Zamknij

Drewniany plac zabaw - miejsce zabawy i radości dla dziecka

15:34, 10.11.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:35, 10.11.2023

Każdy, kto przymierza się do budowy obiektu rekreacyjnego dla dzieci, zadaje sobie pytanie: ,,Plac zabaw drewniany czy metalowy?". Wiele dzieci odpowiedziałoby po prostu, że to nieważne - liczy się tyle, by była dobra zabawa.

W tym artykule postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości związane z budową placów zabaw, skupiając się bardziej na wyposażeniu drewnianym:

  • Ile to wszystko kosztuje i od czego zależy cena?
  • Czym się kierować przy wyborze urządzeń?
  • Co ma wpływ na bezpieczeństwo na obiekcie?
  • Jak wyglądają poszczególne etapy jego powstawania?

Ile kosztuje zrobienie placu zabaw dla dzieci?

Plac zabaw dla dzieci to przeważnie wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych, ale tak naprawdę rozpiętość cenowa jest ogromna, bo w grę wchodzi wiele zmiennych.

Wyposażenie placu zabaw

Po pierwsze, wyposażenie - liczy się rodzaj sprzętów, ich liczba, wielkość, jakość wykonania, użyte tworzywa itp. Do kosztów wliczyć należy także ułożenie odpowiednio dobranej nawierzchni bezpiecznej - jeśli zachodzi taka potrzeba - oraz małą architekturę.

Postaw na jakość, certyfikaty i renomę producenta

Nie bez znaczenia jest renoma producenta. Czy to plac zabaw drewniany czy metalowy, bardzo podobny zestaw wyposażenia u dwóch różnych podmiotów może mieć zupełnie inną cenę. Wynika to nie tylko z użytych podczas produkcji technologii, ale również z prostego prawa rynkowego.

Firma, która dopiero stawia pierwsze kroki w branży, musi sobie zapracować na dobrą opinię, dlatego często próbuje zachęcić kupujących atrakcyjnymi cenami. Taki zakup wiąże się z pewnym ryzykiem, ale samemu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto je podjąć czy też lepiej zaufać producentowi, który jest na rynku od lat, a każdy wykonany przez niego plac zabaw dla dzieci zbiera same pozytywne recenzje.

Wycena drewnianego placu zabaw

Jeśli chcemy wiedzieć, jaka będzie ostateczna cena planowanego przez nas obiektu rekreacyjnego, najlepiej zwrócić się bezpośrednio do firmy oferującej wyposażenie. Jej pracownicy dokonają szczegółowej kalkulacji kosztów wybranych przez nas sprzętów, nawierzchni, dostawy, montażu itd. U wielu podmiotów plac zabaw dla dzieci można wycenić całkowicie za darmo.

Jaki plac zabaw wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jaki plac zabaw dla dzieci wybrać, jest niesłychanie trudna. Należy przy tym uwzględnić wiele różnych czynników, a wśród najważniejszych wymienić można oczekiwania grupy docelowej oraz ogólną estetykę i wizualne dopasowanie wyposażenia zabawowego do otoczenia.

W najbardziej podstawowy sposób dokonuje się podziału na place zabaw drewniane i metalowe. Ten pierwszy rodzaj doskonale współgra z innymi konstrukcjami z drewna, takimi jak ławki parkowe czy stoły służące do spotkań integracyjnych.

Różnice pomiędzy placem zabaw drewnianym, a metalowym

Kojarzy się dość swojsko i robi przyjemne wrażenie. Często jest też wygodniejszy w użytkowaniu, bo elementy drewniane nie nagrzewają się tak ani nie wychładzają jak metalowe. Drewniany plac zabaw dla dzieci jest jednak bardziej wymagający pod względem konserwacji. Urządzenia zabawowe z metalu charakteryzują się z kolei wysokim stopniem wytrzymałości i wygodnie się je czyści. To raczej opcja dla wielbicieli bardziej nowoczesnego designu.

Przeznaczenie placu zabaw w kontekście wieku dzieci

Jeśli chodzi o rodzaj i rozmiar poszczególnych konstrukcji na metalowy lub drewniany plac zabaw, weźmy tu pod uwagę, dla kogo mają one być przeznaczone. Najmłodsze dzieci muszą mieć stopnie w podejściach rozmieszczone w takich odstępach, aby były w stanie wygodnie z nich korzystać, a wysokość urządzeń nie może wzbudzać w nich lęku. Przedszkolaki będą też z pewnością bardziej zainteresowane piaskownicą czy bujakami niż starsze dzieci.

Użytkownicy w wieku szkolnym z pewnością docenią zabawki, które dostarczają im jak najwięcej emocji - zjazdy tyrolskie, zaawansowane linaria, wysokie ścianki wspinaczkowe, zestawy sprawnościowe czy też ścieżki zdrowia.

U większości producentów możemy ponadto w dużej mierze zindywidualizować wyposażenie i dostać dokładnie taki plac zabaw dla dzieci, jaki chcemy. Sprowadza się to nie tylko do wyboru kolorystyki, ale też konkretnych elementów wchodzących w skład zestawu.

Plac zabaw drewniany

Drewniany plac zabaw dla dzieci sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stawiamy na ponadczasową klasykę. Wspaniale wygląda w otoczeniu parkowej zieleni, ale będzie się równie dobrze prezentował na miejskim osiedlu, gdzie dominują beton i szkło.

Wprawdzie drewno wymaga systematycznej impregnacji, aby zachowało się przez długie lata w nienagannym stanie, ale efekt wizualny zdecydowanie wart jest zachodu. Co więcej, jest to materiał ekologiczny i niepowodujący alergii.

Nic dziwnego, że od lat place zabaw drewniane cieszą się wśród inwestorów ogromną popularnością. Wiele osób wybiera je też do własnego ogrodu, aby z ich pomocą zaaranżować praktyczny i uroczy kącik zabaw dla maluchów.

Jeśli interesują Cię urządzenia rekreacyjne z drewna, ale jeszcze nie wiesz, na co się zdecydować, może spodoba Ci się coś z szerokiego katalogu firmy Activeline. Najchętniej kupowane są rozbudowane, funkcjonalne zestawy zabawowe - już jedna taka konstrukcja może posłużyć za cały drewniany plac zabaw dla dzieci, bo łączy w sobie zalety wielu różnych urządzeń na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Zasady bezpieczeństwa na placu zabaw

Niezależnie, czy stawiamy na place zabaw drewniane czy metalowe, kluczową sprawą jest ich bezpieczeństwo. Odpowiedzialność za nie ciąży na różnych podmiotach, począwszy od producenta urządzeń zabawowych, a skończywszy na samych użytkownikach.

Administracja i normy bezpieczeństwa

Jeśli plac zabaw dla dzieci ma się znaleźć w miejscu publicznym, koniecznie trzeba wybrać wykonawcę oferującego certyfikowane wyposażenie. Dzięki temu zostanie zapewniona zgodność produktów z obowiązującymi normami PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177.

Każdy taki obiekt ma swojego administratora, którego zadaniem jest czuwanie nad stanem technicznym konstrukcji zabawowych i nawierzchni. Obejmuje to zlecanie okresowych przeglądów, konserwacji i - w razie konieczności - napraw. Bardziej wymagające mogą się okazać pod tym względem place zabaw drewniane, które potrzebują regularnej impregnacji specjalistycznymi preparatami.

Zadbaj o bezpieczeństwo na placu zabaw

Rodzice i opiekunowie bawiących się dzieci powinni się każdorazowo upewniać, że dany obiekt nie stanowi żadnego zagrożenia dla ich pociech. Należy sprawdzić, czy w pobliżu nie ma np. potłuczonego szkła albo czy któreś z urządzeń nie jest popsute. Wszelkie problemy trzeba od razu zgłaszać administratorowi, do którego kontakt powinien być umieszczony na tablicy regulaminowej.

Ani plac zabaw drewniany, ani metalowy nie będzie w pełni bezpieczny, jeśli dzieci będą z niego korzystać w nieodpowiedni sposób. W czasie pierwszej wizyty na tego typu obiekcie maluch musi zostać zapoznany z obowiązującymi zasadami zachowania i w pełni się do nich stosować. Więcej na temat tego, jak sprawić, by plac zabaw dla dzieci był bezpieczny, można przeczytać tutaj.

Plac zabaw - planowanie i realizacja

Plac zabaw dla dzieci powstaje etapami. Pierwszym z nich - i w zasadzie kluczowym dla powodzenia całej inwestycji - jest umiejętne planowanie. Wykonanie projektu warto powierzyć profesjonalistom, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie sposób byłoby wziąć pod uwagę wszystkich koniecznych aspektów.

Planowanie

Projektant musi uwzględnić m.in. uwarunkowania konkretnego terenu, odległości poszczególnych sprzętów od siebie i od różnych przeszkód oraz liczne obwarowania prawne (takie jak zachowanie minimalnych odstępów od dróg, parkingów, okien itp.).

Większość firm wykona plac zabaw dla dzieci od A do Z. Nie tylko doradzi w doborze wyposażenia, stworzy projekt i dostarczy urządzenia, ale też zamontuje je, w razie potrzeby dobierając odpowiednią nawierzchnię bezpieczną. Przeważnie podmioty oferują też usługę regularnych przeglądów i serwisowania sprzętów.

Realizacja

Kiedy wszystko jest już dokładnie zaplanowane, można przejść do etapu budowy. W zakres prac z reguły wchodzą takie czynności, jak przygotowanie podłoża i wytyczenie miejsc pod poszczególne urządzenia, przeprowadzenie robót ziemnych, a także instalacja konstrukcji zabawowych oraz elementów małej architektury (kosze na śmieci, ławeczki, stojaki rowerowe itp.).

Jeżeli projekt tego wymaga, wykonywana jest również nawierzchnia amortyzująca ewentualne upadki (np. płytki gumowe, mata przerostowa, podłoże wylewane z granulatu), oświetlenie oraz nasadzenia roślin do dekoracji. Ostatnim etapem jest odbiór inwestycji.

Czas realizacji

Metalowy lub drewniany plac zabaw dla dzieci przeważnie powstaje w kilka dni, ale dokładna długość procesu zależy od ukształtowania terenu czy stopnia złożoności projektu. Renomowane firmy z reguły dotrzymują umówionych terminów, ale zawsze należy wziąć poprawkę na ewentualne opóźnienia powstałe z przyczyn od producenta niezależnych.

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z lubelską firmą Activeline, w której kupisz zarówno metalowy, jak i drewniany plac zabaw dla dzieci najwyższej jakości. Zatrudnieni przez producenta eksperci czuwają nad każdym etapem realizacji inwestycji.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%