Zamknij

Jak sprawdzić, czy cebulki kwiatowe są zdrowe?

10:49, 24.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:50, 24.06.2020

Rośliny cebulowe cieszą się nieustającą popularnością. Wielość gatunków i odmian pozwala tworzyć wspaniałe kompozycje ogrodowe, które zachwycają feerią barw i kształtów. Co istotne, hodowla większości roślin cebulkowych nie jest trudna w porównaniu do innych rodzajów roślin ozdobnych. Żeby jednak wszystko się udało, trzeba zadbać o to, aby bulwy kwiatowe były jak najlepszej jakości. Po czym poznamy, w jakiej kondycji są cebulki kwiatowe?

Zdrowe cebulki kwiatowe – na co zwracać uwagę?

Zdrowa cebulka kwiatowa powinna być przede wszystkim jędrna i twarda. Miękkie, nadgniłe, przebarwione czy pomarszczone cebule kwiatowe najpewniej się nie przyjmą i wszystkie wysiłki podjęte w celu wyhodowania pięknych kwiatów, spełzną na niczym. To jednak nie wszystko, ponieważ cebulki kwiatowe nie powinny być też uszkodzone, jest to bowiem jeden z czynników prowadzących do rozwoju chorób.

Kiedy kupujemy cebule konkretnego gatunku, warto wcześniej sprawdzić, jakiej powinny być wielkości. Jeśli oglądane przez nas cebulki okażą się dużo mniejsze niż standardowo, również powinno to wzbudzić nasze podejrzenia i powstrzymać nas przed zakupem. Unikać należy także przesuszonych cebulek, bo najpewniej z nich także nic nie wyrośnie.

Co wpływa na stan cebulek kwiatowych?

Tym, co powoduje zniszczenie cebulek kwiatowych, to najczęściej zły sposób ich przechowywania i transportu lub zainfekowanie cebulek poprzez posadzenie ich do gleby o złej jakości, w której znajdują się różnego rodzaju grzyby i zanieczyszczenia. Poza tym cebulki kwiatowe muszą być magazynowane w odpowiednich warunkach, gdzie w zależności od gatunku i rodzaju, musi być zapewniona odpowiednia wilgotność powietrza, temperatura oraz przewiewność.

Źródło: Cebulki kwiatowe > https://www.bilscy.info/cebule-kwiatowe

Cebulki kwiatowe – najczęstsze choroby

Do najczęściej spotykanych chorób roślin cebulowych zaliczamy:

  • Fuzariozę – bardzo groźna choroba o podłożu grzybiczym, która poraża całe rośliny. Na szczęście można ją wykryć stosunkowo szybko, po dokładnej ocenie stanu cebulki. Oznaką fuzariozy jest różowy lub biały nalot pomiędzy łuskami cebulki albo na jej piętkach. Zarażone cebulki należy zniszczyć. W celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się choroby, w przypadku cebul już zasadzonych, zaleca się również usunięcie części gleby, która bezpośrednio stykała się z zainfekowanymi bulwami.
  • Szarą pleśń – także choroba grzybicza, jej oznaką w zależności od rodzaju cebulki kwiatowej jest szary nalot lub gnijące plamy w kolorze brunatnym. Zainfekowane cebulki są miękkie w dotyku. Chore cebulki trzeba zniszczyć w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się choroby.
  • Peniciliozę – kolejna choroba o podłożu grzybiczym, która charakteryzuje się nalotem w kolorze niebiesko-zielonym.
  • Wiriozę – nieuleczalna choroba wirusowa, której głównym objawem jest zatrzymanie wzrostu rośliny oraz zmniejszenie się cebulki.

Jak dbać o cebulki kwiatowe wielosezonowe?

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji cebulek kwiatowych jest przede wszystkim dbanie o jakość podłoża, w jakim się znajdują, stosowanie się do zasad preparowania cebul oraz ich odpowiednie przechowywanie.

Już w trakcie wykopywania bulw trzeba dokładnie je obejrzeć i jeśli jakaś budzi nasze wątpliwości, należy ją odrzucić od pozostałych, tak, aby nie zainfekowała zdrowych cebulek. Przy czym nie wolno chorych cebulek kwiatowych wrzucać do kompostownika, ponieważ w ten sposób możemy nieświadomie rozprzestrzenić chorobę na inne rośliny.

Dlatego też tak ważne jest, aby kupować zdrowe cebulki kwiatowe, bez uszkodzeń i śladów pleśni, ponieważ zasadzenie zainfekowanej cebulki, może w efekcie spowodować chorobę innych roślin w ogrodzie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%