa w czarnej sukience i te pałace z krzyżami 16:01, 10.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pepepepe

8 4

czy wolą wiarę w boga... wydaj mi się że nie. Po prostu zaczynają myśleć a nie słuchać narzuconych od dziecka teorii. 21:18, 10.01.2020


KarolinkaKarolinka

40 17

Chodza same babcie dziadki. Mlodziez ma swoje zycie. Za pare lat gora parenascie koscioly beda puste jak na zachodzie. Ksieza sami sobie winni. Pelni buty pogardy i afery w kosciele ktorych nie rozliczyli i nie przeprosili. Ludzie wierza juz w Boga a nie w kosciol instytucjonalny. To juz nie sredniowiecze. Kosciol nie umie zyc w realiach demokracji czy w ramach wolnosci slowa i pluralizmu ideowego. Oni przespali rewolucje postindustrialna. Mentalnie sa jeszcze w 19 wieku. 16:37, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

44 11

Ja wierzę w Boga i z tego co kojarzę "-Pamiętaj abyś dzień święty święcił".
Może to dla niektórych abstrakcja ale kocham Boga i dlatego przychodzę do kościoła ?❤️ 17:12, 10.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

prorockprorock

15 3

no to szacun. ale większy szacun jak szanujesz tych co nie wierzą. 21:20, 10.01.2020


JanJan

13 1

Szanuję ?
Przeszkadza mi za to jak Ci co chodzą do kościoła mieszają z błotem ateistów i agnostyków.
Przeszkadza mi również jak ateiści i agnostycy nazywają wierzących ciemnogrodem i moherami.
W każdym bądź razie życzę wszystkim szacunku do innych ❤️ 12:21, 11.01.2020


Św. PiotrŚw. Piotr

15 5

❤️"Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»” (Mt 16) ❤️
17:14, 10.01.2020

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

Błąd...Błąd...

4 2

Jesteś w błędzie. Cytat ten pochodzi z Biblii katolickiej ,która nie jest oryginałem. Oryginał:
18 A ja ci także powiadam, że ty jesteś Piotr *, a na owej opoce ** zbuduję moje zgromadzenie wybranych *** i bramy Krainy Umarłych go nie przemogą.
*16,18 gr. Petros; co znaczy: Kamień, Odłamek skalny
**16,18 gr. petra; co znaczy: Opoka, skała

Chrystus mówi do Piotra Ty jesteś kamień ( odłamek ) ,a Ja jestem skałą i na tej skale zbuduje mój Kościół. Wersja do której się odwołujesz jest fałszerstwem mającym na celu przekazanie władzy Piotrowi ,a pozniej papieżom. Kłamstwem też jest ,że Piotr był w Rzymie - to Paweł był w Rzymie , Piotr natomiast został wysłany do Żydów.

Napisałem ponieważ często jest używany ten fragment , który oczernia Pana Jezusa. Papież to co robi robi w swoim interesie i nijak mają się działania kościoła do tego co robił Pan Jezus na ziemi. Jeśli ktoś nie wierzy niech przeczyta Ewangelię choćby jedną. 21:00, 10.01.2020


Św. PiotrŚw. Piotr

5 1

Nie ma błędu, ponieważ jest coś takiego jak niezmanipulowane źródło. Twoje jest zmanipulowane.
Polecam zapoznać się z pojęciami takimi jak Septuaginta i Wulgata ?❤️ 12:24, 11.01.2020


Błąd...Błąd...

1 1

Właśnie oryginałem się posiłkuje. Jeśli wiesz co to jest Septuaginta to też z pewnością wiesz ,że tekst który podałeś jest przekłamaniem. Co dodatkowo zaskakuje skoro jest napisane ,że kto dołoży do Pisma Św temu Bóg dołoży kar ,a kto odejmie temu Bóg odejmie. Podaj przykłady , dlaczego nie?. 20:44, 11.01.2020


miesmies

0 1

najstarszy znaleziony rekopis ewangelii pochodzi a polowy 2 wieku. historycy wiedza ze zaden z pierwszych apostolow nie mogl byc autorem ewangelii, chociazby z tego powodu ze byli analfabetami.byli galilejczykami. najbardziej wyksztalconym byl----Judasz. 17:59, 12.01.2020


