Zamknij

Smoczek dla noworodka. Podpowiadamy jak go wybrać

08:14, 02.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:14, 02.07.2020

Noworodki odczuwają przemożną potrzebę ssania, ponieważ wiąże się ono z poczuciem bezpieczeństwa oraz działa na nie niezwykle kojąco. Z tego względu po narodzinach maluszka koniecznie jest zakupienie dla niego odpowiedniego smoczka, będącego znakomitą alternatywą dla matczynej piersi.

Powinien on być w jak największym stopniu zbliżony kształtem do brodawki sutkowej, a także układać się w ustach niczym pierś podczas karmienia. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak wybrać optymalny produkt. 

Podstawowe kryteria

Smoczek dla noworodka musi koniecznie przylegać na zewnątrz do buzi malucha, być idealnie dostosowany rozmiarowo do jego twarzy i posiadać stosowny atest oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Poza tym wskazane jest, aby jego tarcza była wyposażona w specjalne otworki gwarantujące dobrą wentylację powietrza, a rączka miała okrągły kształt (bez zbędnych udziwnień w konstrukcji).

Pamiętajmy o wyborze produktu wyłącznie z kategorii 0-3 miesiąca. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku materiał wykonania. W sklepach są dostępne przede wszystkim smoczki kauczukowo-lateksowe oraz silikonowe. Te pierwsze cieszą się znacznie większą popularnością, ponieważ są miękkie i bardzo plastyczne, a w związku z tym doskonale dopasowują się do delikatnej buzi dziecka. Poza tym kauczuk to surowiec naturalny i ekologiczny, więc z pewnością w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu maleństwu.

Z kolei silikonowy smoczek dla noworodka charakteryzuje się niemal całkowitą przezroczystością i ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne (deformacje). Jest wyraźnie twardszy od poprzedniego modelu, co sprawia, że często niewystarczająco dobrze odwzorowuje kształt piersi. Rekompensuje to jednak dużą praktycznością, dlatego wiele matek decyduje się na jego zakup. 

Funkcjonalność odgrywa istotną rolę

Wybierając smoczek dla noworodka,zwracajmy też ogromną uwagę na jego konkretne zastosowanie. Modele ortodontyczne, zwane inaczej anatomicznymi są polecane w sytuacji, gdy zależy nam na wczesnym zadbaniu o zgryz dziecka. Wyróżniają się specyficznym kształtem - są bowiem zauważalnie spłaszczone od strony języka.

Na rynku znajdziemy również wersje dynamiczne, wykonane z gumy składającej się z kilku warstw materiału silikonowego. Z powodu takiej a nie innej budowy optymalnie odwzorowują one pracę brodawek piersiowych, idealnie nadając się dla noworodków uwielbiających ssać smoczek przez bardzo długi czas. Możemy ponadto zdecydować się na produkt antykolkowy, stworzony w taki sposób, aby skutecznie ograniczał ryzyko połykania powietrza w trakcie ssania.

Dzięki temu maluszek jest odpowiednio chroniony przed nieprzyjemną kolką, czyli bolesnymi skurczami brzuszka. Ostatnim rodzajem smoczka jest model o działaniu uspokajającym, dedykowany dzieciom odczuwającym wyjątkowo silną potrzebę ssania.

Daje on maksymalne poczucie bezpieczeństwa, bo układa się w buzi niemal identycznie jak naturalny sutek matki. W tej kategorii znajdziemy produkty niezwykle zróżnicowane pod względem zarówno wzornictwa, jak i kolorystyki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%