Zamknij

Zdrowe odżywianie dzieci – jak o nie zadbać?

Artykuł sponsorowany + 18:50, 06.01.2024 Aktualizacja: 12:08, 08.01.2024

Czy wiesz, że wprowadzenie naturalnych kaszek do diety malucha można rozpocząć już w 4. miesiącu jego życia? Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku dzieci, które są karmione mlekiem mamy – wówczas z wdrożeniem kaszek warto poczekać do momentu, gdy dziecko skończy pół roku. Jak się okazuje, zdrowe odżywianie najmłodszych nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać – a co za tym idzie, w wielu rodzicach budzi mnóstwo pytań i wątpliwości. Jakie kaszki będą odpowiednie dla Twojego dziecka, czym je urozmaicić oraz jak bezpiecznie i smacznie rozszerzać dietę małego smakosza? Na te i inne pytania odpowiada Sandra Kania – dietetyk, zajmująca się między innymi zdrowym odżywianiem najmłodszych.

- Witaj, Sandro. Czy zdrowe odżywianie dzieci rzeczywiście wielu z nas sprawia trudność?

- Cześć! Spotykając się z Pacjentami w swoim gabinecie faktycznie niejednokrotnie zauważam, że w szczególności młodzi, niedoświadczeni rodzice czy opiekunowie, nie do końca wiedzą jak i czym karmić swojego niemowlaka. Oczywiście, jest to jak najbardziej zrozumiałe – a konsultacja dietetyczna w tym przypadku może rozwiać wiele wątpliwości.

- Czy istnieje uniwersalna zasada, jaką warto zastosować w diecie swojego dziecka?

- Chociaż każdy organizm jest inny – podstawą każdego posiłku powinna być zdrowa, naturalna baza, którą – wraz z upływem czasu – urozmaicamy nowymi smakami. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci taką bazę stanowi oczywiście kaszka – dobrze, gdy ma przemyślany skład, nie zawiera cukru i sztucznych aromatów. Kiedy rodzice pytają mnie o konkretną propozycję kaszki zawsze mówię o tych marki Helpa – ze względu na staranne wyselekcjonowanie zbóż, ich odpowiednie rozdrobnienie oraz szybki czas przygotowania (który nie jest przecież bez znaczenia). Kaszka Helpa jest nie tylko w pełni ekologiczna, ale także została stworzona przez dwie mamy – dietetyczkę i lekarkę. Szeroki wybór produktów – od kaszki jaglanej, przez owsianą i manną, aż do mieszanek różnych kasz – sprawia, że nawet niedoświadczony rodzic czy opiekun poradzi sobie z codziennym urozmaiceniem diety swojego malucha.

- Z jakim problemem najczęściej zgłaszają się rodzice?

- Przede wszystkim z rozszerzaniem diety, z pytaniami kiedy mogą zacząć podawać określony produkt oraz z problemem jakim pozostaje brak apetytu w przypadku wielu dzieci. Jako dietetyk z całą pewnością mogę przyznać, że wysoka wartość odżywcza posiłku – umożliwiająca dziecku prawidłowy rozwój - to rzeczywiście najważniejsza kwestia zdrowego odżywiania dzieci, jednak nie bez znaczenia pozostaje jego smak, który od początku budzi w naszym maluchu pozytywne bądź negatywne skojarzenia z jedzeniem.

- Czy to oznacza, że zdrowe nawyki żywieniowe budujemy w dziecku już od pierwszych miesięcy jego życia?

- Oczywiście. To od nas – rodziców zależy czy nasz maluch przyzwyczai się do sztucznie dosładzanych produktów czy też do tych, które swój smak zawdzięczają naturalnie występującym cukrom. Co więcej, podając swojemu dziecku żywność certyfikowaną – możemy być pewni, że karminy go jakościowo, wspierając przy tym jego rozwój. To naturalne, że nasz maluch dorastając będzie chciał próbować nowych rzeczy – starajmy się jednak wybierać zawsze te produkty, które dostarczą mu potrzebnych witamin i innych składników odżywczych. Jeśli mamy w domu „niejadka” – zastanówmy się w jaki sposób możemy zachęcić go do jedzenia. Jako mama mogę polecić między innymi tak zwane „różdżki smaku” – czyli owoce i warzywa liofilizowane, które dzisiaj moje dzieci jedzą jako samodzielną przekąskę, a kiedyś dodawały je do swoich kaszek.Dzięki ich kolorom i zapachom – posiłek przestaje być przykrą koniecznością, budząc w naszym maluchu zew odkrywcy!

- Czy jest jakiś moment w życiu dziecka, w którym powinno przestać jeść kaszki?

- Tak jak już wspomniałam, każdy z nas jest inny, a co za tym idzie, ma inne potrzeby, preferencje i oczekiwania. Ja sama, już jako osoba dorosła, lubię raz na jakiś czas zjeść kaszkę w formie lekkiej przekąski. Oczywiście, na pewnym etapie nasze dziecko nie powinno jeść wyłącznie kaszki – jednak nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby wciąż uwzględniać je w zdrowej diecie na przykład rocznego malucha. Warto jednak pamiętać, że w przypadku 12-miesięcznego dziecka kaszka nie powinna stanowić już bazy posiłku, a zaledwie przyjemny dodatek. Po ukończeniu roku z powodzeniem możemy podawać dzieciom zarówno owoce i warzywa, jak i zdrowe tłuszcze, przetwory mleczne, ryby, jaja czy chude mięso.

- Gdzie kupować produkty dla dzieci? Czy miejsce wyboru żywności dla najmłodszych może mieć wpływ na ich zdrowe odżywianie?

- Jak najbardziej. Chociaż w większości marketów otrzymamy już wysokiej jakości żywność dla najmłodszych – dobrze jest wybierać ją w miejscach sprawdzonych i zaufanych, skupiających się na sprzedaży bio produktów o naturalnych składach. Wielu rodzicom niestety brakuje czasu na spokojne zrobienie przemyślanych zakupów – w tej sytuacji warto jest skorzystać chociażby z wygodnego, internetowego sklepu ze zdrowia żywnością i suplementami, korzystając przy okazji z wielu zniżek, jakie oferuje. Robiąc paczkę zdrowej żywności dla najmłodszych – pamiętajmy, by uwzględniać w niej preferencje smakowe swoich dzieci, które przecież posiadają już nawet kilkumiesięczne maluchy!

- Dziękuję serdecznie za rozmowę!

A Ty, jakie produkty wybierasz, aby dbać o zdrowe odżywianie swoich dzieci?

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%