Zamknij

Ból podbrzusza - jakie są przyczyny?

18:21, 29.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:22, 29.01.2020

Występujący u kobiet ból podbrzusza może być objawem fizjologicznym, który nie powinien budzić żadnego niepokoju, bo jest związany np. z naturalnym przebiegiem cyklu menstruacyjnego. Może być też jednak symptomem poważnej choroby. Co zatem warto o nim wiedzieć? Jakie mogą być przyczyny bólu podbrzusza i jak sobie z nimi radzić?

Ból podbrzusza - przyczyny

Ból podbrzusza kojarzymy głównie z obszarem zdrowia intymnego, chociaż warto pamiętać, że może mieć związek także z innymi sferami - np. problemami z układem pokarmowym. Wtedy konieczne są konsultacje z lekarzem rodzinnym lub gastrologiem. W wielu przypadkach to jednak rzeczywiście kwestia układu rozrodczego kobiety i co ważne, nie muszą być to stany zagrażające zdrowiu. 

Ból podbrzusza, którym z reguły nie trzeba się martwić, może wiązać się z:

  • zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - może mu także towarzyszyć rozdrażnienie, zmiany skórne, ogólne poczucie zmęczenia i inne;
  • owulacją - niektóre kobiety odczuwają w tym czasie nieprzyjemny ból;
  • ciążą - ból może być wtedy reakcją fizjologiczną, np. odczuwaną po stosunku, do którego dochodzi w początkowym etapie ciąży, lecz może wiązać się także z poważnymi problemami - wymaga konsultacji lekarskiej;
  • niedopasowaną pozycją seksualną - niektóre pozycje seksualne, niedopasowane do budowy anatomicznej kobiety, mogą wiązać się bólem. Podobnie jak zbyt intensywne współżycie, w tym nadmiernie głęboka penetracja;
  • sferą psychiczną - ból podbrzusza może być skutkiem somatyzacji, czyli emocji i konfliktów, które ,,przechodzą” w ciało, np. lęk (nie musi wiązać się z seksualnością). W tym przypadku wskazana jest konsultacja psychologiczna oraz unikanie stresu;
  • pierwszym stosunkiem seksualnym.

Jeśli zaś chodzi o stany chorobowe, które mogą objawiać się m.in. opisywanym tu bólem podbrzusza, warto zwrócić uwagę na torbiele jajnika - mogą towarzyszyć im także np. zaburzenia cyklu. Torbiele mogą przybierać formę łagodną, lecz także znacznie poważniejszą, która wymaga natychmiastowej reakcji. Z bólem podbrzusza może wiązać się także ciąża pozamaciczna, zapalenie przydatków (jajników oraz jajowodów - leczenie wymaga zastosowania antybiotykoterapii), polipy lub mięśniaki macicy. 

Co ważne, ból podbrzusza może świadczyć także o nowotworze, np. jelita grubego, odbytu czy pęcherza moczowego. Może wskazywać na nowotwór narządów rodnych, w tym jajnika, który zwykle początkowo nie daje żadnych objawów. Dlatego też konieczne są regularne wizyty u ginekologa. 

Endometrioza - ,,choroba bólu”

Endometrioza jest chorobą głównie związaną właśnie z bólem. Może dotykać nawet 5-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Wiąże się z obecnością endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę, poza jamą macicy. Kobiety mierzą się wtedy z mocno nasilonym bólem nie tylko podbrzusza. Przybiera on na intensywności przede wszystkim w czasie miesiączki i zwykle ma charakter przewlekły. 

Co więcej, w przebiegu choroby mogą powstawać też torbiele, które nazywa się endometrialnymi. Konieczne może być wtedy leczenie operacyjne, przeprowadzane metodą laparoskopową - stosuje się je głównie w przypadku III i IV stopnia endometriozy. W I i II stopniu można postawić na terapię farmakologiczną. 

Ból podbrzusza - czy to infekcja intymna?

Ból podbrzusza może być objawem wielu różnych infekcji intymnych. Może pojawiać się po stosunku, lecz nie tylko. Często towarzyszą mu także upławy i zmieniona wydzielina pochwowa, trudności z oddawaniem moczu czy pieczenie, swędzenie, obrzęk zewnętrznych narządów układu płciowego. Z bólem podbrzusza mogą wiązać się:

  • kiła,
  • chlamydioza,
  • rzeżączka,
  • zakażenie wirusem opryszczki,
  • zapalenie sromu lub pochwy.

Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, w tym ból podbrzusza, koniecznie udaj się do lekarza ginekologa. Podstawą leczenia infekcji intymnych może okazać się antybiotykoterapia, którą powinno się wprowadzić jak najszybciej. Zwykle wskazana jest także terapia partnerów/partnerek seksualnych. 

Jeśli zaś chodzi o wymienione wyżej nieprzyjemne objawy infekcji, takie jak pieczenie czy swędzenie, warto zastosować roztwór chlorowodorku benzydaminy, który aplikuje się w formie irygacji pochwy lub przemywa się nim zewnętrzne narządy płciowe. Dbaj o siebie - miej ból podbrzusza pod kontrolą!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%