Zamknij
REKLAMA

Słowenia - poznaj listę największych atrakcji tego kraju!

07.41, 22.11.2022 Materiał partnera

Słowenia jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Europy. I nic w tym dziwnego - miejsce to oferuje niesamowite krajobrazy, pyszną kuchnię i przyjaznych ludzi dookoła. Z drugiej strony, Słowenię dość ciężko się zwiedza transportem publicznym, dlatego też większość osób decyduje się na wynajem samochodu lub przyjeżdża własnym autem. O czym warto pamiętać podczas podróży samochodowej do Słowenii? I jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć? Zapraszamy do lektury!

Słowenia - kraj jezior i gór 

Słowenia jest malutkim krajem, który spokojnie da się pochłonąć w kilka dni. Z jednej strony otaczają ją Alpy, z drugiej Bałkany oraz Morze Adriatyckie. Właśnie dlatego podróż po Słowenii to przede wszystkim kontakt z naturą. Miejsce to słynie z przepięknych gór, błękitnych jezior, gęstych lasów czy szumiących nostalgicznie strumyków. Do Słowenii można wracać bez końca, ale kilka miejsc zasługuje tutaj na szczególną uwagę. 

Zanim jednak przejdziemy do tego, które miejsca w Słowenii warto odwiedzić, należy przypomnieć o kilku kluczowych faktach. Przede wszystkim, podróż samochodowa po Europie to spore wyzwanie, dlatego też przed wyruszeniem w drogę trzeba się odpowiednio spakować i zabezpieczyć. Należy też zweryfikować stan techniczny pojazdu, zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty i zaznajomić się z prawem obowiązującym w danym kraju. Mowa tutaj także o winietach, czyli dowodzie uiszczenia opłaty za przejazd trasami szybkiego ruchu. Takie drogi funkcjonują także w Słowenii, a zakup winiety jest w obligatoryjny. Obecnie winiety można kupić wyłącznie online, np. przy przejściu granicznym lub za pośrednictwem strony internetowej. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://vignetteslovenia.si - pamiętaj, że zakup winiety możliwy jest najwcześniej 30 dni przed planowanym przyjazdem. Za brak winiety grożą wysokie kary finansowe do nawet 300 euro. 

Dolina Logarska - tego się nie zapomina

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Słowenii jest tzw. Dolina Logarska, czyli miejsce praktycznie graniczące z Austrią. Przepiękne, bajkowe widoki i majaczące w tle górskie szczyty, obezwładniają i nie dają o sobie zapomnieć. W okolicy Doliny Logarskiej znajdą się liczne, klimatyczne farmy i miasteczka. Znajdziemy tutaj także dwa wysokie wodospady, mnóstwo tras samochodowych i rowerowych oraz miejsc do długich spacerów. Sama dolina ma zaledwie 7 km długości. 

Świetną opcją jest też odwiedzenie miasteczka, które swoją naturą może nasunąć skojarzenia ze słoneczną Italią. Mowa tutaj o Piran, czyli mieście niesamowicie klimatycznym i urokliwym, w którym królują kręte uliczki, a na niewielkim wzgórzu położony jest stary kościół św. Jerzego. Ciekawostką jest tutaj fakt, że Piran należało wcześniej do Imperium Weneckiego, a do Słowenii zostało przyłączone dopiero w latach 50’ XX wieku. 

Jezioro Bled - najbardziej charakterystyczny punkt w Słowenii

Podczas samochodowej wyprawy po Słowenii nie sposób ominąć jeziora Bled. To punkt w zasadzie obowiązkowy, który przedstawiany jest na praktycznie wszystkich pocztówkach. Bled posiada turkusową wodę i malutką wyspę pośrodku, na której zbudowany urokliwy kościółek. Nad jeziorem wznoszą się potężne góry, a gdzieś w tle majaczy też XVII-wieczny zamek. To właśnie po Bled jest najbardziej turystycznym miejscem w Słowenii, a jednocześnie również - najdroższym. Zachody słońca i rejs łódką po jeziorze rekompensuje jednak wszelkie niedogodności.Podczas wyprawy do Słowenii z pewnością trzeba też zobaczyć najstarsze miasto kraju,czyli Ptuj oraz słynny wodospad Kozjak. 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%