Zamknij
REKLAMA

Czy warto zainwestować w piec żeliwny?

13.42, 18.11.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 13.42, 18.11.2022

Piec żeliwny jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w nowoczesnych czy klasycznych wnętrzach. Takie kozy można nabyć w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie do konkretnego pokoju. Palimy w nich tanimi i ekologicznymi źródłami energii, uzyskując ciepło do ogrzania całego pomieszczenia. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na rozmiary i materiał, z jakiego został wykonany konkretny piec.

Jakie parametry sprawdzić przy zakupie pieca żeliwnego? 

Przeglądając piece żeliwne, należy dokładnie sprawdzić parametry konkretnego modelu. To od nich zależeć będzie czy taki, nawet niewielkich rozmiarów kominek ogrzeje całe wnętrze. Należy dokładnie zobaczyć informacje na temat nominalnej mocy pieca i jego procentową sprawność cieplną. Warto także zapoznać się z rodzajami paliwa, jakimi można palić w danym piecu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę to zakres mocy grzewczej i współczynnik efektywności energetycznej. Na koniec dowiedzmy się, czy piec posiada wyłożenia komory spalania i popielnik, a także, jaki jest dolot powietrza. Możemy zapoznać się również z różnymi rodzajami przeszklenia czy sposobami otwierania drzwi i wybrać te, które będą nam się najbardziej podobać. 

Czy montaż pieca żeliwnego jest czasochłonny? 

Montaż pieca żeliwnego wraz z podłączeniem do przewodów kominowych zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku standardowego kominka. Nie potrzeba tutaj wykonywać dodatkowych zabiegów takich jak np. wzmacnianie stropu. Takie kozy są znacznie lżejsze niż tradycyjne kominki. Mogą być zamontowane w konkretnym, wybranym przez nas miejscu, gdzie jest dostęp do komina. Podczas remontu bez problemu można je przenieść w nowe miejsce. 

Dlaczego warto postawić na piec żeliwny? 

Dla wielu osób bardzo dobrym argumentem jest również niski koszt inwestycji. Zarówno jeśli chodzi o zakup urządzenia, jak i jego montaż, są to zdecydowanie mniejsze koszty niż w przypadku tradycyjnego wkładu kominowego. Jeżeli więc mamy ograniczone pieniądze na remont domu, warto zdecydować się na jeden z wielu modeli pieców żeliwnych. Kozy takiego materiału charakteryzują się wysokimi parametrami grzewczymi i dużą wytrzymałością na wysokie temperatury. Nie grozi im żadna korozja czy deformacje pod wpływem wysokiej temperatury żaru. Piece żeliwne charakteryzują się trwałością na lata, a dzięki temu, że są tworzywem niezwykle eleganckim, to idealnie wpasowują się w stylistykę nieruchomości urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym czy nowoczesnym. 

Gdzie montuje się piece żeliwne? 

Kozy żeliwne powinno być zamontowane na odpowiednio przygotowanym podłożu. Powierzchnia musi być nie tylko wytrzymała na ciężar, ale także niepalna i odporna na wysokie temperatury. W odległości metra od pieca nie powinny znajdować się żadne łatwopalne czy też drewniane materiały. Piecyk musi stać blisko przewodu kominowego. Konieczne będzie zamontowanie nawiewników w ścianie, które będą dostarczały niezbędne świeże powietrza do kominka. Mimo że piece żeliwne są bardzo bezpieczne w użytkowaniu, to istotne jest to, aby, kupić odpowiedni model u sprawdzonego producenta, wykonać fachowy montaż i zgodnie z przeznaczeniem użytkować piec.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%