Renta chorobowa to jedno ze świadczeń, z którego mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej. To duża pomoc dla osoby, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy. Często jest to jedyne źródło utrzymania dla ludzi, którzy zmagają się z poważną chorobą lub niepełnosprawnością. Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy musi być jednak złożony zgodnie z obowiązującymi przepisami, a decyzja o jego przyznaniu podejmowana jest na podstawie szczegółowej oceny medycznej i formalnej. Jak to zrobić?
Renta chorobowa, określana też jako renta z tytułu niezdolności do pracy, to świadczenie wypłacane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu przewlekłej choroby, urazu lub trwałego pogorszenia stanu zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niezdolność ta musi zostać potwierdzona przez lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. Dopiero na podstawie jego opinii możliwe jest rozpatrzenie wniosku i ewentualne przyznanie renty. Osoba, która częściowo utraciła zdolność do pracy i nie może kontynuować pracy zarobkowej z powodu złego stanu zdrowia musi stawić się w dzień badania lekarskiego przez orzecznika i dowiedzieć się, czy z tytułu danej choroby przysługuje renta. Orzeczenie lekarza orzecznika na temat zdolności do pracy z powodu stanu zdrowia ma tu duże znaczenie. Ważny jest czas niezdolności do pracy i stopień zaawansowania schorzenia, a także historia aktywności zawodowej.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje renty chorobowej:
Świadczenie to może być wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w zależności od systemu ubezpieczenia społecznego osoby wnioskującej.
Żeby renta chorobowa mogła zostać przyznana, muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki:
Jeśli niezdolność do pracy powstała z powodu wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w wyniku choroby zawodowej, staż pracy nie ma znaczenia.
Żeby rozpocząć procedurę przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, należy złożyć odpowiedni wniosek – druk ZUS Rp-1. Można to zrobić na trzy sposoby:
Najlepiej przygotować się wcześniej i zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Wzory formularzy można znaleźć w urzędzie, ale także w Internecie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://wnioskionline.pl/poradniki/wniosek-o-rente-chorobowa/.
Samo złożenie wniosku to dopiero początek. Konieczne jest również załączenie odpowiedniej dokumentacji, w tym:
Dokumentacja powinna potwierdzać, że stan zdrowia pacjenta w znacznym stopniu ogranicza jego zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a nawet wymaga długotrwałej opieki czy pomocy innej osoby. Wtedy renta z tytułu niezdolności do pracy może zostać przyznana.
Po złożeniu dokumentów wnioskodawca zostaje skierowany na badanie lekarskie przez lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. Na podstawie analizy stanu zdrowia, dokumentacji medycznej oraz poziomu posiadanych kwalifikacji zawodowych lekarz podejmuje decyzję, czy osoba jest:
Jeśli lekarz wyda opinię odmowną, można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Komisja ponownie analizuje stan zdrowia i okoliczności, które mogły wpłynąć na niezdolność do pracy.
Czas oczekiwania na decyzję wynosi zazwyczaj do 30 dni od złożenia kompletnego wniosku. Jeżeli wymagane będą dodatkowe badania, obserwacje lub uzupełnienie dokumentacji, termin ten może się wydłużyć. Warto więc zadbać o to, aby już przy pierwszym złożeniu wniosku zawierał wszystkie wymagane dane i załączniki.
W przypadku pozytywnej decyzji, świadczenie wypłacane jest od dnia powstania niezdolności do pracy, jeśli wniosek został złożony w ciągu 30 dni od tej daty. W przeciwnym razie renta przysługuje od dnia złożenia wniosku.
Wybór instytucji, która wypłaca rentę chorobową, zależy od tego, gdzie była odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne:
Aby otrzymać rentę z KRUS, trzeba udokumentować co najmniej 5-letni okres ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku.