Zamknij

Czy wysypka skórna pojawia się tylko po kontakcie z alergenem?

13:12, 25.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:12, 25.02.2021

Bardzo sucha skóra to problem, z którym zmaga się wiele osób, niezależnie od wieku. Problem suchej skóry może bowiem dotyczyć zarówno dorosłych, nastolatków czy niemowląt. Bardzo sucha skóra, która z reguły jest delikatna i wrażliwa, może niezwykle szybko ulegać podrażnieniom. Stąd często towarzyszy jej uciążliwa wysypka skórna. Jakie są przyczyny powstawania wysypki na skórze?

Przyczyny bardzo suchej skóry

Bardzo sucha skóra jest łatwa do rozpoznania. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, pieczenia, świądu i ogólnego dyskomfortu. W przypadku bardzo suchej skóry mogą wystąpić także pęknięcia lub różnego rodzaju załamania na skórze, która oprócz tego wykazuje tendencje do łuszczenia się. Skąd bierze się bardzo sucha skóra?

Przyczyny takiego zjawiska są zróżnicowane. Suchość skóry może być bowiem uwarunkowana genetycznie, może być związana z atopowym zapaleniem skóry, pojawiać się w zależności od pory roku, np. w trakcie zimy lub mieć związek z nieodpowiednią dietą i pielęgnacją. Do najczęstszych przyczyn suchej skóry zaliczamy:

  • wpływ bardzo niskich temperatur, zimnego wiatru;
  • przebywanie w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • bardzo suchy i gorący klimat;
  • promieniowanie UV;
  • sztuczne kompozycje zapachowe;
  • produkty oczyszczające o zbyt mocnym działaniu;
  • kosmetyki zawierające alkohol, mydło i inne wysuszające substancje.

Suchość skóry a wysypka skórna

Wysypka skórna to kolejny problem, z którym mogą zmagać się osoby posiadające suchą skórę, choć nie tylko. Wysypka skórna, nazywana także pokrzywką, to bardzo częsty objaw alergii wywołany np. niepożądanym działaniem kosmetyku. Do objawów alergii skórnej możemy zaliczyć:

  • czerwone plamy na skórze;
  • świąd, uczucie napięcia oraz suchość skóry;
  • wysypkę skórną, określaną także mianem pokrzywki ze względu na charakterystyczne zmiany skórne;
  • obecność krost lub wykwitów ropnych.

Alergia skórna, choć występuje u większości ludzi, bywa trudna do zdiagnozowania. Mogą ją bowiem wywołać wspomniane już kosmetyki, ale również tkanina ubrania, która ma kontakt z naszą skórą, proszek do prania lub płyn do płukania, pyłki roślin czy ugryzienie owada. Ustalenie przyczyny jest niezwykle ważne, gdyż pomaga w podjęciu właściwego leczenia.

Wysypka skórna – jak sobie z nią radzić?

Ustalenie przyczyny alergii skórnej może czasami wiązać się z potrzebą wykonania testów, dzięki czemu będziemy w stanie szybciej poznać przyczynę wysypki i zaczerwienienia. Aby złagodzić podrażnienia i pozostałe objawy, warto sięgnąć po kosmetyki hipoalergiczne, a także po produkty o łagodnym działaniu, które nie będą dodatkowo podrażniać wrażliwej skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków oczyszczających. Do tego celu świetnie sprawdzi się łagodna emulsja lub płyn micelarny, które oczyszczą skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, ale nie naruszą jej warstwy hydrolipidowej. 

W przypadku skóry alergicznej warto także zadbać o jej odpowiednie nawilżenie – warto sięgać po kremy nawilżające skierowane do skóry alergicznej i wrażliwej. Należy zwracać też uwagę na składy. Wybierane przez nas produkty powinny być przebadane dermatologicznie, nie zawierać alkoholu, parabenów, konserwantów czy sztucznych barwników.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%