Zamknij

Czy PPK zbawi przyszłych emerytów?

14:32, 06.04.2021 artykuł sponsorowany

Pracownicze Plany Kapitałowe to obecnie gorący  temat. Jeśli jesteś zatrudniony- dotyczy to również Ciebie! Dodatkowy zastrzyk gotówki do emerytury czy kolejny przekoloryzowany pomysł rządzących? Czy PPK to drugie OFE, które w przyszłości nie zda egzaminu? A może to wreszcie program, który pomoże nam skutecznie odkładać na przyszłą emeryturę?

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Dlatego do rozmowy zaprosiliśmy ekspertów, którzy bezpłatnie pomagają lokalnym przedsiębiorcom w spełnieniu obowiązku wdrożenia PPK w ich firmach. Wśród specjalistów współpracujących z mielecką multiagencją Rydzowski Ubezpieczenia, gościmy m.in. adwokata Marka Augustyna – partnera w kancelarii Augustyn Adwokaci.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa.

PPK to w założeniu system długoterminowego oszczędzania dla pracowników, którzy mogą gromadzić swój kapitał na przyszłość – zwłaszcza tą po zakończeniu swojej aktywności zawodowej- tłumaczą nam eksperci z działu obsługi firm w RYDZOWSKI Ubezpieczenia. Program ten pozwala na systematyczne oszczędzanie, które ma być bezpiecznym zapleczem finansowym i dodatkiem do emerytury. Rozwiązanie to wzorowane jest na wysoko rozwiniętych krajach, gdzie z sukcesem takie rozwiązanie funkcjonuje już od lat. Celem programu PPK jest gromadzenie kapitału, który pochodzi zarówno od pracownika jak i pracodawcy, przy dodatkowym wsparciu ze strony Państwa.

Czy program PPK jest bezpieczny?  

Podstawowa wątpliwość jaka nurtuje potencjalnych uczestników PPK związana jest z bezpieczeństwem zgromadzonych środków. Historia z OFE odcisnęła swoje piętno w sposobie myślenia o tego typu funduszach. Jaka jest różnica pomiędzy OFE a PPK? Czy moje oszczędności będą w jakiś sposób chronione?

Różnica pomiędzy tymi funduszami jest dość klarowna – własność środków gromadzonych w ramach OFE była sporna i ostatecznie uznano, że stanowią one własność Skarbu Państwa. W przypadku PPK środki tam zgromadzone stanowią własność uczestnika PPK. Warto zatem zwrócić uwagę, że środki te po śmierci uczestnika PPK podlegają dziedziczeniu i mogą stanowić formę zabezpieczenia rodziny – wyjaśnia adwokat Marek Augustyn.

Kto sprawuje nadzór nad funkcjonowaniem PPK?

Ustawodawca powierzył nadzór nad funduszami PPK  Komisji Nadzoru Finansowego, wobec której instytucje finansowe prowadzące PPK mają szereg obowiązków informacyjnych. Ponadto, sam sposób inwestowania środków zgromadzonych w PPK został określony w ustawie – dodał prawnik.

Jak wygląda oszczędzanie w PPK w praktyce?

Lokowanie oszczędności odbywa się na indywidualnym koncie pracownika, na które co miesiąc odprowadzane są następujące środki:

• kwota pobierana od pracownika, która wynosi 2% jego wynagrodzenia netto, z możliwością jej zwiększenia

• kwota pobierana od pracodawcy, która wynosi 1,5% wynagrodzenia brutto

• oraz kwota od Państwa w postaci jednorazowej wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł i corocznej dopłaty w wysokości 240 zł.

Zgromadzone oszczędności według ustawy są prywatną własnością pracownika, którą może samodzielnie dysponować. Co ważne oszczędzone pieniądze podlegają dziedziczeniu. Mogą zostać również wypłacone w dowolnym momencie,  jednak jak twierdzą eksperci: najbardziej opłacalne jest podjęcie środków po ukończeniu 60 roku życia.

Kto może dołączyć do systemu PPK?

Przystąpienie do PPK jest możliwe dla każdej osoby zatrudnionej, która odprowadza od wynagrodzenia składki emerytalno-rentowne. Jak wyjaśniają specjaliści z RYDZOWSKI Ubezpieczenia, którzy na co dzień obsługują największe lokalne przedsiębiorstwa: Pracownik zostaje automatycznie zapisany, chyba że złoży rezygnację, w przyszłości może jednak  ponownie dołączyć. Pomimo złożonej rezygnacji, co 4 lata zostaniemy ponownie, automatycznie zapisani do PPK. Dla pracowników  pomiędzy 18 a 55 rokiem życia zapisy odbywają się automatycznie, natomiast po ukończeniu 55 lat dołączenie możliwe jest po wypełnieniu specjalnej deklaracji przystąpienia. Dołączenie do PPK przestaje być możliwe wraz z ukończeniem 70tego roku życia.

PPK pomoże w zawarciu hipoteki?

Ważną informacją, na którą uwagę zwracają specjaliści RYDZOWSKI Ubezpieczenia jest fakt, że możliwe jest skorzystanie ze zgromadzonego kapitału jako wkładu własnego w przypadku zaciągnięcia kredytu na kupno lub budowę domu. Osoby do 45 roku życia mogą bez problemu wypłacić całość sumy kapitału, jednak wiąże się to z obowiązkiem  jego zwrotu w przeciągu maksymalnie 15 lat od daty podjęcia środków.

Ostatni Dzwonek Na PPK dla firm!

Obecnie jesteśmy w trakcie wdrażania PPK w małych firmach, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników. To kolejny i ostatni już etap przystępowania do programu. Do 23 kwietnia właściciele najmniejszych przedsiębiorstw muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom możliwość dołączenia do PPK oraz wybrać jedną z 20 instytucji, która zajmie się prowadzeniem programu w danej firmie.

W Mielcu można skorzystać z usług specjalistów z Rydzowski Ubezpieczenia, którzy na co dzień pomagają lokalnym firmom w obsłudze ubezpieczeniowej i finansowej.  Również w przypadku wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, zupełnie bezpłatnie obsługują ten proces dla mieleckich i okolicznych przedsiębiorstw.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%