Kombajn to jedna z maszyn, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie gospodarstwa rolnego. Przy niewielkim areale można rozważać opcję wynajmu maszyny raz w roku, na same żniwa. Jeśli jednak powierzchnia gospodarstwa jest większa, a charakter produkcji wymaga używania kombajnu częściej, wówczas rozsądniejszy może się okazać zakup własnego egzemplarza. Zadanie nie jest łatwe – kombajny należą do droższych maszyn i nawet starsze maszyny wymagają niemałych nakładów. Aby wybór okazał się trafny, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele zmiennych – rozmiary gospodarstwa, stan kombajnu, jego charakterystykę, a także producenta, model i dostępność części zapasowych. Sprawdź, o czym nie wolno zapomnieć, kupując pierwszy (lub kolejny) kombajn do gospodarstwa.
Pierwszym kryterium wyboru kombajnu jest wielkość gospodarstwa. W zależności od tego, jaką powierzchnię mamy do opracowania, konieczne będzie wybranie kombajnu o innej wydajności (albo nawet większej ilości kombajnów).
Małe gospodarstwa – czyli takie, których powierzchnia nie przekracza 50 ha – mają adekwatnie najmniejsze potrzeby. Wystarczy w tym przypadku maszyna o mocy 100-120 KM. Najczęściej producenci korelują z mocą silnika szerokość hedera. Na potrzeby najmniejszych gospodarstw wystarczy, aby wynosiła ona 3 m. Optymalny jest natomiast heder o szerokości 4 m.
Gospodarstwa średnie (50-150 ha) potrzebują kombajnów o nieco większej mocy silnika. 200 KM to minimum, idealna wartość wynosi natomiast ok. 300 KM. Mamy pewność, że maszyna poradzi sobie z wyzwaniami, a jednocześnie nie zużyje zbyt dużo paliwa. Heder w tym przypadku również powinien być szerszy – 5-6 m.
Największe gospodarstwa o powierzchni od 150 ha wzwyż, potrzebują zdecydowanie potężniejszych sprzętów. Kombajn musi mieć moc co najmniej 400 KM i heder nie węższy niż 7 m. Właściciele dużych gospodarstw rzadko posiadają tylko jeden kombajn – przeważnie kupują 2, 3, a nawet więcej maszyn.
Określ konkretne zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa. To, że wszyscy w okolicy mają klasyczne kombajny kołowe, nie oznacza wcale, że to najlepszy wybór. Pamiętaj o alternatywnej opcji, czyli o kombajnach gąsienicowych. Gdzie sprawdzi się taki sprzęt?
Kombajn na gąsienicach powstał z myślą o trudnym terenie. Porusza się sprawnie po nierównej powierzchni, również w kiepskich warunkach atmosferycznych – a z takimi przyjdzie nam się mierzyć nie raz. Gąsienicowy kombajn jest przy tym bardzo uniwersalny – nada się zarówno do zbóż, jak i do kukurydzy.
Dlaczego więc wszyscy nie używają kombajnów gąsienicowych? Główną przyczyną jest cena, znacznie wyższa, niż w przypadku kombajnów kołowych. Taka poważna inwestycja ma szansę zwrócić się w rozsądnym czasie tylko w dużych gospodarstwach. Z punktu widzenia ochrony gleby kombajn gąsienicowy jest natomiast nieco lepszym rozwiązaniem niż kołowy na standardowych oponach, ale zdecydowanie gorszy niż kombajn kołowy na nowoczesnych oponach VF, powodujący równomierny i sumarycznie niewielki nacisk.
Gdy już określimy zapotrzebowanie i typ kombajnu, czeka nas jeszcze trudniejszy wybór: czy lepiej zainwestować w maszynę nową, czy może zaoszczędzić i kupić używany egzemplarz? Oczywiście pierwsze jest tutaj kryterium finansowe – nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowego, drogiego sprzętu, nawet na kredyt. Należy też pamiętać, że koszty prowadzenia gospodarstwa wiążą się nie tylko z zakupem kombajnu, ale również innych maszyn, np. pługa (https://lebko.pl/czesci-maszyn/plugi/unia/). Co jednak kupić, jeśli stać Cię zarówno na kombajn nowy, jak i używany?
Każda z tych opcji ma swoje dobre i złe strony. Każda też może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli tylko do zagadnienia podejdziemy rozważnie i rozsądnie. Nowy kombajn oznacza, że przez kilka najbliższych lat nie musisz się martwić usterkami – nawet, jeśli taka się pojawi, zostanie prawdopodobnie usunięta w ramach gwarancji. Maszyna prosto z salonu będzie też wygodna i komfortowa. Za to wszystko musimy jednak zapłacić odpowiednio wysoką cenę.
Wybierając używany kombajn, dokładnie zweryfikuj jego stan techniczny. Nie poprzestawaj na oględzinach kombajnu w spoczynku – odpal silnik i oceń, jak działają poszczególne podzespoły. Równie starannie sprawdź pojazd od strony prawnej i formalnej, aby nie narazić się na przykre niespodzianki. W przypadku sprzętu z drugiej ręki znacznie bezpieczniej jest zdecydować się na któryś z popularniejszych modeli – nie będziemy wówczas mieć problemów z dostępem do zamiennych części do kombajnów i do specjalistów umiejących usunąć ewentualne usterki.