Zamknij

Jak wybrać firmę spedycyjną?

16:20, 14.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:06, 17.09.2020

Rosnąca liczba firm zajmujących się produkcją oraz importem sprawia, że coraz częściej poszukujemy informacji odnośnie tego, jak zorganizować transport towarów i jak dopełnić po drodze wszelkich formalności. Różnorodne problemy natury organizacyjnej, czy też prawnej mogą pojawić się zarówno w przypadku transportu towarów w ramach rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, jak i w sytuacji, gdy towary importowane są spoza europejskiego obszaru celnego. W związku z tym rodzi się pytanie - w jaki sposób wybrać firmę spedycyjną tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo ładunku, zagwarantować jego dostawę oraz zoptymalizować koszty transportu. Jaka firma spełni oczekiwania?

Szeroki zakres usług logistycznych

Poszczególne firmy spedycyjne mogą specjalizować się w określonych gałęziach transportu. Wybierając spedytora sprawdźmy zakres jego usług. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że transport towaru zostanie nie tylko odpowiednio zabezpieczony pod względem organizacyjnym, ale również prawnym. Ponadto firma spedycyjna mogąca zaoferować wszystkie usługi związane z transportem towarów ma zdolność do efektywniejszej optymalizacji kosztów przewozu.

Oznacza to, że wzorcowe przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją transportu powinno zaoferować:

•    usługi z zakresu spedycji; morskiej, drogowej, lotniczej, oraz kolejowej,
•    kluczowe i dodatkowe usługi celne,
•    usługę magazynu czasowego składowania, magazynowania, czy składu celnego,
•    dystrybucję,
•    usługi doradcze.

Usługi z zakresu spedycji

Wybranie dobrej firmy spedycyjnej w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak chcąc mieć pewność, że podjęta została prawidłowa decyzja, warto postawić na firmy, obsługujące wszystkie gałęzie transportu. W ofercie powinna być:
•    spedycja morska,
•    drogowa,
•    lotnicza,
•    kolejowa.

Dobrze, jeżeli firma spedycyjna może również zaoferować pomoc w organizacji transportu towarów ponadgabarytowych, czyli przekraczających normy pod względem wielkości, czy masy. Szeroki zakres usług poświadcza, że firma spedycyjna posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę, sieć kontaktów i partnerów biznesowych na całym świecie oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

Usługi logistyczne

Przedsiębiorca zastanawiający się nad wyborem firmy spedycyjnej powinien dowiedzieć się, jak wyglądają oferowane usługi logistyczne. Doskonale, jeżeli firma może zaoferować zarówno usługi magazynowania, dystrybucji, jak i ecommerce. W takiej sytuacji można mieć pewność profesjonalnej obsługi łańcucha dostaw oraz dotarcia ładunku do odbiorcy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Usługi celne oraz doradcze

Kolejną kluczową usługą, która charakteryzują się profesjonalne firmy, jest obsługa celna. Wprowadzanie towarów na teren UE, zarówno przeznaczonych na rynek wewnętrzny, jak i na dalszy eksport, wiąże się z wieloma formalnościami uzależnionymi od rodzaju importowanego towaru. W celu uniknięcia problemów i kosztów ewentualnego przestoju należy korzystać z oferty firmy spedycyjnej oferującej pomoc ze strony agencji celnej. Ponadto, jeżeli firma może zaoferować własny skład celny oraz magazyn czasowego składowania to mamy do czynienia z sytuacją idealną.

Certyfikaty i doświadczenie

Oczywiście bardzo szeroki zakres usług nie zawsze musi świadczyć o ich jakości. W związku z tym należy sprawdzić, czy firma spedycyjna może pochwalić się odpowiednimi certyfikatami, które poświadczą wysoką jakość oferowanych usług. 

Doskonałym tego przykładem jest certyfikat FIATA, który poświadcza, że przedsiębiorca spedycyjny jest członkiem organizacji International Federation of Freight Forwarders Association. Obecność w tej organizacji potwierdza, że oferowane przez przedsiębiorstwo usługi spedycyjne stoją na najwyższym poziomie. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku certyfikatu AEO.

Nie można również zapominać o przynależności do WCA, czyli World Cargo Alliance. Największej na świecie organizacji zajmującej się zrzeszaniem firm spedycyjnych. Aktualnie liczy ona ponad 9000 firm w 194 krajach. Firmy spedycyjne, będące członkiem WCA mają dostęp do kluczowego know-how, agentów z całego świata, ułatwień płatności między członkami itp. Wszystko to sprawia, że korzystanie z usług takiej firmy jest wyjątkowo bezpieczne.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%