Zamknij

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

12:21, 08.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:22, 08.04.2020

Pytanie o sposób na zmianę nawyków żywieniowych najczęściej pojawia się po fali doznanych niepowodzeń w zakresie odchudzania. Orientując się, że rezygnacja ze słodyczy, wyczerpujące ćwiczenia na siłowni, głodówki, środki farmaceutyczne czy nawet zmniejszenie kaloryczności diety nie przynoszą pożądanych efektów, szukasz innych sposobów na zgubienie zbędnych kilogramów i polepszenie samopoczucia. Żeby móc zmieniać nawyki żywieniowe, musisz wiedzieć, czym one właściwie są, które z nich są dobre, a które złe, skąd się biorą i dlaczego zmienianie ich nie jest łatwe. Wiedza ta pomoże ci się z nimi zmierzyć i zadbać o piękny wygląd, zgrabną sylwetkę oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czym są nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe to nic innego jak sposób odżywiania się. Aby był on prawidłowy, powinieneś systematycznie dostarczać swemu organizmowi składników odżywczych - białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz mikro- i makroelementów, niezbędnych do jego właściwego funkcjonowania. Muszą mieć one odpowiednie ilości i proporcje. Nie jest to łatwe, szczególnie po wielu latach prowadzenia niezdrowego trybu życia.

Przykładowe złe nawyki żywieniowe:

  •       Nie jedzenie śniadań i objadanie się obiadem lub kolacją,
  •       Zła jakość potraw – fastfoody, jedzenie przetworzone, nieznanego pochodzenia,
  •       Nieregularne posiłki i ciągłe podjadanie przekąsek np. ciastek, paluszków, chipsów,
  •       Zbyt duża ilość mięsa i wędlin prowadząca do problemów z trawieniem.

Skąd się biorą nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe, zarówno te dobre, jak i złe, najczęściej kształtowane są w okresie dzieciństwa. To jak gotowali rodzice, jak urozmaicone i doprawione jedli posiłki oraz z jaką regularnością, najczęściej w naturalny sposób przejmuje dziecko. Nie jest więc świadome, że coś może być niezdrowym nawykiem. Wraz z dojrzewaniem, edukacją i poszerzaniem swojej wiedzy, dowiaduje się, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie, jednak jego organizm jest już przyzwyczajony do nieregularnych posiłków, jedzenia zbyt tłustego lub z za dużą ilością soli i cukru, do spożywania za małej ilości wody oraz mocno przetworzonych dań. Istotne jest więc jak silną wolę dążenia do zmiany ma dana osoba, ale także to, czy będzie stosowała odpowiednie techniki mające sprawić, że zdrowe odżywianie będzie jej rutyną. Poniżej podajemy kilka rad.

Sposoby na zmianę nawyków żywieniowych

  1.       Jedz 5 posiłków dziennie – to nawyk, który trudno jest wprowadzić w życie osobom zapracowanym, z nieregularnym trybem życia. Na początek może przyjść z pomocą dieta pudełkowa od Maczfit. Codziennie rano dostarczą ci 5 szczelnie zapakowanych pudełek z jedzeniem na cały dzień.
  2.       Jedz regularnie – jeżeli sam zapominasz o jedzeniu posiłków w odpowiednim czasie, poproś kogoś bliskiego, kto ci w tym pomoże. Może to być współpracownik, z którym razem będziesz wychodzić na drugie śniadanie lub obiad, albo twój domownik, z którym razem będziesz siadał do stołu o określonej godzinie. Dobrze sprawdzą się także przypomnienia ustawiane na telefonie.
  3.       Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj – nie wrzucaj w siebie jedzenia jak w worek na śmieci. Poczuj przyjemność z każdego kęsa, skupiaj się na różnorodności smaków, konsystencji. Nie jedz kiedy oglądasz telewizję, pracujesz lub przeglądasz media społecznościowe. Skup się tylko na posiłku. Zadbaj o wygospodarowanie sobie odpowiedniego czasu na jedzenie. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować poczucie nasycenia. Powolne przeżuwanie ochroni cię przed kłopotami z trawieniem.
  4.       Pij dużo wody – gdy pijesz zbyt mało wody, możesz łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Czujesz się wtedy zmęczony, senny, ciężko jest ci koncentrować uwagę. Mylisz to uczucie, z uczuciem głodu i sięgasz po coś do jedzenia, kiedy to właśnie woda potrzebna jest komórkom do uruchomienia twojej energii.
  5.       Jedz urozmaicone posiłki – różne produkty to wiele składników pokarmowych, ale także brak znudzenia tymi samymi posiłkami. Dbając o różnorodność twojego jadłospisu zapewniasz sobie poznawanie nowych smaków i dużą możliwość dostarczenia wszystkich potrzebnych organizmowi składników odżywczych.
  6.       Słodycze zastąp owocami – słodkie przekąski dostarczają dużą dawkę energii, jednak na krótko. To puste kalorie, których nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Gdy między posiłkami masz ochotę na jedzenie, sięgnij po owoc, który zagłuszy poczucie głodu.
  7.       Gotuj samodzielnie – osobiste przygotowywanie jedzenia pozwala kontrolować to, co jesz, a jednocześnie daje dużo satysfakcji. Wiesz, że przygotowałeś posiłek z naturalnych składników i dzięki temu dbasz o swoje zdrowie!

8.       Stosuj metodę małych kroków – mało kto ma takie samozaparcie, aby z dnia na dzień wdrożyć tyle zmian w swoim odżywianiu. Polecamy ci więc, abyś robił to małymi krokami. Dzisiaj nie miałeś czasu gotować obiadu? Kup go więc, ale postaraj się, żeby był jak najlepszej jakości. Nie zjadłeś śniadania, bo zaspałeś? Trudno, zjedz w pracy coś, co da ci energię, nie czekaj z jedzeniem do samego obiadu. Po raz czwarty jadłeś na podwieczorek jabłko? To nic, jutro zjesz coś innego. Ważne, że jabłka były z działki twojej mamy, wiesz, że są ekologiczne. Nie karć się za wpadki i błędy, to szybko cię zdemotywuje do dbania o dobre nawyki żywieniowe. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%