Zamknij
REKLAMA

Sesje Elixir – czym są i jak działają?

11:11, 13.05.2022 | Materiał partnera

Elixir to międzybankowy system rozliczeniowy stworzony przez KIR, pozwalający na wykonywanie przelewów pomiędzy różnymi instytucjami polskiego rynku finansowego. To od harmonogramu sesji zależy w głównej mierze to, czy pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy tego samego dnia, czy też trafią na to konto dopiero w kolejnym dniu roboczym. Czym są i jak działają sesje Elixir?

Czym jest system rozliczeń międzybankowych Elixir?

Przelew to obecnie jedna z podstawowych i najpowszechniejszych usług bankowych w Polsce. Jego realizacja jest możliwa dzięki elektronicznemu systemowi Elixir, dzięki któremu przelane pieniądze mogą znaleźć się na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym przelew został zlecony. Przelewy międzybankowe Elixir to mówiąc najprościej elektroniczne rozliczenia transakcji bezgotówkowych w złotówkach między polskimi bankami, które kontroluje KIR oraz NBP. Odbywają się one codziennie od poniedziałku do piątku w trzech blokach czasowych.

System Elixir został stworzony do rozliczeń w polskich złotych w 1994 roku przez KIR,
przez który jest również obsługiwany (KIR dokonuje rozliczeń pieniężnych i je nadzoruje). W systemie Elixir przelewy pomiędzy rachunkami znajdującymi się w różnych bankach są realizowane w ciągu kilku godzin.

System Elixir obsługuje m.in.:

 • polecenia przelewu
 • opłaty podatkowe
 • opłaty składek ZUS
 • zwroty
 • polecenia zapłaty

 Harmonogram sesji systemu Elixir każdy bank ustala zazwyczaj indywidualnie. Wykonując przelew, należy więc sprawdzić, w jakich godzinach nasz bank prowadzi rozliczenia transakcji przychodzących i wychodzących. Ważny jest tutaj również czas sesji rozrachunkowych Narodowego Banku Polskiego oraz harmonogram sesji banku odbiorcy.

Międzybankowe sesje Elixir Narodowy Bank Polski księguje trzy razy dziennie, w ramach sesji rozrachunkowych:

 • Sesja nr 1 – 9:30-11:00
 • Sesja nr 2 – 13:30-15:00
 • Sesja nr 3 – 16:00-17:30

Czas realizacji przelewu Elixir - zależności

O tym, kiedy pieniądze trafią na konto odbiorcy, decydują bezpośrednio trzy podstawowe czynniki:

 • czas zlecenia przelewu przez nadawcę,
 • godziny sesji wychodzących w banku nadawcy,
 • godziny sesji przychodzących w banku odbiorcy.

Uwzględnienie tych wszystkich trzech czynników pozwala w miarę dokładnie oszacować, kiedy pieniądze znajdą się na rachunku docelowym.

Przelew w weekend i święta

Niestety standardowe przelewy międzybankowe, w tym sesje Elixir, nie są wykonywane
w weekendy oraz święta. Przelew zlecony w piątek popołudniu, w sobotę lub niedzielę zostanie przetworzony, zaksięgowany i rozliczony dopiero po weekendzie, w pierwszy możliwy dzień roboczy.

Należy jednak pamiętać, że przelew w weekend mimo wszystko jest możliwy, o ile nadawca oraz odbiorca przelewu mają konto w tym samym banku. W takim przypadku przelew jest zazwyczaj realizowany w ciągu kilku minut od momentu potwierdzenia jego nadania. Realizacja dyspozycji wewnętrznych może mieć miejsce przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, z uwzględnieniem również soboty, niedzieli oraz świąt.Przelew ekspresowy jest także możliwy dzięki Express Elixir od KIR, systemowi rozliczeń płatności natychmiastowych, z którego można korzystać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w weekendy i święta.

Sesje Elixir — ile kosztuje przelew?

Za przelew Elixir nie są naliczone żadne dodatkowe prowizje, oczywiście, jeżeli korzystamy ze zwykłego, standardowego przelewu. Całkiem inaczej ma się sytuacja w przypadku, gdy chcemy wykonać szybki przelew Express Elixir. Wówczas, w zależności od danego banku, w którym nadawca przelewu ma konto, zostanie naliczona dodatkowa opłata za przelew.

Koszt wykonania przelewu w systemie Express Elixir może wynosić od 3 do 5 zł za jedną transakcje. Istnieją banki, które w ogóle nie naliczają opłaty za wykonanie szybkiego przelewu pod warunkiem, że nadawca korzysta ze specjalnej oferty lub ma tego typu opłatę wliczoną do opłat pobieranych za prowadzenie konta.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%