Zamknij

Zasada działania rekuperacji

11:49, 16.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:49, 16.10.2020

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Nie powinno to dziwić, ponieważ bezpośrednio przyczynia się do obniżenia zużycia materiału opałowego, co prowadzi do oszczędności. W dodatku na tym nie kończą się zalety tego rozwiązania. Największym minusem jest konieczność inwestycji, ale ta będzie szczególnie opłacalna, jeśli zostanie przewidziana na etapie projektu budynku.

Zasada działania

Zasada działania rekuperacji jest bardzo łatwa. Rekuperator stanowi serce całego systemu. To on używa energii elektrycznej do napędzania całej instalacji. Idea jest bardzo prosta. Wentylacja mechaniczna to przede wszystkim 2 przewody. Jeden służy do wyprowadzania z budynku zużytego powietrza, a drugi odpowiada za transport świeżego. Bardzo ważną kwestią jest tutaj odzysk ciepła. Pomiędzy nimi znajduje się wymiennik ciepła. Zużyte powietrze posiada wyższą temperaturę niż to świeże i dochodzi do przekazania ciepła przez wymiennik. Dzięki temu to nowe wymaga mniej ogrzewania do uzyskania satysfakcjonujących warunków. To prowadzi do zmniejszenia zużycia opału i tym samym oszczędność pieniędzy. Wentylator wymusza ruch powietrza. Czerpnia to miejsce, gdzie pobierane jest świeże, a wyrzutnia to elementem, gdzie wyrzucane jest to zużyte.

Zalety wynikające ze stosowania rekuperacji

Podstawowa zaleta została opisana w poprzednim rozdziale, ale na tym nie kończą się plusy tego rozwiązania. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to również wyższa jakość powietrza w budynku. Dzieje się tak za sprawą zastosowania filtru. To szczególnie istotne w kraju borykającym się z problemem smogu. W dodatku rekuperacja sprawia, że w domu nie znajdą się muchy ani komary. Wybierając wentylację mechaniczną, tak naprawdę nie ma w ogóle potrzeby otwierania okien. Nie wolno zapominać, że rozwiązanie jest ekologiczne. Co prawda wykorzystuje do swojego działania prąd, ale zysk jest większy niż jego nakład.

Najlepiej będzie przewidzieć na etapie projektu

Bardzo istotne jest, żeby już na etapie projektu domu było wiadomo, że zastosowana zostanie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To ważne, ponieważ w takim wypadku nie ma potrzeby wykonywania wszystkich otworów wentylacji grawitacyjnej, nie ma też potrzeby budowania komina. To wszystko są elementy, które sprawią, że inwestycja szybciej się zwróci. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po wybudowaniu domu zastosować to rozwiązanie, ale wtedy efekt finansowy będzie niższy. Nie zmienia to faktu, że nie powinno się postrzegać rekuperacji jedynie jako źródło oszczędności finansowej.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
[email protected]
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowa

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%