Zamknij
REKLAMA

Na czym polega szkolenie psa i ile kosztuje? Pozytywne i negatywne techniki szkolenia psów

13:09, 16.09.2019 | Materiał partnera

Szkolenie psa przeprowadzone w odpowiedni sposób może przynieść korzyści dla właścicieli oraz samych psów. Zwierzęta traktują naukę nowych umiejętności, jako zabawę. Stają się mądrzejsze, są szczęśliwe i zadowolone, a do tego posłuszne i dobrze ułożone.

Aby szkolenie psa było skuteczne, warto rozpocząć je jak najszybciej. Najłatwiej uczyć psa młodego, choć i starsze osobniki można nauczyć posłuszeństwa, dobrego wychowania i sztuczek. W szkoleniu psa najważniejsza jest konsekwencja i determinacja oraz pozytywne metody szkolenia. 

Ile kosztuje szkolenie psa (owczarka niemieckiego, buldoga francuskiego i innych psów)?

Często może pojawiać się pytanie, ile kosztuje wyszkolenie psa. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy m.in. od częstotliwości spotkań oraz wybranej metody. 

Ile jednak kosztuje szkolenie psa pod kontrolą specjalistów? Oto przykłady:

  • W psim przedszkolu, gdzie zwykle jednocześnie przebywa kilka lub kilkanaście psów, godzina może  kosztować 30–40 zł.
  • Kurs podstawowego posłuszeństwa (zajęcia grupowe) to koszt 50–80 zł za godzinę.
  • Indywidualne szkolenie psa to koszt 80–150 zł za godzinę. 

Jak widać, ceny są różne i trudno określić sztywne reguły. Zwykle przewiduje się, że do szkolenia psa potrzebnych jest około 10 godzin pracy z trenerem. Poza tym należy poświęcić sporo czasu na pracę indywidualną między spotkaniami. Oczywiście nie wystarczy poprzestać na 10 spotkaniach i później nie poświęcać zwierzęciu uwagi. Psa należy stymulować cały czas – w ten sposób nie tylko jest on posłuszny właścicielom, ale także jest szczęśliwy. Psy zwykle uwielbiają naukę, traktując ją jako zabawę. Warto pamiętać, że szkolenie jest zalecany dla psa o każdej rasie, nawet małe pieski takie jak maltańczyki warto zapisać na zajęcia. 

Tresura a szkolenie psa – techniki, których lepiej unikać

Warto odróżnić szkolenie psa od tresury. Tresura kojarzy się z czymś negatywnym i z nauką psa takich umiejętności, na które nie ma on ochoty, które sprawiają mu przykrość czy wywołuję stres. Często tresurę porównuje się do tak zwanych metod tradycyjnych lub metod awersyjnych. Są nimi:

  • Wygaszenie pozytywne – w technice tej niechciane zachowanie psa eliminuje się poprzez dodanie tzw. czynnika awersyjnego. Może być nim uderzenie, szarpnięcie smyczą, krzyk lub inne, negatywne działanie. Dochodzi więc do sytuacji, w których pies, ciesząc się, że właściciel wrócił do domu lub zachęcając go do zabawy, skacze na niego, by w odpowiedzi dostać uderzenie lub bolesne odepchnięcie nogą. Słowo  „pozytywne” w nazwie metody nie ma więc nic wspólnego z przyjemnymi doznaniami. Oznacza raczej czynnik dodany, czyli właśnie ukaranie psa. 
  • Wzmacnianie negatywne – polega na wywołaniu czynnika negatywnego (awersyjnego), a potem jego wyeliminowaniu. Na przykład podczas spacerów – gdy pies ma na szyi kolczatkę i ciągnie smycz, kolce wbijają mu się w szyję, wywołując ból. Gdy pies zwalnia, kolce przestają uciskać i zwierzę czuje ulgę. Dzięki temu pies utożsamia ból szyi z napinaniem smyczy.

Awersyjne metody szkolenia mogą wywołać szereg niekorzystnych konsekwencji. Zalicza się do nich np. pojawienie się zachowania agresywnego, brak możliwości nawiązania więzi z własnym psem, brak zaufania psa do człowieka czy bezradność u psów uległych, ze skłonnością do lęku. Kary nie uczą psa niczego nowego, a lęk oraz agresja wywołany karą może zostać przeniesiony na inne sytuacje. Takie zachowania właścicieli psów sprawiają również, że niektóre rasy są kojarzone wyłącznie z agresją, tak jak np. Amstaff. Praca z psem i poświęcenie mu czasu może sprawić, że będzie to przyjaźnie nastawiony towarzysz człowieka.

Szkolenie psa metodami pozytywnymi 

Do pozytywnych metod szkolenia psów zalicza się m.in.:

  • Wygaszenie negatywne – polega na wyeliminowaniu czynnika sprawiającego przyjemność. Gdy pies skacze na właściciela po jego powrocie do domu, należy go ignorować. Dzięki temu pies nie osiąga zamierzonego celu. Wzmocnienie pozytywnego zachowania poprzez nagrodę, np. w formie psiego smakołyku sprawia, że w przyszłości pies będzie stał grzecznie, gdy wrócisz do domu.
  • Wzmocnienie pozytywne – to nagradzanie psa za dobrze wykonane zadanie lub posłuszeństwo. Psa można nagradzać jedzeniem, głaskaniem, pochwałą słowną, zabawką lub czasem spędzonym z opiekunem. 

Metody pozytywne powodują, że pies uczy się nowych czynności, pozostaje istotą niezależną, która zachowuje się świadomie i wie, kiedy i w jaki sposób się zachować, by uzyskać nagrodę. Szkolenie metodami pozytywnymi nie tylko sprawia, że pies jest posłuszny, ale także ufa swojemu właścicielowi, jest spokojny i szczęśliwy. 

Więcej informacji o predyspozycjach poszczególnych ras do szkoleń można znaleźć na stronie: https://wamiz.pl/pies/rasy

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA