Zamknij
REKLAMA

Czym jest sitodruk?

16:08, 05.12.2019 | Materiał partnera

Wiele osób zastanawia się czym jest sitodruk. Druk sitowy, to jedna z najpopularniejszych technik, jaką wykorzystuje się w drukarstwie. W tej technologii wykorzystujemy formę drukową, którą w wielu przypadkach jest szablon nałożony na delikatną siatkę. Siatka ta wykonana może być nie tylko z tkaniny, lecz również z metalu czy z włókien syntetycznych. Najczęściej jednak siatka wykonywana jest z aluminium.

Jak działa?

Podczas drukowania, farba przetłaczana jest na materiał przez siatkę. Technika ta pozwala nam na drukowanie jakiegokolwiek kształtu tylko chcemy. Osiągamy to w bardzo prosty sposób. Siatki składają się z bardzo małych oczek. Każde z oczek możemy przysłonić, dzięki czemu po nałożeniu na siatkę farby otrzymamy interesujące nas logo bądź wzór. Im oczka na siatce są mniejsze i jest ich więcej, tym druk naniesie o wiele dokładniejszy malunek.

Gdzie jest wykorzystywany sitodruk?

Druk sitowy wykorzystywany jest najczęściej w usługach reklamowych z bardzo prostego powodu – gwarantuje nam zadruk ogromnych płaszczyzn. Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie jeżeli mamy drukować billboardy bądź plakaty. Warto pamiętać jednak, że sitodruk idealnie sprawdzi się również w przypadku mniejszych i mniej wymagających zadań poligraficznych.


Nadruki sitowe są również świetne w przypadku tworzenia swoich własnych gadżetów, jak na przykład kalendarzy, teczek firmowych, parasolek, akcesoriów reklamowych czy oczywiście koszulek z własnymi nadrukami. Dodatkowo warto zauważyć, że sitodruk to technologia niezwykle uniwersalna, jeśli chodzi o materiał, na jakim możemy ją wykorzystać. Z tego względu będziemy mogli nałożyć wzór na takie podłoża, jak na przykład:

  • Karton,
  • Twardy i miękki PCV,
  • Tkanina,
  • Folia,
  • Metal,
  • Drewno,
  • Plastik,
  • Praktycznie każda odmiana papieru.

Wady i zalety tej technologii

Technika ta jest bardzo często wykonywana ze względu na to, że jest tania. Dodatkowo, tak naprawdę możemy wykorzystać ją do przygotowania produktu z niemalże każdego materiału.

Oprócz oczywiście wszechstronności, sitodruk to również technika oferująca niezwykłą wytrzymałość i wysoką jakość nadruku. Grafika nałożona na jakiekolwiek podłoże jest odporna na promienie słoneczne i UV, na wodę, na wysoką bądź niską temperaturę oraz detergenty.

Niestety, sitodruk ma jedną i to dosyć sporą wadę – o ile jest to tani sposób do tworzenia nadruków, tak w przypadku małych nakładów technika ta może okazać się nieopłacalna. Jest to przede wszystkim spowodowane potrzebą wykorzystania specjalnych matryc. Każdy kolor farby potrzebuje innej matrycy, a co za tym idzie sitodruk wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku dużych zleceń.

Teraz już wiesz czym jest sitodruk!

Sitodruk to z pewnością niezwykle ciekawe i dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli jako firma bądź osoba prywatna poszukujemy trwałych nadruków na wybrane przez nas podłoże. Jest to wytrzymałe i jakościowe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o alternatywach, jeśli myślimy o druku małych nakładów.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Siteria.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone