Zamknij
REKLAMA

Na czym polegają usługi dźwigowe i kiedy z nich skorzystać?

13.15, 22.09.2021 materiały partnera Aktualizacja: 13.16, 22.09.2021

Usługi dźwigowe oferują przedsiębiorstwa posiadające dźwigi i specjalizujące się w ich najmie. Mimo że usługami dźwigowymi najczęściej są zainteresowane firmy budowlane czy specjalizujące się w montażu konstrukcji stalowych, to czasem korzystają z nich również klienci indywidualni.

Czym są i na czym polegają usługi dźwigowe?

Pod terminem usługi dźwigowe kryją się różne prace wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzętu – dźwigów. Współcześnie dźwigi są wykorzystywane powszechnie, a używa się ich m.in. do:

  • Wznoszenia budynków, w tym konstrukcji stalowych. Pozwalają one na przetransportowanie na niemal dowolne wysokości ciężkich materiałów budowlanych o dużych gabarytach.

  • Przycinania drzew i wysokich krzewów czy wieszania ozdób świątecznych na ulicach miast. Takie dźwigi wyróżniają się konstrukcją – są wyposażone w platformę z koszem, w którym może przebywać fachowiec.

  • Malowania elewacji domu, montażu anteny satelitarnej na ścianie budynku czy remontu dachu. To przykłady usług dźwigowych, które zamawiają klienci indywidualni – właściciele domów. 

W świadczeniu usług dźwigowych specjalizują się firmy dysponujące dźwigami i zatrudniające osoby potrafiące obsługiwać ten sprzęt – operatorów dźwigów. Możliwość zamówienia specjalistycznej usługi, jaką jest usługa dźwigowa, eliminuje konieczność zamrażania pieniędzy w sprzęcie choćby przez firmy budowlane.

Jaki dźwig zamówić do planowanych robót?

Firmy oferujące usługi dźwigowe dysponują zróżnicowanym sprzętem, który różni się zarówno konstrukcją, jak i gabarytami. Biorąc pod uwagę rodzaj urządzenia dźwigowego, wyróżnić można:

  • Żurawie wieżowe. Wyróżniają się one rozmiarami – są jedynymi z największych maszyn roboczych. Mogą być zarówno stacjonarne, jak i przejezdne. To właśnie ten rodzaj dźwigów najczęściej jest widoczny na panoramie miasta.

  • Żurawie przenośne. Przykładem takiego żurawia może być żuraw przeładunkowy, czyli służący do załadunku i wyładunku ciężkich towarów. Ten typ dźwigu najczęściej jest montowany bezpośrednio na samochodach.

  • Żurawie samojezdne. Podobnie jak przenośne, te żurawie są montowane na pojazdach. Z reguły jednak zakres ich zastosowania nie ogranicza się wyłącznie do prac przeładunkowych – są wykorzystywane też do prac montażowych.

Jak określić rodzaj dźwigu, który sprawdzi się przy planowanych pracach? Firmy mające stałe zapotrzebowanie na usługi dźwigowe najczęściej korzystają ze swojego doświadczenia. Z kolei klienci indywidualni czy podmioty, które jedynie sporadycznie wynajmują dźwigi, mogą skorzystać z pomocy firmy oferującej wynajem tego sprzętu.

W jakiej firmie zamówić usługi dźwigowe?

Usługi dźwigowe są oferowane przez wiele firm działających na rynku. Nie każda z nich zapewnia jednak taką samą jakość usług. Jak zatem wybrać partnera do współpracy? Uwagę warto zwrócić m.in. na ofertę, czyli rodzaj dźwigów, jakimi dysponuje dostawca usług. Przykładowo na stronie firmowej lewandowska-dzwigi.pl można przeczytać, że firma ta proponuje wynajem dźwigów mobilnych o udźwigu do 1200 ton.

Firma świadcząca usługi dźwigowe powinna mieć też doświadczenie i zatrudniać wykwalifikowaną kadrę, czyli operatorów. Inne istotne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to dostępność dźwigu w określonym czasie – aby nie było konieczności modyfikowania harmonogramu prac na placu budowy. Dla klientów, którzy z usług dźwigowych korzystają po raz pierwszy, istotna będzie też możliwość skorzystania z fachowego doradztwa.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%