Medycyna coraz bardziej idzie do przodu, co widać po nowych kierunkach kształcenia, coraz nowszych dawkach wiedzy, milionach przeprowadzanych badań rocznie oraz nowych usługach pojawiających się w klinikach, szpitalach i gabinetach. Całkowicie nowym zabiegiem jest histeroskopia, którą wykorzystuje się w ginekologii. Badanie to może dać wiele cennych informacji lekarzowi. Sprawdź, na czym polega to badanie, jak przebiega oraz kto powinien się na nie zdecydować!
Histeroskopia jest badaniem endoskopowym diagnostyczno-leczniczym. Zabieg ten jest małoinwazyjny oraz bardzo bezpieczny dla pacjentki. Histeroskopia stosowana jest w celu pogłębienia diagnostyki w momencie, kiedy badanie USG ginekologiczne czy standardowe badanie ginekologiczne nie daje odpowiedzi. Histeroskopię wykonuje się po to, by ocenić stan oraz kształt wewnętrznych ścian macicy.
Histeroskopia pozwala zdiagnozować mięśniaki podśluzuwkowe, polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne czy mięśniaki macicy, a także ocenić możliwość zajścia w ciążę. Zabieg histeroskopii diagnostycznej przeprowadza się zwykle pomiędzy 8. a 12. dniem cyklu kobiecego.
Histeroskopia Wrocław przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu dożylnym. Pierwszym krokiem jest odkażenie miejsc intymnych oraz uwidocznienie kanały szyjki macicy. Wykorzystuje się do tego wziernik. Do histeroskopii wymagany jest cienki histeroskop wprowadzany jest przez lekarza do szyjki macicy przez pochwę. Na ekranie sprawdza się obraz, dzięki któremu można szczegółowo sprawdzić zmiany znajdujące się w macicy. Jeśli jest taka potrzeba, można pobrać próbkę tkanki do badań histopatologicznych.
Histeroskopia polecana jest kobietom, które mają problem z zajściem w ciążę. Jest to metoda badania jamy macicy, z której bardzo często korzystają także kobiety z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, nawracającymi poronieniami czy nieregularnymi krwawieniami, które pojawiają się bez większego powodu. Z zabiegu histeroskopii mogą również skorzystać panie, u których zostały stwierdzone nieprawidłowości w budowie endometrium.
W medycynie wykorzystywane są dwa typy zabiegu: histeroskopia operacyjna oraz histeroskopia diagnostyczna. W trakcie histeroskopii diagnostycznej dochodzi do identyfikacji zmian, natomiast histeroskopia operacyjna polega na ich usunięciu. Obydwa zabiegi mają części wspólne, takie jak wizualizacja wnętrza macicy. Jeśli chodzi o histeroskopię zabiegową, można w jej trakcie usunąć zmiany chorobowe przy użyciu specjalnych mikronarzędzi.
Konsultacja ginekologiczna nie zawsze jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Histeroskopia okazuje się strzałem w dziesiątkę. Warto się do niej odpowiednio przygotować, aby efekt był w 100% prawidłowy. Przed samą histeroskopią, pacjentka powinna wykonać zlecone przez lekarza badania - morfologię krwi, badanie cytologiczne, grupę krwi, posiew z kanału szyjki macicy, jak i wszelkie badania wirusologiczne, czyli HBs Ag; Anty-HIV-1,2; VDRL; AntyHBC IgM; AntyHCV-Ab. Histeroskopia powinna być wykonywana między 8. a 12. dniem cyklu kobiecego.