Do miesDo mies

2 0

Po prostu ręce opadają jak się czyta takie wypowiedzi. Można pisać co się chce ale czy nie warto wcześniej coś poszukać?. To ,że ktoś gdzieś coś napisał w komentarzach nie sprawia że jest to prawda. Po prostu poszukaj i nie pisz bzdur. Kto zatem napisał listy pisane przez Pawła , Jana ?. 18:44, 12.01.2020


miesmies

0 0

pawel zostal apostolem po smierci Jezusa.warto cos przeczytac , sprawdzic zanim cos sie napisze.rece opadaja... 19:14, 12.01.2020


Do miecDo miec

2 0

Tak , Paweł był Apostołem...i co w związku z tym?. Podaj dowody w takim razie na to ,że apostołowie nie umieli pisać. Fakty historyczne lub wskazania na to w Piśmie Świętym ,że ANI JEDEN nie potrafił pisać. Po prostu się mylisz ,także w kwestii tego kiedy Ewangelie zostały napisane. Ewentualnie wydaje ci się ,że wiesz ale wydaje to spora różnica od wiem. 22:01, 12.01.2020


MłodyMłody

25 26

Zacznę chodzić do kościoła jak otrzymam paragon za 2 zł wrzucone na "tace". W sklepach normalnie się dostaje, a w tych czasach ksiądz to zawód jak każdy inny, więc i on powinien wydawać je za swoje usługi. 17:17, 10.01.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

lollol

15 10

Oj Młody Młody :D Ciekawe, czy w niedzielę jak wrzucisz dziecku te 2 zł do puszki to poprosisz o paragon, bo wiesz - 2 złote na tacy i 2 złote w tej puszce to to samo - to ofiara i nie ma podstawy do wystawienia paragonu. No chyba że kupujesz bilet wstępu na zwiedzanie. To lepiej wybrać ciekawsze muzeum. 18:32, 10.01.2020


MłodyMłody

12 9

Do puszki wrzucę 50 zł bo pójdzie to na szczytny cel a nie na miedziany dach. Orkiestra jest fundacją a kościół przypomina instytucje finansową 21:37, 10.01.2020


GosiaGosia

11 5

Nie musisz nic wrzucać naprawdę . Tam nie kamerują. Tam się idziemy pomodlił ? 00:40, 11.01.2020


PsychiatraPsychiatra

21 37

Jeśli jedna osoba ma urojenia , mówimy o chorobie psychicznej. Gdy wielu ludzi ma urojenia , nazywa się to religią. 18:24, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mandzimandzi

30 20

Brawo Mielec. Ale jak odliczymy urzędników którzy chodzą do kościoła ze strachu o prace i małolatów bo, ci muszą by zaliczyć religię, to ile zostanie? 10% 15%. No i oczywista oczywistość, w te wyniki to ja wierzę tak jak we wiadomości w TVPiS Kurskiego. 20:50, 10.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TVNTVN

2 0

masz i wierz w tą sektę TVN czy ktoś ci broni ? w interncie masz jeszcze urbana ,tuska ,hitlera ,stalina,bieruta,i kogo sobie zapragniesz -ale WON od katolików ełmuku.! 17:09, 14.01.2020


jasiekjasiek

19 6

Dobra diagnoze stanu obecnego kosciola w Polsce podal niezyjacy juz bp Pieronek: "Trzeba bic na alarm: biskupstwa to w Polsce dwory i sluzba, a dow i sluzba to falszywa wizja kosciola". Kosciol sam rozklada sie od srodka. 00:08, 11.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wierzacywierzacy

17 4

Bo w Mielcu sa niektorzy ks co mysla ze oni sa najwazniejsi i gdzies maja parafian 09:55, 11.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kr7kr7

1 0

którzy? imię i nazwisko , bo przynajmniej ja takich nie znam 22:10, 12.01.2020


ja.ja.

