Zamknij

Gdzie zrobić międzynarodowe świadectwo zdrowia dla marynarzy?

15:24, 19.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:24, 19.02.2021

Marynarz może pracować na różnego typu statkach, między innymi w żegludze śródlądowej czy międzynarodowej. Żegluga międzynarodowa nakłada na takiego pracownika wiele często ciężkich obowiązków. Marynarz musi charakteryzować się doskonałym stanem zdrowia. Przed rozpoczęciem pracy powinien przynieść odpowiednie, wystawione przez mającego właściwe uprawnienia lekarza, świadectwo zdrowia.

Jakie badania należy zrobić w ramach przygotowania tego międzynarodowego świadectwa zdrowia dla marynarzy?

Takie morskie świadectwo przygotowuje się nie tylko dla marynarzy, pracowników statku, muszą się o nie postarać także kandydaci do Akademii Morskiej i innych średnich i wyższych szkół morskich. To ważne, żeby przed rozpoczęciem kariery marynarza, sprawdzić, czy rzeczywiście dana osoba nadaje się do tych obowiązków. W specjalnie do tego wyznaczonych ośrodkach zdrowia wykonuje się na przykład: morfologię, badanie moczu, EKG, RTG płuc. Konieczna jest też wizyta w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzenie szczegółowego przeglądu. Przyszły marynarz musi odwiedzić też gabinety: okulistyczny, internistyczny czy laryngologiczny.

Gdzie można wykonać takie badania?

Międzynarodowe świadectwa zdrowia dla marynarzy podobnie jak świadectwa zdolności do pracy pracowników innych branż wystawiane są przez lekarzy medycyny pracy. Takie gabinety można znaleźć w niejednym polskim mieście. Szczególnie nadmorskie miejscowości ze względu na większą ilość zainteresowanych takim świadectwem osób mogą zaproponować gabinety, które wyposażone w wykwalifikowanych lekarzy z odpowiednią wiedzą oraz sprzętem medycznym.

Przyspieszenie procedur w takich miejscach jest możliwe. Przed udaniem się do lekarza marynarz powinien określić, na jakim świadectwie mu zależy, występuje ponad 30 możliwości, jedną z nich jest świadectwo międzynarodowe. W jednym ośrodku zdrowia można też wykonać testy na obecność narkotyków, HIV czy alkoholu

Świadectwa wystawiane na kilka lat

Jak w każdym zakładzie pracy także na statku trzeba dbać o regularność badań lekarskich. Świadectwo wystawiane jest najczęściej na okres 2 lat. Jeśli taki dokument stracił ważność akurat w czasie trwania wielomiesięcznego rejsu, marynarz po zejściu na ląd przygotowuje się do odbycia nowych badań. Takie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy musi być zrobione między innymi w języku angielskim, jest to język obcy najczęściej używany na świecie, dlatego papiery mogą być zrozumiałe dla każdej instytucji.

Poszczególne badania mogą być różny termin przydatności. Morfologia powinna być odnawiana jak najczęściej, dlatego że z jej wyniku można się wiele dowiedzieć o stanie zdrowia pacjenta, między innymi to, czy nie wystąpiła anemia, czy nowotwory. Ważne jest także to, żeby zgłaszać lekarzowi wszelkie dolegliwości pojawiające się w trakcie rejsu. Lekarz będzie w stanie określić, czy nie wystąpiła choroba, która uniemożliwia kontynuowanie dalszej służby na statku. Niejednokrotnie takie badanie może uratować zdrowie, a nawet życie pracownika statku.

Artykuł powstał we współpracy z https://hms-assistance24.com/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%