Zamknij
REKLAMA

Przygotowanie Chrztu Świętego

12:37, 29.03.2021 | Materiał partnera

Chrzest Święty to ogromne wydarzenie zarówno w życiu dziecka jak i jego rodziców. Ceremonia ta wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto wiedzieć jakie kwestie należy wziąć pod uwagę w trakcie organizacji chrzcin. Na co zatem szczególnie zwrócić uwagę?

Data i organizacja Chrzcin

Najczęściej chrzciny organizowane w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest to dość rozważne podejście, ponieważ małe dzieci zwykle przesypiają tą ceremonię. Zdarza się, że Chrztu udziela się zaraz po narodzinach dziecka, są to sytuacje, w których jego życie jest zagrożone. Nie ma ścisłych wytycznych co do wieku, w jakim należy organizować Chrzest. Równie dobrze sakrament ten może zostać udzielony w wieku nastoletnim, a nawet dorosłym. Podobnie jest z datą. Może być udzielany przez cały rok. Najczęściej udzielany jest w święta takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Decyzja o Chrzcie Świętym zawsze stoi po stronie rodziców. Do kancelarii parafialnej najlepiej się jest udać na 2-3 tygodnie przed sakramentem.

Formalności w Kancelarii Parafialnej

By móc przystąpić do organizacji chrztu należy udać się do kancelarii parafialnej i złożyć kilka dokumentów. Chodzi tutaj o akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego, zaświadczenie chrzestnych z ich parafii oraz zaświadczenie o przystąpieniu do sakramentu pokuty przez rodziców. W niektórych parafiach chrzty udzielane są w określonych terminach, np. w trzeciej niedzieli miesiąca. Rodzice oraz chrzestni są zobowiązani do udziału w naukach przed sakramentem chrztu. Ostatnia kwestia to opłata za udzielenie sakramentu. W zależności od parafii jest to opłata między 100 a 250 zł.

Rodzice Chrzestni

To bardzo ważna kwestia, którą trzeba odpowiednio wcześniej przemyśleć. Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która wierzy w Boga, przyjęła sakrament bierzmowania oraz jest w stanie wolnym bądź w związku sakramentalnym. Rodzice chrzestni muszą zadbać o zakup białej szatki (po stronie matki chrzestnej) oraz świecy dla dziecka (po stronie ojca chrzestnego).

Ubranka do chrztu dla dzieci

To, czym powinny charakteryzować się ubranka do chrztu to elegancja oraz wygoda. Dziecko ma nie tylko wyglądać odświętnie, by podkreślić uroczysty charakter sakramentu, ale także ma czuć się komfortowo. Dziewczynki najczęściej ubiera się zwiewne i tiulowe sukienki, koronkowe bolerka oraz szykowne opaski. W przypadku chłopców stawia się na elegancki garnitur z przewiewnego materiału. Kolorystyka w tym dniu skupia się na jasnych barwach. Zdarza się, że są one przełamane jakimś akcentem kolorystycznym. Zaleca się, by dziecko w Kościele było ubrane delikatnie cieplej, aniżeli temperatura na zewnątrz, ponieważ w starych budynkach kościelnych jest zwykle chłodniej.

Ubiór rodziców i chrzestnych

Rodzice i chrzestni powinni dostosować ubiór do okoliczności. Powinien być skromny i elegancki. Można postawić na jasny bądź ciemny garnitur, a dla kobiet modny kostium bądź sukienka. Warto pamiętać, że Kościół jest miejscem świętym, dlatego należy unikać krzykliwych kolorów, dekoltów oraz krótkich spódnic.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%