0 0

Może nie Mielec ale bardzo blisko i straszy także swymi kazaniami w Mielcu.
A.Rams. 10:32, 20.01.2020


TomaszTomasz

10 4

Widzę że czytacie bez zrozumienia
1.) po pierwsze jest to artykuł sponsorowany, czyli płatna reklama
2.) Pierwsze zdanie mówi: że "71% wiernych", czyli nie wszystkich mieszkańców diecezji, tyko zdeklarowanych katolików, czyli na wstępie 29% społeczeństwa nie deklaruje i nie utożsamia się z wiarą katolicką, czyli w przypadku dekanatu Mielec - Południe, około 1/3 uczęszcza do kościoła i to widać w kościołach.
13:25, 11.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

DominikDominik

14 4

Tylko przypomnę, że kościół katolicki w Polsce dostaje w różnej formie od państwa (czyli nas wszystkich) ok. 19 miliardów złotych rocznie. Proszę o tym pomyśleć w kontekście np. bankrutującej służby zdrowia, niedofinansowanej oświaty lub totalnej bezkarności pedofili wśród kleru. 01:14, 12.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ເລຂາວຢູ່ ເໜືອເລຂາວຢູ່ ເໜືອ

7 2

Najwięcej tzw.wiernych to było w latach 1982-1990 gdy pod plebanie zajeżdżały ciężarówki z darami m. inn. ciuchami , jedzeniem czy sprzętem agd i rtv.Co niektórzy to nawet otwierali sklepy w Mielcu. 10:59, 12.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dary dary

0 1

to jeszcze były 5 lat temu -zanim ktoś nie zdecydował że trzeba nimi wspomóc ban-ukrainę-bo u nas bieda się niby skończyła 03:13, 13.01.2020


QutassQutass

3 1

I będzie druga Irlandia 18:43, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xdxd

3 1

I dobrze , druga Irlandia <3 07:40, 14.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YXZYXZ

2 0

I bedzie (niestety) tylko gorzej - powód świadectwo jakie dają sami duchowni. Chciałbym w to wierzyć że nieliczni księża ale chyba tak nie jest sami doprowadzają do odpychania, zwłaszcza młodych ludzi od kościoła przez nagłaśniane ostatnio przypadki sodomi wśród księży, występowania ze stanu kapłańskiego, a nader wszystko materialistyczne traktowanie swojego powołania. Młodzi ludzie nie są podatni na straszenie piekłem nie tędy droga. Do obecnej młodzieży można dotrzeć tylko językiem (nie chodzi o wulgaryzmy) którym ona sama się posługuje. Nadęcie niektórych kapłanów, nastawienie roszczeniowe nie robi wrażenia na młodych ludziach ale nie tylko na młodych, ludzie nie lubią ciągłego wytykania im grzechów podczas gdy widzą rozpasanie niekturych hierarchów z którym właściwie nikt nic nie robi. Niestety filmy typu KLER nie są wcale fikcją, a właściwie pokazane tam zachowania zaczynają być chyba normą. A jeśli tak jest to wiernych nie będzie przybywać, i tych zniesmaczonych takimi zachowaniami kapłanów będzie tylko przybywać, a skoro są pojedyncze przypadki (wyjątki) zaczynają one kształtować regułę, że każdy "czarny" to zfrustrowany celibatem sodomita ze skłąnnościami do bogacenia się kosztem "ogłupionych" owieczek, który na dodatek chce pouczać innych jak mają żyć choć sam daje zupełnie inne świaectwo. Nie dobrze jest gdy każde kazanie w podtekście ma pieniądze, nie dobrze gdy słyszy się że można nabyć to czy tamto w kościele, nie jet dobrze gdy padają konkretne kwoty wręcz cennik za różne posługi czy "artykuły" kościelne a tzw "co łaska" właściwie już nie istnieje bo nie wypada dać mniej niż .....I tu winni są sami wierni którzy przebijają się kto da więcej, aby się pokazać, zagłuszyć swoje sumienie itp. sami nauczyli kapłanów do rozpasania finansowego bo skoro może jeden to przecież sąsiad też może więc czemu nie? Żadne grabie nie grabią od siebie. 11:40, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZXZZXZ

2 0

Więcej takich w okolicy nadętych i pazernych na kasę bufonów z tytułem przed nazwiskiem a niedługo będą zamykać kścioły jak na zachodzie. 11:56, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA