Zamknij

Dobór kominka odpowietrzającego – co wziąć pod uwagę?

Artykuł sponsorowany + 15:08, 22.05.2025 Aktualizacja: 15:09, 22.05.2025

Kominki odpowietrzające to elementy, które stosowane są w instalacjach kanalizacyjnych i dachowych. Ich rolą jest odprowadzanie powietrza i gazów na zewnątrz budynku. W praktyce kominki wentylacyjne dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model?

Funkcje kominków odpowietrzających i ich budowa

Funkcja kominków odpowietrzających zależy przede wszystkim od ich wariantów. Modele dedykowane do instalacji kanalizacyjnych montowane są na końcu pionu kanalizacyjnego. Jego zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka powstawania podciśnienia w rurach. Co to oznacza w praktyce? Gdyby nie odpowietrzanie instalacji woda z syfonów, znajdujących się np. pod umywalką lub w toalecie, pod wpływem ciśnienia byłaby całkowicie wyssana. To z kolei powodowałoby nieprzyjemny zapach. Dzięki odpowietrznikom problem ten można bardzo łatwo wyeliminować.

Kominki odpowietrzające montowane na dachach płaskich mają za zadanie odprowadzać parę wodną, która gromadzi się pod powierzchnią warstw termoizolacji. Gdy nie można jej było ewakuować na zewnątrz, pod izolacją stale zalegałaby wilgoć, która z czasem mogłaby doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachowej, rozwoju grzybów i pleśni osłabiających materiał.

Jak jest zbudowany kominek odpowietrzający?

Kominki wentylacyjne charakteryzują się dość prostą budową. W zasadzie są to trzy elementy: nasada, trzon oraz kołnierz uszczelniający. Nasada, czyli zakończenie, które wystaje ponad dach, do którego przymocowany jest trzon kominka. Trzon to rura, która łączy kominek z instalacją kanalizacyjną lub dachem. Kołnierz uszczelniający pozwala na wykonanie szczelnego połączenia elementów.

Co wziąć pod uwagę wybierając kominek odpowietrzający?

Skuteczne odpowietrzanie jest możliwe tylko wtedy, gdy kominek zostanie odpowiednio dopasowany.

W ofercie https://suez.com.pl/pokrycie-dachow-plaskich/wpusty-i-akcesoria/kominki-wentylacyjne-i-odpowietrzajace dostępne są różne modele kominków dachowych i odpowietrzników kanalizacji, o różnych parametrach i zastosowaniu. Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego rozwiązania?

Rodzaj pokrycia dachowego

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór odpowiedniego modelu jest rodzaj pokrycia dachowego oraz jego konstrukcja. Inne modele sprawdzą się w przypadku dachów płaskich, a inne na skośnych. Równie ważny jest materiał, z którego wykonane zostało poszycie, ponieważ od dobrego dopasowania zależy szczelność i prawidłowe działanie elementu.

Średnica kominka

Dostępne w ofercie kominki różnią się parametrami, w tym średnicą otworu. Żeby cały system pozostał szczelny należy dopasować rozmiar do średnicy rury kanalizacyjnej lub wentylacji.

Materiał wykonania

Wybierając kominek odpowietrzający warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Podejmując decyzję nie można kierować się wyłącznie ceną, najważniejsza powinna być jakość. Ze względu na miejsce montażu kominek narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, śnieg, promieniowanie UV i wiatr. Dodatkowo materiał powinien być odporny na działanie chemikaliów.

Wysokość budynku i warunki klimatyczne

Dobierając wariant kominka odpowietrzającego należy uwzględnić również wysokość, na jakiej zostanie zamocowany oraz panujące w danym regionie warunki klimatyczne. Im trudniejsze oraz im budynek wyższy, tym więcej uwagi należy zwrócić na jakość wykonania i materiał.

Łatwość montażu i możliwość integracji z izolacją

Parametry techniczne i jakość wykonania to tylko niektóre czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni kominek odpowietrzający. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Najlepiej, aby nie był skomplikowany. Możliwość sprawnej instalacji ogranicza ryzyko uszkodzenia hydroizolacji, a jednocześnie zapewnia szczelne połączenie, redukując ryzyko zasysania wód opadowych czy śniegu.

W jakich typach budynków montuje się kominki odpowietrzające?

Montaż kominków odpowietrzających konieczny jest w zasadzie w każdym budynku, chociaż ich ilość i rozmieszczenie może różnić się w zależności od typu obiektu. W domach jednorodzinnych kominki instalowane są na pionach kanalizacyjnych, co pozwala na prawidłowe odpowietrzanie instalacji oraz zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza domu.

W budynkach wielorodzinnych, takich jak np. bloki ilość kominków odpowietrzających jest większa, w zależności od metrażu obiektu i konstrukcji instalacji. Planowanie rozmieszczenia elementów jest kluczowe dla prawidłowego działania kanalizacji na wszystkich kondygnacjach budynku.

Kominki odpowietrzające stosowane są również w obiektach usługowych i komercyjnych, których przykładem mogą być sklepy wielkopowierzchniowe. Ze względu na płaską konstrukcję dachu kominki pozwalają na wyrównanie ciśnienia w kanalizacji oraz odprowadzenia pary wodnej z warstw dachowych. Dodatkowo w obiektach przemysłowych i magazynowych, poza parą wodną, odprowadzają również gazy technologiczne.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kominka odpowietrzającego jest kluczowy, ponieważ pozwala utrzymać prawidłową wentylację dachu oraz odpowiada za sprawne działanie instalacji kanalizacyjnej. Skuteczne działanie zależy od tego, czy kominek zostanie właściwie dopasowany do typu budynku, rodzaju dachu, miejsca montażu, ale równie ważne są też parametry czy materiał, z którego został wykonany.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%