Zamknij
REKLAMA

Książki Józefa Hena

10:39, 08.10.2021 | Materiał partnera

Józef Hen to pisarz polskiego pochodzenia, który pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, a także scenariusze filmowe Do jego licznych dzieł można zaliczyć m.in. powieść sensacyjną „Twarz pokerzysty”,  kryminalną „Bruliony profesora T”, oraz biograficzną książkę „Powrót do bezsennych nocy”.

Józef Hen urodził się jako Józef Henryk Cukier 8 listopada 1923 roku w Warszawie. W listopadzie 1939 roku wyjechał z Warszawy, dzięki czemu uniknął schwytania przez Niemców. W 1941 roku, po nieudanej próbie dostania się do Armii Andersa, wstąpił do Armii Czerwonej.  W 1944 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, a rok później dotarł do Warszawy. Służbę zakończył w 1952 roku. 

Józef Hen miał swój debiut jako polski pisarz w 1944 roku i przyjął pseudonim „Hen” – jako skrót od drugiego imienia. Z redakcji trafił do radia, gdzie również natrafił na opór ze strony redakcji – zwolnił się z wojska bez odprawy. Gdy nasiliła się cenzura oraz represje na ludziach pochodzenia żydowskiego zaczął pisać dla paryskiej „Kultury”. Józef Hen początkowo pisał wątki autobiograficzne i swoje przeżycia przelewał na papier. Józef Hen pokazuje jak wyglądały tułaczki po krajach ZSRR, wojny oraz służbie wojskowej, jednak z biegiem lat zaczynała poruszać tematy coraz bardziej niewygodne dla ówczesnej władzy.

Pierwsza książka Józefa Hena – „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi” – ukazała się w 1947 roku. Już po pierwszej publikacji Hen został uznany za obiecującego pisarza. Po wojnie, głównie na podstawie swoich wspomnień z czasu tułaczki po Związku Radzieckim, pisał reportaże, nowele i opowiadania. Hen pisał zarówno opowieści dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpoczął także przygodę z pisaniem scenariuszy. Na podstawie jego tekstów powstały takie filmy jak „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Prawo i pięść”.

Oprócz publicystyki, opowiadań oraz powieści w dobytku Hena można spotkać wysoko cenione eseje biograficzne, takie jak wydane w 1978 roku „Ja, Michał z Montaigne” oraz „Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim” z 2003 roku. Józef Hen wydał również wiele wspomnień, które trafiły w ręce czytelników między innymi w formie książek, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Najpiękniejsze lata” oraz „Nowolipie”.

Przez cały okres twórczości Józef Hen współpracował przy produkcji wielu produkcji filmowych i telewizyjnych pisząc scenariusze filmowe. W 1958 roku na podstawie jego pierwszego scenariusza nakręcono film - było to „Rancho Texas”. Pisarz w swoim dobytku posiada także wiele nagród literackich.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%