Zamknij

Suplementacja witaminy D zalecana w dobie pandemii

11:00, 17.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:00, 17.11.2020

Najnowsze badania wskazują na korelację niskiego poziomu witaminy D i ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Niedobór tej witaminy ułatwia również zakażenie koronawirusem. Dziś zaleca się suplementację tej witaminy wszystkim osobom zarażonym, ale nie tylko.

Przy tak wysokiej ilości zakażeń warto zbadać poziom witaminy D nawet, kiedy jest się zdrowym. Do tej pory to jeden z niewielu sposobów walki z pandemią, jaki poparto badaniami. Trwają prace nad szczepionką. Nowe fakty odkrywane są codziennie, dlatego należy śledzić wszelkie portale wiedzy medycznej i ich doniesienia.

Burza cytokin a witamina D

Trwająca pandemia i dziesiątki tysięcy zachorowań każdej doby zmuszają do uświadomienia sobie, że choroba COVID-19 w dowolnej chwili może dotknąć każdego z nas. Dlatego warto przygotować się do ewentualnego zachorowania i zadbać o siebie w taki sposób, by zagwarantować możliwie najlżejszy przebieg choroby wywołanej koronawirusem. Witamina D bierze udział w hamowaniu wydzielania cytokin zapalnych w trakcie infekcji. To właśnie tzw. burza cytokinowa jest często przyczyną śmierci w przebiegu choroby COVID-19. Burza cytokinowa jest reakcją immunologiczną organizmu, który spotyka agresywny i dotąd nieznany patogen. Cytokiny pobudzają zbyt wiele komórek odpornościowych, co prowadzić może do uszkodzenia tkanek i narządów. Zwykle organizm sprawuje kontrolę nad poziomem wydzielania cytokin, aby walka z chorobą nie stanowiła zagrożenia dla organizmu. W przypadku, gdy reakcje te są zbyt silne, cały proces wymyka się niejako spod kontroli i zaczyna wyniszczać organizm.

Poziom witaminy D we krwi

W pierwszej kolejności warto oznaczyć u siebie i najbliższych poziom witaminy D. Badania wykazały, że większość osób, które doświadczyły ciężkiego przebiegu choroby miała niedobory witaminy D. Badanie na poziom witaminy D wykonuje każde laboratorium.

Normy poziomu witaminy D:
•    31-50 ng/ml dla osób dorosłych, 
•    23 ng/ml dla dzieci i młodzieży
•    40 ng/ml dla osób powyżej 60 r. ż.

Niedobór witaminy D

Do tej pory za niedobór witaminy uznawano wynik między 11 a 20 ng/ml. Jednak wobec obecnej sytuacji epidemicznej należy dążyć do poziomów podanych norm.

Jaką witaminę D zażywać

Najlepiej zażywać leki a nie suplementy, są one gwarancją odpowiedniej jakości, są przebadane i zawierają dokładnie to, co jest opisane na opakowaniu. O dawkę najlepiej spytać lekarza lub, jeśli nie jest to możliwe – farmaceutę. Wchłanianie witaminy D kropli, tabletek czy doustnych sprayów jest nieduże, zatem ryzyko przedawkowania jest niewielkie. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią podaż ryb w diecie. W szczególności śledzie i szproty są bogate w tę witaminę. 

Witamina D ze słońca

Jednak najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy D jest kontakt nieosłoniętej, niesmarowanej filtrem skóry ze słońcem. Wystarczy kilkanaście minut dziennie na słońcu z odsłoniętymi przedramionami i nogami. W przypadku mniejszej powierzchni, należy wydłużyć czas. Stąd – warto werandować dzieci nawet w chłodne dni na słońcu, aby docierało go trochę do buzi dziecka, warto również spacerować w słoneczne jesienne dni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%