Zamknij

Umowa powiernicza i jej zastosowanie w biznesie

art. sponsorowany + 09:39, 28.11.2023 Aktualizacja: 09:39, 28.11.2023
freepik.com freepik.com

Umowa powiernicza jest jednym z rodzajów umów nienazwanych, jakie przywołuje kodeks cywilny. Konstrukcja umowy jest stosunkowo prosta, przeznaczona do zastosowania zarówno w życiu codziennym, jak i prowadzeniu działalności gospodarczej. W ostatnim czasie to właśnie w biznesie umowa powiernicza zyskuje na popularności. 

Powierzenie obowiązków za pośrednictwem umowy

W relacjach gospodarczych, jak i międzyludzkich pewne sprawy wymagają formalizacji i zawarcia umowy wiążącej dwie strony na określonych zasadach. Umowa powiernicza umożliwia zabezpieczenie interesów dwóch stron tak powiernika jak i powierzającego. Z łatwością można umowę tę porównać do umowy zlecenia. Powierzenie wykonania określonej pracy, obowiązku może przypominać zlecenie zadania do wykonania w zamian za określone wynagrodzenie w przypadku umowy zlecenia. Różnica polega jednak na przedmiocie powiernictwa jakim jest określona czynność prawna. powierzający powierza powiernikowi wykonania, dopełnienie oznaczonej w umowie czynności prawnej a powiernik zobowiązuje się do jej wykonania. 

Rodzaje powiernictwa

Z pozoru mało używana konstrukcja umowy powierniczej rozróżnia aż trzy rodzaje powiernictwa. Przede wszystkim mamy możliwość zawarcia powiernictwa fiducjarnego, gdy powiernikowi przyznaje się określone prawo w pełni. Drugim rodzajem powiernictwa jest powiernictwo upoważniające, w przypadku którego powiernik jest upoważniony jedynie do zarządzania prawem. Trzecim typem jest powiernictwo na zabezpieczenie polegające na przewłaszczeniu. 

Powiernictwo finansowe na topie

Aktualnie zauważa się duże zastosowanie umowy powierniczej w branży windykacyjnej, gdzie są zawierane umowy powiernictwa finansowego. W praktyce chodzi o to, że podmioty gospodarcze, które w żaden sposób nie radzą sobie z egzekucją długów od swoich kontrahentów, należnych za wykonanie usługi lub zakup towarów, mają możliwość zawarcia umowy powierniczej z firmami specjalizującymi się w windykacji, powierzając im egzekucję należności. W tych charakterze popularne są dwie umowy - z cesją gdy wierzytelność przechodzi na rzecz firmy windykacyjnej oraz umowa powiernictwa upoważniającego, w której firma windykacyjna działa w imieniu wierzyciela. 

Jako, że umowa powiernictwa generuje dochód co najmniej jednej ze stron, nie mozna zapominac o kwestiach rozliczenia podatkowego umowy. Niestety albo może na szczęście przepisy nie regulują podatkowych aspektów powiernictwa. Można jednak domniemywać iż obowiązek opodatkowania ciąży na powierzającym analogicznie do umowy zlecenia. 

Powierzenie obowiązków w spółce

Popularnością cieszy się również umowa powiernictwa w spółkach, kiedy powierzającym jest spółka bądź wspólnik, a przedmiotem powiernictwa określony obowiązek płynący z funkcji, charakteru wspólnika itp. Sprawdza się to w przypadkach gdy wspólnik chce pozostać anonimowy, bądź zachodzi konflikt interesów z inną spółka w której takze jest wspólnikiem itp. Sytuacji w których umowa powiernicza przynosi korzyści pojawia się coraz więcej. To wygodne narzędzie również do zawierania umów z osobami prawnymi, kiedy przykładowo powierzajacym jest spółka powierzajaca osobie fizycznej reprezentowanie spółki w określonym charakterze.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%