Zamknij
REKLAMA

Centrala klimatyzacyjna - czym się różni od centrali wentylacyjnej?

12:31, 23.06.2022 | Materiał partnera

Oba wymienione w tytule urządzenia służą do utrzymywania odpowiedniego stanu powietrza w danym pomieszczeniu. Czym więc się różnią? Jaka jest zasada ich działania? Czy można tych nazw używać zamiennie? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

1. Centrala wentylacyjna
2. Centrala klimatyzacyjna
3. Czym się różnią i gdzie kupić centrale?

Centrala wentylacyjna

Centrale wentylacyjne to specyficzne urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Aby móc powiedzieć, że w sali konferencyjnej naszego biura, czy w naszym domu rodzinnym powietrze jest zdrowe dla osób w nich przebywających, zużyte musi być wymieniane na świeże. Centrala wentylacyjna to urządzenie, które wymusza ruch powietrza w instalacji, dzięki czemu cały czas utrzymuje ono wysoką jakość. Co więcej, centrala tego typu odpowiada także za jego filtrację, ogrzewanie i chłodzenie. Co ciekawe, w urządzeniach tego typu zachodzi również proces odzysku ciepła. Systemy wentylacji używane w pomieszczeniach, w których przebywamy pełnią więc bardzo ważne role.

Centrala klimatyzacyjna

Centrale klimatyzacyjne to nazwa, która często jest używana jako zamiennik dla centrali wentylacyjnej. Nie jest to jednak dokładnie takie samo urządzenie. Centrala klimatyzacyjna to również mechanizm, do którego zadań należy wymiana zużytego powietrza. Zapewnia także filtrację, ogrzewanie i schładzanie powietrza w danym pomieszczeniu. Ma jednak jeszcze jedną bardzo ważną właściwość. Do zadań centrali klimatyzacyjnej należy bowiem także regulowanie i utrzymywanie zadanej wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, co nie ma miejsca  w przypadku wentylacji.

Czym się różnią i gdzie kupić centrale?

Jak więc widać, pomimo iż oba rodzaje wykonują bardzo podobne zadania (łącznie z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego), to jednak nie są one jedynie różnymi nazwami na identyczne urządzenia. Kwestią warunkującą jest możliwość zapewniania odpowiedniej wilgotności powietrza — jeśli dana maszyna nie może wykonać tego zadania, nie należy jej nazywać centralą klimatyzacyjną.

Gdzie zatem zakupić centralę klimatyzacyjną bądź wentylacyjną? W każdym mieście istnieją firmy zajmujące się sprzedażą i profesjonalnym montażem tego typu urządzeń. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę np. "wentylacja Kraków" a natychmiast pokaże nam się mnóstwo wyników. Jedną z często polecanych przez klientów firm jest Frapol, mogący poszczycić się sporym doświadczeniem. W samym tylko 2019 roku firma ta zrealizowała 412 instalacji. 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%