Zamknij

Zalety domu budowanego w technologii HBE

13:01, 20.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:01, 20.07.2020

Budowanie domu nie musi oznaczać wielomiesięcznej inwestycji, bacznego obserwowania pogody, kosztów przekraczających racjonalne granice. Na szczęście na rynku budowlanym jest propozycja dla wszystkich osób, które poszukują nowoczesnego sposobu budowania domu, chcą, żeby ich wymarzony dom powstał szybko, był ciepły, ekologiczny i ognioodporny oraz wytwarzał się przyjemny klimat w jego wnętrzu. To technologia HBE – budowy domu z drewna klejonego.

Triumfalny powrót drewna do budownictwa

Domy z drewna budowano już w czasach starożytnych. Drewno przez wieki było jednym z głównych materiałów budowlanych. W XIX i XX wieku sytuacja uległa zmianie – masowo powstawały budynki murowane. Jednak początek XXI wieku przyniósł kolejną rewolucję budowlaną – powrót do budownictwa drewnianego w nowoczesnych technologiach, które są efektywne i mają znakomite parametry cieplne. Użytkownicy chwalą domy w technologii HBE domyhbe.pl/pl/technologia-hbe, a zwłaszcza cudowny, ciepły mikroklimat uzyskany dzięki otwartym przegrodom dyfuzyjnym – kontroli wilgotności w pomieszczeniach. Domy z drewna klejonego zostały wynalezione w Szwajcarii w latach 90-tych. Od początku XXI wieku chętnie stawiane są w Austrii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i Norwegii. Zainteresowanie nimi związane jest z rozwojem budownictwa zrównoważonego i potrzebą ekologicznego trybu życia. Solidna konstrukcja i świetne właściwości izolacyjne sprawiły, że technologia HBE szybko zyskała popularność i zaufanie klientów.

Pozytywne aspekty budowy domu w technologii HBE

Jeżeli jakaś nowoczesna technologia wchodzi na rynek, to pierwszą reakcją odbiorców jest odrobina nieufności. Po pewnym czasie okazuje się, że nowość jest czymś, co podnosi jakość życia. Podobnie jest w przypadku technologii HBE. Początkowo eksperci od budownictwa z niedowierzaniem patrzyli na budowę drewnianych domów, mieli mnóstwo wątpliwości, czy ponowne wprowadzenie drewna jako materiału budowlanego dla budynków mieszkalnych to dobry pomysł i czy spełni oczekiwania klientów. Okazało się, że technologia HBE idealnie wpisała się w wymagania inwestorów. Domy w technologii HBE wznoszone są znacznie szybciej niż w tradycyjnym budownictwie, co oznacza znacznie mniejsze koszty budowy i brak zimowych przestojów. Konstrukcja jest solidna – ma aż 30 lat gwarancji. Bardzo dobre właściwości izolacyjne przekładają się na niższe koszty ogrzewania, a co za tym idzie na tanią eksploatację domu. Konkurencyjne ceny budowy, które zaczynają się nawet poniżej 2000 za metr kwadratowy, oznaczają, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż kupno mieszkania w dużym mieście wojewódzkim. Z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników niezwykle istotna jest informacja, że domy budowane w technologii HBE mają wysoką ognioodporność, która przewyższa tradycyjne materiały budowlane. Elementy domu powstają w fabryce, więc praktycznie nie ma możliwości wystąpienia ludzkiego błędu na budowie. Zaletą omawianej technologii są lekkie fundamenty i możliwość posadowienia budynku na słabszych gruntach. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe prefabrykowane elementy ścian. Wybudowanie budynku do stanu deweloperskiego to kwestia kilku tygodni.

Sekret dobrej jakości drewna

Do produkcji paneli w technologii HBE domyhbe.pl/pl/oferta-domow służy drewno świerkowe, które poddawane jest suszeniu komorowemu. Dzięki temu eliminuje się drobnoustroje i owady znajdujące się w drewnie. Suszenie komorowe obniża poziom wilgotności surowca do 12%, co uniemożliwia rozwój grzybów. Jednorodna wilgotność w całym przekroju elementów powoduje, że ściany i stropy narażone na opady atmosferyczne jedynie podczas montażu, ale nasiąkają tylko powierzchniowo, po czym szybko oddają przyjętą wilgoć. Powierzchnia drewna jest dodatkowo heblowana, co sprawia, że ogień ślizga się po powierzchni, a nie łapie konstrukcji – budynek jest ognioodporny i bezpieczny dla domowników. Kleje używane do łączenia poszczególnych warstw drewna, nie zawierają formaldehydów, co oznacza, że są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Drewno lite jest więc produktem przyjaznym środowisku, a domownicy mają pewność, że ich dom nie narusza równowagi ekologicznej. Do produkcji domów w omawianej technologii wykorzystywany jest świerk skandynawski, który cechuje się małymi przyrostami rocznymi, co pozytywnie wpływa na jakość drewna. Technologia HBE na początku była wykorzystywana w budownictwie mieszkaniowym jako konstrukcja stropów. Przy obecnym zaawansowaniu tej technologii można wznosić konstrukcję nawet do wysokości 9 piętra.

Technologia HBE wykorzystywana jest do budowania domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, a nawet obiektów użyteczności publicznej typu: szkoły, hotele. Powoli podbija także Polskę. Inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do łączenia ekologii z bardzo dobrymi parametrami, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo budynku i jego izolacyjność. Niższe koszty budowy i krótszy okres stawiania budynku przekonują do budowy domu w nowoczesnych technologiach, nawet sceptyków. Domy powstałe w technologii HBE charakteryzują się niepodważalnymi walorami estetycznymi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%