Zamknij
REKLAMA

Mielczanie na 74. rocznicy zdobycia przez żołnierzy Polskiego Korpusu w Monte Cassino

01:17, 29.05.2018 |
Skomentuj
REKLAMA

Stąd 83 strzelców z JS 2051 oraz  JS 2093 musztruje się na pokład autokaru piętrowego. Przejechali przez Czechy, Austrię aż w końcu po 24 godzinach dotarli do Rzymu, cel pierwszy, a mianowicie Dom Polski „Jana Pawła II” został osiągnięty.

Tego samego dnia z przewodnikiem zwiedzili Colosseum oraz inne zabytki starożytnego Rzymu. Pierwszy dzień pobytu dobiegł końca, zmęczenie dawało się we znaki. Dla wielu strzelców była to pierwsza wyprawa do wiecznego miasta, dlatego podekscytowanie zwyciężało zmęczenie.

- Po ciepłej nocy przyszedł dzień kulminacyjny. Zaraz po śniadaniu wyruszyli nad morze Tyrreńskie do Anzio, parę chwil relaksu nad ciepłym zasolonym morzem, plaża, muszle, kraby, szkoda, że nasz pobyt w Anzio jest tak krótki – relacjonują mielczanie.

Z Anzio pojechali do Monte Cassino, aby wziąć udział w uroczystościach 74. rocznicy zdobycia przez żołnierzy Polskiego Korpusu, pod dowództwem generała dywizji Władysława Andersa wzgórza 590, na którym znajdowała się niezdobyta od kilku miesięcy niemiecka twierdza, której głównym punktem był Klasztor OO Bernardynów.

- Monte Cassino to dla naszych strzelców pamięć i służba, pomoc kombatantom, uczestnikom uroczystości, złożenie wiązanek i wieńców w imieniu JS 2051, JS 2093, powiatu mieleckiego, Prezydenta Miasta oraz Rady Miejskiej w Mielcu. Zapaliliśmy znicze pamięci na grobach w hołdzie bohaterstwu okazanemu przez żołnierzy Korpusu Polskiego – strzelcy – relacjonują.

W ostatnim dniu włoskiej wędrówki nie mogło zabraknąć wizyty w Watykanie. Mielczanie odwiedzili Bazylikę  św. Piotra, Grób Jana Pawła II, Panteon, Fontannę Di Trevi, Schody Hiszpańskie.

- Mamy nadzieję wrócić tam za rok w jeszcze liczniejszym gronie. Zobowiązuje nas do tego pamięć i wspomnienie wysiłku wojennego naszych starszych braci. Ciężar organizacyjny wyprawy spoczywał na dowódcy JS 2051 st. chor. ZS Bartku Ferecie. Kadra obu jednostek strzeleckich wykonała wzorowo swoje zadanie, mieleckim strzelcom przewodził dowódca JS 2093 st. sierż. ZS Andrzej Zemmel – przekazują mielczanie.

k

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA