Zamknij

Akt czynnego żalu: jak złożyć i o czym pamiętać w kontakcie z urzędem skarbowym

10:40, 15.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:41, 15.10.2020

Czy za każde wykroczenie skarbowe grozi nam kara? Czy jeśli nie złożyłam deklaracji JPK w terminie to urząd skarbowy nałoży karę grzywny? Czym jest akty czynnego żalu? W poniższym artykule, korzystając z wiedzy ekspertki z biura rachunkowego JOTPEK w Lubaniu, udzielimy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Co się stanie jeśli deklaracja JPK VAT nie zostanie złożona w terminie?

Każdy podatnik powinien terminowo wykonywać wynikające z prawa obowiązki, w tym np. składać deklaracje JPK VAT-7 czy też płacić należy podatek VAT i zaliczki na podatek dochodowy. Jednak podatnicy to też ludzie i czasem zdarza im się popełniać błędy, np. przeoczyć termin złożenia deklaracji JPK VAT-7. Co wtedy? Czy można po prostu złożyć deklarację po terminie? „Co do zasady, podatnicy nie powinni zapominać o wypełnieniu swoich obowiązków. Wszystkie dokumenty do urzędu skarbowego, w szczególności deklaracje JPK VAT-7 należy składać w terminie” – podkreśla Joanna Szkudlarek, księgowa z biura rachunkowego JOTPEK w Lubaniu. „Jeśli jednak już zdarzy się, że przeoczymy termin je złożenia, to powinniśmy błąd niezwłocznie naprawić i złożyć dodatkowo akty czynnego żalu” – kontynuuje.

Czym jest akt czynnego żalu?

Akt czynnego żalu, czy też zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, to instytucja uregulowana w kodeksie karnym skarbowym, w której podatnik donosi sam na siebie (pisząc, że popełnił czyn zabroniony) i prosi o niewymierzanie kary za przewinienie wskazując, że jego działanie nie było celowe. „Co ważne, w składanym do urzędu skarbowego zawiadomieniu, należy wskazać w jaki sposób naprawiliśmy już lub kiedy zamierzamy naprawić nasze niedopatrzenie” – dodaje ekspertka biura rachunkowego JOTPEK w Lubaniu.

Czynny żal online – czy można składać czynny żal elektronicznie?

„Tak, elektroniczny czynny żal jest to nawet zalecana forma składania pisma” – mówi Joanna Szkudlarek z biura rachunkowego JOTPEK w Lubaniu. Elektroniczny czynny żal należy złożyć za pośrednictwem ePUAP, korzystając z wzoru formularza pisma ogólnego. „Na stronie naszego biura rachunkowego JOTPEK znajdą Państwo szczegółowe instrukcje jak złożyć czynny żal online” – dodaje. Na stronie jotpek.pl znaleźć można także tradycyjne wzory czynnego żalu.

Czy zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego zawsze jest skuteczne?

„Niestety, jeśli urząd skarbowy rozpoczął już postępowanie w naszej sprawie, na przykład wysłał zawiadomienie, w którym wzywa nas do wyjaśnień, składanie czynnego żalu nic nie pomoże” – przypomina Joanna Szkudlarek. Zgodnie z obowiązującym prawem, czynny żal nie będzie skuteczny jeśli urząd skarbowy rozpoczął już postępowanie wyjaśniające w naszej sprawie lub też kiedy prowadzi u nas kontrolę. Trzecim przypadkiem, w którym czynny żal nie będzie skuteczny jest sytuacja, w której czyn zabroniony został popełniony przez zorganizowaną grupę podatników (lub też nakłanialiśmy kogoś do popełnia czynu zabronionego).

Jakie elementy powinien zawierać czynny żal?

Co prawda przepisy nie określają oficjalnego wzoru pisma czynnego żalu, ale wskazują, że zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego powinno zawierać następujące elementy: osobę składającą czynny żal, adresata czynnego żalu (tj. Naczelnika właściwego urzędu skarbowego) oraz charakter i istotne okoliczności popełnionego czynu zabronionego. „Należy także pamiętać, żeby w składanym piśmie przypomnieć urzędowi skarbowemu, że popełniony przez nas czyn zabroniony miał charakter incydentalny i wynikał z niedopatrzenia” – dodaje księgowa z biura rachunkowego JOTPEK w Lubaniu. Ostatnim elementem, który powinien zawierać czynny żal, to umieszczenie w piśmie informacji o tym, czy popełniony czyn zabroniony został już naprawiony, a jeśli nie, to kiedy to nastąpi.

Czynny żal umożliwia uniknięcia mandatu skarbowego za popełnienie czynu zabronionego, ale nie zwalania podatnika od dokonania zaległych płatności (wraz z odsetkami). Należy także pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z urzędem skarbowym jest terminowe składanie deklaracji JPK VAT oraz płacenie podatków na czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%