Zamknij
REKLAMA

Co to jest condohotel?

16:38, 07.04.2020 | Materiał partnera

Z każdym rokiem osób podróżujących po świecie przybywa. Powodem tego jest znacznie łatwiejszy dostęp do tanich usług nie tylko podróżowania, ale także zakwaterowania. Przeglądając liczne ogłoszenia o noclegach, można niejednokrotnie natknąć się na condohotel, który na polskim rynku jest raczej nowością dla wielu osób.

Ich oferty są łudząco podobne do innych. Można wynająć na czas pobytu pokój, mieszkania, a nawet apartament o podwyższonym standardzie.

 (Sprawdź mieszkania i apartamenty - https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/)

  1. Co to jest condohotel?
  2. Czym się charakteryzuje condohotel?
  3. Jakie są uwarunkowania prawne w stosunku do condohotelu?

 (Czym jest Aparthotel - https://republikawnetrz.pl/blog/hotel-czy-aparthotel-poznaj-plusy-i-minusy-obu-rozwiazan/)

Co to jest condohotel?

Condohotel często odmienia się także na hotel-condo lub condo hotel. Ogólnie rzecz biorąc, jest to inwestycja dewelopersko-hotelarska w nieruchomość, która ma przynosić stałe zyski. Jest to połączenie condominium, czyli zbioru lokali mieszkalnych, z samym hotelem. Stąd też się wzięła nazwa condohotel.

(W co warto inwestować - https://republikawnetrz.pl/blog/w-co-zainwestowac-czy-nieruchomosci-to-dobry-kierunek/)

Condohotel jest to obiekt noclegowo-mieszkalno-hotelowy, który zalicza się do wyższego segmentu, najczęściej premium. Warto podkreślić, że większość z nich spełnia minimum wymagania otrzymania czterech gwiazdek, a na rynku dostępne są nawet i takie, które otrzymały ich nawet pięć.

Condohotele niegdyś nie były tak modne w Polsce, jak na zachodzie. Budynki, które przybierają formę eleganckiego i wszechstronnie wyposażonego obiektu wczasowego, który zazwyczaj zlokalizowany jest w kurorcie wakacyjnym, przeznaczone były głównie dla osób o nieco większym zasobie portfela. Po wielu latach się to jednak zmieniło i wielu wczasowiczów zyskało możliwość jego rezerwowania.

Czym się charakteryzuje condohotel?

Condohotele różnią się od zwykłych hoteli dwoma istotnymi kwestiami:

  • sposobami użytkowania jednostek mieszkalnych
  • finansowaniem powstawania jednostek mieszkalnych

Hotele zazwyczaj są budowane przez deweloperów od samych podstaw, czyli podobnie jak powstają osiedla domków jednorodzinnych i blokowiska. Po skończonej budowie, właściciel, a więc deweloper sprzedaje poszczególne lokale mieszkalne osobom prywatnym, przedsiębiorcom, a także innym podmiotom.

Inwestorzy po sfinalizowaniu transakcji mogą z nieruchomości korzystać, tak jak sami tego chcą, a więc mogą ją wynajmować, albo samemu w niej mieszkać. W przypadku najmu może on przybierać formę zarówno długoterminową, jak i krótkoterminową. Wszystko zależy od właściciela lokalu mieszkalnego.

Bardzo często deweloperzy, chcąc uatrakcyjnić swoją ofertę, na parterze budynku szykują miejsce głównie pod restauracje i kawiarnie, natomiast kolejne piętra są już mieszkaniami pod wynajem dla wczasowiczów. Jak w przypadku aparthotelu, tak i condohotele są swoistego rodzaju hotelami, z apartamentami o podwyższonym standardzie, które posiadają różnych właścicieli. Warto także dodać, że samym obiektem zarządza wyspecjalizowana firma, która opiekuje się gośćmi i dba o reklamę, aby stale rosło zainteresowanie klientów danym obiektem.

Jakie są uwarunkowania prawne w stosunku do condohotelu?

Condohotele składają się z wielu apartamentów, jednak nie są one tożsame z samodzielnym lokalem mieszkalnym, co zdefiniowane dokładnie jest w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Condohotele według polskiego prawa są lokalami użytkowymi, przez co nie ma możliwości zameldowania w nich lokatorów.

 

Warto jednak dodać, że każdy apartament stanowi odrębną własność, na którą można założyć księgę wieczystą. Oznacza to, że mogą one zostać obciążone, chociażby hipoteką, jeśli będą kupowane na kredyt hipoteczny.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA