Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni model piły?

11.32, 29.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 11.32, 29.09.2022

Piła łańcuchowa to wszechstronne narzędzie, które znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Posłuży przy przygotowaniu drewna na opał, pomoże przyciąć krzewy i zapanować nad rozrastającymi się lub połamanymi gałęziami. Oczywiście, nie każdy model pilarki jest taki sam – dlatego koniecznie zastanówmy się, jakie narzędzie najlepiej odpowie na nasze problemy.

Na jakie właściwości trzeba zwrócić uwagę?

Poszczególne modele pił i pilarek różnią się między sobą wieloma parametrami. Należą do nich przede wszystkim:

  • moc – najczęściej podawana przez producentów w watach (W) lub, w przypadku pił spalinowych, w koniach mechanicznych (KM). Zasada jest prosta – im większa moc, tym wydajniejsza praca. Pilarki o niższej mocy cechują się za to lekkością i dobrze sprawdzają się przy drobnych pracach.
  • waga – najważniejszy czynnik wpływający na wygodę użytkowania. Często jest powiązany z mocą piły (ciężka piła będzie z reguły dysponowała dużą mocą). Modele dostępne na rynku z reguły ważą od 3 do ponad 10 kg.
  • długość prowadnicy – modele przystosowane do domowych prac charakteryzują się długością między 30 a 40 cm. Takie gabaryty są dobrym wyborem, gdy potrzebujemy narzędzia skutecznego, ale wciąż wygodnego w użyciu.
  • poziom natężenia dźwięku – piły często kojarzone są z tym, jak głośno potrafią działać. I rzeczywiście, piły spalinowe wytwarzają hałas o natężeniu nawet 114 dB (dla porównania, tyle wynosi dopuszczalny poziom dźwięku fajerwerków). Cichsze są piły elektryczne, pracujące na poziomie ok. 100 db.

Najważniejszym czynnikiem, który wyróżnia modele pilarek, jest jednak ich sposób zasilania. Stąd najczęściej dzielimy piły na elektryczne oraz spalinowe. 

Rodzaje pilarek

Piła łańcuchowa elektryczna

Świetnie sprawdzi się w przydomowym ogródku czy na działce, jeśli mamy dobry dostęp do źródła prądu. Są lekkie, wygodne oraz proste w eksploatacji. Piła łańcuchowa elektryczna jest stosunkowo cicha i nie emituje szkodliwych spalin. Producenci najczęściej oferują pilarki elektryczne o mocy od 1200 do 2600 watów. 

Główną wadą tego rodzaju pił jest ich zasięg – zależny od długości przewodu zasilającego i położenia gniazda elektrycznego.

Ceny pilarek elektrycznych są zróżnicowane, ale na szczęście i przystępne. W sklepie internetowym Krysiak sprawdzone modele znajdziemy nawet za nieco poniżej 300 złotych.

Piła akumulatorowa

Szczególnym typem piły elektrycznej jest piła akumulatorowa. Cechują ją zalety piły elektrycznej, a jednocześnie – nie jest w trakcie pracy ograniczona dostępem do stacjonarnego źródła prądu.

Minusem pilarek akumulatorowych jest fakt, że wymagają dosyć częstego ładowania (a więc konieczności zdobycia dostępu do sieci elektrycznej). Trzeba też podkreślić, że z reguły jest ona droższym wyborem, niż inne rodzaje pilarek.

Piła łańcuchowa spalinowa

Chociaż spełnia takie samo zadanie, piła spalinowa jest pod wieloma względami przeciwieństwem elektrycznej. Piły spalinowe są dosyć ciężkie i głośne, emitują spaliny, a zadbanie o ich stan techniczny wymaga więcej pracy. Jednocześnie, zasilana mieszanką benzyny i oleju piła oferuje bardzo dużą moc, co czyni ją szczególnie wydajną i niezastąpioną przy cięższych zastosowaniach. Piła spalinowa gwarantuje również pełną mobilność – nie wymaga przecież źródła energii elektrycznej.

Ceny takich urządzeń są nieco wyższe, niż ich elektrycznych odpowiedników. Jeśli uznamy, że do naszych potrzeb najlepiej sprawdzi się piła spalinowa Krysiak. Sklep oferuje takie modele już za około 400 złotych.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%