Dieta ketogeniczna, często nazywana dietą keto, to jedna z diet, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób dążących do utraty wagi i poprawy zdrowia. Ta niskowęglowodanowa dieta ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy, co pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Co można jeść na diecie? Jak dieta ketogenna wpływa na odchudzanie?
Dieta keto polega na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczu. W tradycyjnej diecie, większość kalorii pochodzi z węglowodanów, które organizm przetwarza na glukozę, a następnie wykorzystuje jako główne źródło energii. W diecie ketogenicznej spożycie węglowodanów jest tak niskie, że organizm przechodzi w stan ketozy, w którym zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii.
Choć zasady diety ketogenicznej nie są skomplikowane, to dieta keto wymaga odpowiedniego przygotowania się do jej rozpoczęcia. Pierwszym krokiem jest ograniczenie spożycia węglowodanów do około 20-50 gramów dziennie. To oznacza wyeliminowanie słodyczy, pieczywa, makaronów i innych produktów bogatych w węglowodany.
Głównym źródłem kalorii w diecie keto są tłuszcze. Oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło i tłuszcze zwierzęce powinny stanowić podstawę diety. Z kolei spożycie białka powinno być umiarkowane. Nie powinno być zbyt wysokie ani zbyt niskie. Zaleca się, aby w ciągu dnia około 15-25% kalorii pochodziło z białka.
Jeśli zależy nam na redukcji masy ciała, warto monitorować spożycie makroskładników, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Przejście w stan ketozy może potrwać kilka dni lub nawet tygodni. Organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowej diety.
Skoro już wiemy na czym polega dieta ketogeniczna, warto poznać zalety i wady tej diety.
Dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego. Osoby cierpiące na poważne choroby wątroby, takie jak marskość wątroby, nie powinny stosować diety ketogenicznej. Procesy metaboliczne związane z ketoza mogą obciążać już osłabioną wątrobę. Podobnie może być w przypadku osób z chorobami nerek. Osoby z cukrzycą typu 1, które wymagają regularnego podawania insuliny, nie powinny na własną rękę stosować diety keto.
Osoby z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi lub wysokim poziomem cholesterolu powinny konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety ketogenicznej, ponieważ ta dieta jest wysokotłuszczowa i może obciążać serce. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, również powinny skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia diety niskowęglowodanowej.
Osoby z problemami trawiennymi, takimi jak choroba Crohna, zespół jelita drażliwego lub nietolerancje pokarmowe, mogą doświadczać pogorszenia objawów podczas stosowania diety.
Dieta ketogeniczna opiera się na jedzeniu produktów bogatych w tłuszcze. Oto jakie produkty można jeść:
Dieta ketogeniczna to niskowęglowodanowa dieta, która może pomóc w odchudzaniu i poprawie zdrowia metabolicznego. Jednak jej stosowanie wymaga ostrożności i odpowiedniego planowania, a także monitorowania reakcji organizmu.