Zamknij
REKLAMA

Wycena nieruchomości - kiedy jest niezbędna i kto ją wykonuje?

09:10, 03.08.2022 | Materiał partnera

Każdy dom, mieszkanie i innych lokal posiada jakąś wartość. Składa się na to co najmniej kilka czynników, które determinują ostateczną wartość całego budynku. Profesjonalna i tym samym rzetelna wycena nieruchomości może być konieczna w kilku sytuacjach i na pewno nie możemy zrobić jej sami - potrzeba do tego odpowiedniego specjalisty.

Wycena nieruchomości Warszawa - na czym polega?

Wycena nieruchomości to swego rodzaju postępowanie, które ma na celu rzetelnie i zgodnie z prawem określić wartość danej nieruchomości jako przedmiotu prawa własności. Odbywa się to przy wykorzystaniu odpowiednich środków i może być dokonane przez osobę, która posiada do tego właściwe uprawnienia. Wyceną nieruchomości w Warszawie zajmuje się zawsze profesjonalny i posiadający odpowiednie uprawnienia rzeczoznawca nieruchomości. Często jest to również grupa specjalistów z rożnych dziedzin, tak jak ma to miejsce w Savills.

W jaki sposób dokonuje się wyceny nieruchomości?

Aby sporządzić rzetelną wycenę nieruchomości w Warszawie niezbędne są do tego odpowiednie dokumenty. Profesjonalny rzeczoznawca nieruchomości Savills wykorzystuje między innymi takie dokumenty jak wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny, wypis z rejestru gruntów, plany miejscowe i studia uwarunkowań przestrzennych, tabele i mapy taksacyjne, a także różnego rodzaju umowy, decyzje, orzeczenia, które mogą mieć wpływ na ostateczną wycenę nieruchomości w Warszawie. Profesjonalny rzeczoznawca nieruchomości w swojej pracy wykorzysta wszystkie dostępne i mające wpływ na ostateczną wycenę środki oraz materiały.

W jaki celu wykonuje się wycenę nieruchomości?

Postępowanie to może być konieczne w bardzo różnych sytuacjach, ale po wycenę nieruchomości najczęściej zgłaszają się osoby, które między innymi chcą dokonać podziału spadku, wspólnego majątku (np. małżeństwa w trakcie rozwodu) oraz przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny lub o odszkodowanie. W takich sytuacjach specjalista z odpowiednimi uprawnieniami wykonuje, tzw. "operat szacunkowy". Co istotne, nie może tego dokonać inna osoba - wycenę zawsze wykonuje rzeczoznawca nieruchomości posiadający odpowiednie uprawnienia.

Ile trwa wycena nieruchomości w Warszawie?

Wycena nieruchomości w Warszawie to proces, który może zająć zarówno niewiele czasu, jak i nieco więcej - wszystko zależy od tego, jak złożone jest całe zlecenie. Średnio na wycenę czeka się około 10 dni, ale zdarzają się również sytuacje, gdy trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Oczywiście wpływ ma na to również doświadczenie zespołu, który zajmuje się wyceną nieruchomości - im lepsi specjaliści, tym również całe postępowanie może dokonać się znacznie szybciej.

Jaki jest koszt wyceny nieruchomości?

Na ostateczny koszt, jaki można ponieść w wyniku postępowania wyceny nieruchomości, składa się kilka czynników. Istotny jest między innymi rodzaj nieruchomości, cel, w którym się wykonuje wycenę, a także miejsce, gdzie ona się znajduje - w dużych miastach można liczyć na konkurencyjne stawki. Niemniej postępowanie rzeczoznawcy może zamknąć się w granicach od 300 do nawet 1200 złotych.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%