Zamknij
REKLAMA

4 Sekrety żywieniowe niebieskiej strefy — co jeść, aby żyć długo i zdrowo

10:51, 28.07.2022 | Materiał partnera

Chcesz żyć długo i zdrowo, ale jak to zrobić? Cóż, wiedza to potęga, a czasami odpowiedzi są tuż przed Tobą... Okazuje się, że ludzie, którzy żyją w pewnych regionach planety, są zdrowsi ze względu na to, co jedzą. Niektórzy z tych ludzi żyją nawet powyżej 100 lat. Ci ludzie są w tym, co naukowcy nazywają "Niebieską Strefą". Jakie są więc sekrety długiego i zdrowego życia? Czytaj dalej!

Niebieskie strefy — gdzie żyją stulatkowie?

Niebieskie strefy świata to regiony o największym skupisku stulatków. Obszary te charakteryzują się dietą bogatą w owoce i warzywa, umiarkowanym spożyciem alkoholu i niskim wskaźnikiem palenia. Niebieskie strefy mają również silne powiązania społeczne i aktywny styl życia.

Pięć niebieskich stref na świecie to:

• Okinawa, Japonia
• Loma Linda, Kalifornia
• Ikaria, Grecja
• Sardynia, Włochy
• Półwysep Nicoya, Kostaryka

Sekret długowieczności — odpowiednia dieta

Diety w niebieskiej strefie opierają się na diecie śródziemnomorskiej, która jest pełna owoców, warzyw i roślin strączkowych. Zawiera również dużo orzechów, ryb i fasoli — pokarmów o wysokiej zawartości białka, błonnika i tłuszczów omega-3.

Sekretem długowieczności nie jest pigułka czy eliksir, ale raczej odpowiednia dieta. Ludzie z niebieskiej strefy jedzą pełne ziarna, fasolę i soczewicę, świeże owoce i warzywa, orzechy i nasiona oraz ryby co najmniej dwa razy w tygodniu. Jedzą też dużo oliwy z oliwek i ziół do aromatyzowania potraw.

Diety stulatków w tych częściach są niskie w tłuszczach nasyconych i wysokie w tłuszczach wielonienasyconych (tłuszcze, które pochodzą ze źródeł roślinnych). Jedzą też mało mięsa — jeśli w ogóle to robią — spożywając tylko jedną lub dwie porcje tygodniowo. Są to zdrowe diety, które pomogą Ci żyć dłużej również!

Jedz dietę opartą na roślinach

Dieta roślinna to taka, która skupia się na spożywaniu całych pokarmów pochodzących z roślin — owoców i warzyw (w tym liści), roślin strączkowych (fasoli i grochu), nasion i orzechów, bulw (ziemniaków i innych warzyw korzeniowych), skórek owoców, pełnych ziaren i grzybów.

Ale co to dokładnie oznacza? Dieta oparta na roślinach wyklucza mięsa takie jak wołowina, wieprzowina czy jagnięcina. Możesz nadal jeść jajka lub produkty mleczne. Ale jeśli przejdziesz na weganizm lub wegetarianizm, te pokarmy powinny być również wyeliminowane, ponieważ są wykonane ze zwierząt.

Zmniejsz ilość rafinowanego cukru w swojej diecie

Cukier został obwiniony za wiele problemów zdrowotnych, od przyrostu wagi po choroby serca. Cukier rafinowany nie ma żadnych wartości odżywczych i może nawet prowadzić do zachcianek na inne niezdrowe produkty, takie jak smażone potrawy czy chipsy.

Jedz orzechy i fasolę

Diety w strefie niebieskiej zawierają dużo roślin strączkowych (fasoli). Ludzie w niebieskich strefach jedzą duże ilości soczewicy, grochu i fasoli. Pokarmy te dostarczają węglowodanów złożonych, a także białka i innych składników odżywczych. Są również bogate w błonnik, który pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi przez cały dzień. Rośliny strączkowe są dobrym źródłem witamin A (karotenoidów), B6 i folianów, a także minerałów takich jak żelazo, magnez i cynk.

Rośliny strączkowe zawierają również wiele bioaktywnych związków zwanych fitochemikaliami, które mogą mieć właściwości przeciwzapalne. Badania pokazują, że ludzie, którzy jedzą więcej roślin strączkowych, mają niższe ryzyko chorób serca.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%