Zamknij
REKLAMA

Podstawowe pytania podatkowe: Co to jest PIT? Kto go składa i w jakim zakresie?

15:42, 16.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Istnieje bardzo dużo opracowań mówiących o tym, jak wypełnić poszczególne deklaracje PIT, a nawet stanowiące instrukcje „krok po kroku” wypełnienia PIT. Podatnik może dowiedzieć się, który PIT wybrać, jak używać specjalistycznych programów, aplikacji i tym podobne. Niewiele z nich odpowiada jednak początkującym podatnikom na pytanie podstawowe: co to jest PIT? Kto powinien go złożyć? Jaki jest zakres jego obowiązywania?

PIT – czym jest, i co oznacza?

Nazwa PIT, to skrót od angielskiej nazwy Personal Income Tax. W dosłownym tłumaczeniu będzie to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli danina płacona bezpośrednio od dochodu przez osoby fizyczne. Potocznie "PIT", to również nazwa druku urzędowego udostępnianego przez Ministerstwo Finansów. Formularz ten, nazywany inaczej deklaracją PIT, służy do przedstawienia organom krajowej administracji podatkowej swojego rocznego rozliczenia, dotyczącego właśnie podatku od tak zwanych dochodów osobistych. Odpowiadając na pytanie co to PIT – należy w uproszczeniu stwierdzić, że jest on zarówno podatkiem, jak i drukiem składanym przez podatników (deklaracja PIT).

Kto składa PIT?

Z samej nazwy wynika, że PIT składać będą osoby fizyczne, które osiągają dochody i z tego tytułu zobowiązane są do odprowadzenia podatków do budżetu Państwa. Z założenia taka osoba, po zakończeniu danego okresu podatkowego (roku), ma obowiązek wypełnić prawidłowo deklarację PIT i zapłacić podatek. Analizując co to jest PIT - w rozumieniu druku podatkowego czy księgowego, to wyliczenie tego podatku lub potwierdzenie jego wysokości. Podstawową ustawą regulującą te kwestie, jest ustawa podatek dochodowy od osób fizycznych.

Rejonizacja podatku w Rzeczpospolitej Polsce

Weryfikując co to jest PIT, tym miejscu warto zaznaczyć, że obowiązek podatkowy zależy między innymi od miejsca zamieszkania. Zgodnie z zapisami ustawy, osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, mają obowiązek podatkowy od całości swoich dochodów (przychodów) i nie ważne gdzie leży miejsce źródła przychodu. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.

Określając miejsce zamieszkania, podatnicy nie mają pełnej swobody. Ustawodawca określił kryteria, które mają służyć do stwierdzenia gdzie dany podmiot posiada miejsce zamieszkania. Według aktualnych przepisów, za osobę posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, uważa się osobę fizyczną, która przebywa na terytorium kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (pół roku) lub posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (nazywane ośrodkiem interesów życiowych).

W przypadku jeżeli osoba nie posiada miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podatnik podlega tak zwanemu ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że opodatkowane są w Polsce tylko dochody (przychody), osiągane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Co to jest PIT – podsumowanie i skrót informacji

Podsumowując PIT jest podatkiem osobistym, czyli od dochodów osób fizycznych. Składają go podatnicy tacy jak osoby fizyczne, np. Jan Kowalski. PIT złożyć można w wersji tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej. Określenie zakresu PIT zależy między innymi od stwierdzenia miejsca zamieszkania danego podmiotu (na terytorium Polski).

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA