Zamknij

Zagadnienia związane z pedagogogiką opiekuńczą. Jakie są metody pracy opiekuńczo wychowawczej?

22:20, 21.12.2023 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 22:20, 21.12.2023
materiał partnera materiał partnera

Metodyka pracy opiekuńczo - wychowawczej opiera się na stałej analizie, interpretacji, a także organizacji wychowawstwa i opieki. Można osiągnąć ten cel poprzez konkretne techniki, metody i działania, które pozwalają uzyskać pozytywne efekty. Muszą być jednak odpowiednio wykorzystywane. a tego już trzeba się nauczyć. Jakie są najpopularniejsze metody? 

Działania nastawione na określony cel 

Pedagogika opiekuńczo wychowawcza opiera się na stosowaniu różnorodnych środków, takich jak: 

  • metodyka wychowania świetlicowego, szkolnego, w domu dziecka lub w internacie - najważniejsze w niej jest miejsce, w jakim odbywa się opieka, 
  • metodyka pracy nauczyciela zajęć pozalekcyjnych oraz wychowawcy, w tym kolonijnego - wyodrębniona ze względu na rolę nauczyciela i opiekuna w procesie wychowania, 
  • metodyka zajęć korekcyjnych lub działań resocjalizacyjnych - wyróżniona z powodu celów określonych działań wychowawczych. 

Omawiane narzędzia mają za zadanie pozwolić osiągnąć cele, które ustalono w konkretnych przypadkach. Jednym z najważniejszych jest oczywiście zaspokojenie podstawowych potrzeb wychowanków. Kolejna fundamentalna przesłanka to wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, aby zapewnić jak najlepszy start w dorosłe życie. Pedagogika wychowawcza pozwala również skutecznie pomóc podopiecznym w różnorodnych problemach, jakie okresowo pojawią się na ich drodze. 

Wykwalifikowany personel kluczem do sukcesu 

Jednakże aby ustalić oraz wdrożyć efektywną metodykę pracy, należy uzyskać odpowiednie wykształcenie. Interesującą ofertę można znaleźć chociażby na stronie internetowej https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/pedagogika-opiekunczo-wychowawcza/. Warto podjąć studia online w Collegium Balticum, ponieważ pozwoli to sukcesywnie przygotować się do pracy, a także nabyć pożądane pośród pracodawców kompetencje. Nauka odbywa się w 100% online, dzięki czemu jest możliwa z dowolnego miejsca, przy posiadaniu stabilnego łącza internetowego. Z pewnością ucieszy to osoby, które dużo podróżują. 

Wielu ludzi decyduje się studiować, ponieważ formalna edukacja stanowi doskonałą motywację do regularnego poszerzania wiedzy. Ponadto wykładowcy dzielą się wiarygodnymi źródłami aktualnej wiedzy, a jak wiadomo, metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej ulega okresowym zmianom, związanym chociażby z publikowaniem nowych badań. Praca z wychowankiem potrafi niekiedy stanowić prawdziwe wyzwanie, nawet dla bardzo doświadczonych pedagogów, dlatego powinno się zadbać o jak najlepsze przygotowanie do pełnienia tak poważnej roli w życiu swoich podopiecznych. 

Jakie są mocne strony studiowania w trybie online? 

W ostatnich latach nauka zdalna zyskała zaskakującą wręcz popularność. Cechuje się bowiem taką samą skutecznością jak zajęcia stacjonarne, będąc jednocześnie znacznie wygodniejszą alternatywą. Przede wszystkim: 

  • łatwiej jest połączyć obowiązki rodzinne i studenckie, 
  • nie ma konieczności dojeżdżania do siedziby uczelni, 
  • można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy na dojazdach, 
  • zyskuje się źródło materiałów dydaktycznych, zgromadzonych w jednym, stale dostępnym miejscu, 
  • pojawia się równy dostęp do wiedzy, nawet dla osób mieszkających daleko od miasta i w słabo skomunikowanych obszarach. 

Studia online pozwalają na zdobycie stopnia naukowego osobom, które z różnych przyczyn nie mogły pozwolić sobie na stacjonarną edukację. Są przydatne nie tylko w celu poszukiwania lepszej pracy i negocjowania wyższej pensji z pracodawcą. Umożliwiają ponadto samorozwój i poznawanie wielu interesujących zagadnień, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Z pewnością warto więc przemyśleć taką opcję. 

Praca pedagoga - kto odnajdzie się w takiej roli? 

Zostanie pedagogiem wiąże się z przyjęciem na siebie sporej odpowiedzialności. Taki zawód potrafi również stać się źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza gdy podejmowane działania przyczyniają się do widocznej poprawy jakości życia wychowanków. Diagnozowanie problemów podopiecznych i rozwiązywanie konfliktów pomiędzy nimi wymaga posiadania konkretnych umiejętności, ale jeżeli się je zdobędzie, można znacząco wesprzeć innych w prawidłowym kształtowaniu relacji społecznych oraz obiektywnego obrazu siebie. 

Dobry pedagog powinien być przede wszystkim empatyczny. Umiejętność postawienia siebie w sytuacji drugiego człowieka stanowi kluczowy aspekt podczas pracy opiekuńczo-wychowawczej. Nie da się bowiem dokładnie zdiagnozować każdego problemu tylko ze swojej perspektywy. Jeżeli wychowankowie zauważą, że ktoś się o nich autentycznie troszczy i rozumie ich uczucia, z pewnością bardziej się otworzą. Zaufanie to podstawa, aby móc osiągnąć planowane efekty. 

Ponadto należy przygotować się na konieczność ciągłego pogłębiania swojej wiedzy. Z czego wynika taki wymóg? 

Wystarczy przejrzeć zmiany, jakie zachodziły w pedagogice na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nieustannie pojawiają się nowe badania, opisujące interesujące, a niekiedy również nieoczywiste wnioski. Otaczająca nas rzeczywistość podlega bowiem nieustannym modyfikacjom, przede wszystkim z powodu dynamicznego rozwoju technologicznego i istotnych zmian społecznych. Nic więc dziwnego, że młodym ludziom może być trudno się odnaleźć i potrzebują w tym celu pomocy. 

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%