Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, to schorzenie, które dotyka coraz większą ilość osób i może wpływać nie tylko na jakość snu, ale również na ogólny stan zdrowia. Problem bruksizmu bywa bardzo często bagatelizowany, a niestety jego skutki mogą być poważne. Poranne zmęczenie i ból głowy to jedne z wielu objawów, które mogą być spowodowane niekontrolowanym zaciskaniem zębów w trakcie snu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tym schorzeniem.
Bruksizm to schorzenie, które polega na niekontrolowanym i często nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami podczas snu. Problem ten dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najczęstszych przyczyn bruksizmu należą:
Osoba cierpiąca na bruksizm bardzo często nie jest świadoma, że zgrzyta zębami podczas snu. Niepokojące symptomy najczęściej zauważane są przez rodzica lub partnera, który usłyszy w nocy dźwięk zgrzytających zębów. Objawy bruksizmu można także rozpoznać, mierząc z się różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak:
W celu zwalczenia bruksizmu kluczowe jest dotarcie do źródła jego przyczyn. Leczenie przyczynowe może pozwolić na trwałe pozbycie się tej dolegliwości.
W przypadku zaburzeń na tle nerwowym kluczowym elementem pozbycia się bruksizmu jest psychoterapia, a także stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych. Wyeliminowanie stresu i napięcia pomoże rozluźnić mięśnie, a to z kolei doprowadzi do zmniejszenia lub w niektórych przypadkach do całkowitego zlikwidowania problemu zgrzytania zębami.
Nałogowe żucie gumy, picie alkoholu lub spożywanie tytoniu bardzo często przyczynia się do niekontrolowanego zaciskania zębów i zgrzytania zębami podczas snu. Wyeliminowanie tych produktów z codziennego życia może pomóc w walce z bruksizmem.
Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz na bruksizm – skonsultuj się ze stomatologiem i nie bagatelizuj tego problemu. W przypadku, kiedy bruksizm wynika z problemów ze zgryzem, konieczne będzie leczenie ortodontyczne.
Masz problem z bruksizmem? Skontaktuj się ze specjalistą z kliniki Ethica: