Zamknij
REKLAMA

Partnerstwo publiczno-prywatne - co powinieneś wiedzieć?

09:48, 26.03.2020 | materiały partnera

Partnerstwo publiczno-prywatne to forma współdziałania przedsiębiorstw prywatnych z podmiotami państwowymi w celu realizowania zamówień publicznych. Dzięki temu projekty zaplanowane przez państwo mogą być szybko i fachowo wykonane z pomocą prywatnych firm.

  1. Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

  2. Jakie zamówienia publiczne są realizowane w ten sposób?

  3. Korzyści dla państwa i przedsiębiorstw

  4. Zaangażuj swoje przedsiębiorstwo

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy między sektorem prywatnym (przede wszystkim przedsiębiorstwami, ale także osobami fizycznymi) a podmiotami publicznymi. W ten sposób realizuje się zamówienia publiczne, które dla państwa byłyby trudne do wykonania bez pomocy z zewnątrz. Udział sektora prywatnego może obejmować wykonanie usług, dzielenie się ekspercką wiedzą lub dodatkowe finansowanie projektu.

Jakie zamówienia publiczne są realizowane w ten sposób?

Poprzez partnerstwo publiczno-prywatne realizowane jest bardzo wiele zamówień publicznych: mogą to być inwestycje infrastrukturalne (budowa dróg, lotnisk, mieszkań czy portów), a także inne usługi (na przykład prowadzone przez prywatne podmioty przedszkola czy stołówki w miejscach użyteczności publicznej).

Korzyści dla państwa i przedsiębiorstw

Partnerstwo publiczno-prywatne to forma współpracy, która niesie ze sobą wiele korzyści dla obydwu stron. Ze strony państwa jest to przede wszystkim sposób na odciążenie w ilości obowiązków oraz możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów bez konieczności samodzielnego kształcenia i zatrudnienia wyspecjalizowanej kadry. Dzięki temu podmioty publiczne mogą w pełni skupić się na realizowaniu pozostałych zadań. Natomiast przedsiębiorca zyskuje możliwość realizacji atrakcyjnych zamówień publicznych, które pozwalają na zwiększenie obrotów w firmie, zdobycie dodatkowego rozgłosu w branży oraz zyskanie kolejnych propozycji współpracy po zakończeniu projektu.

Zaangażuj swoje przedsiębiorstwo

Jeżeli interesuje cię zaangażowanie twojego przedsiębiorstwa w projekty realizowane z wykorzystaniem partnerstwa publiczno-prywatnego, możesz skorzystać z pomocy specjalistycznej kancelarii prawnej, która pomoże ci nawiązać współpracę z sektorem publicznym. Dzięki temu twoje przedsiębiorstwo będzie mogło realizować zamówienia publiczne, co pozwoli mu zyskać atrakcyjne kontrakty, a także większy rozgłos i nowe propozycje współpracy od innych klientów, również z sektora prywatnego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA