Nudności i wymioty to dolegliwości, które bardzo negatywnie odbijają się na samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Mogą się pojawiać zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci – mają ponadto różny charakter i nasilenie. Ich przyczyny są różne – od bardziej prozaicznych po poważniejsze, które wymagają pilnego wdrożenia działań zaradczych. Co jeszcze należy wiedzieć o nudnościach i wymiotach? Jakie są najczęstsze przyczyny związane z ich występowaniem? Jak walczyć z nudnościami i wymiotami? Sprawdzamy!
Mianem nudności określa się nieprzyjemne uczucie potrzeby zwymiotowania. Wymioty to natomiast wyrzut treści układu pokarmowego przez przełyk i jamę ustną na zewnątrz. Nudności niejednokrotnie poprzedzają wymioty, chociaż zdarza się też, że pacjenci zmagają się z samymi nudnościami, bez wymiotów.
Nudnościom i wymiotom może towarzyszyć szereg innych objawów – w tym zawroty głowy, ból brzucha, biegunka, ból głowy, gorączka i wiele innych, zależnie od przyczyny problemu. Nudności i wymioty nigdy nie powinny być lekceważone. Szczególnie niebezpieczne są długotrwałe wymioty lub bardzo nasilone, a także wymioty z domieszką krwi lub kału.
Przyczyn nudności i wymiotów może być wiele. Powodują je między innymi niestrawność lub zatrucie pokarmowe. Problemem bywają też infekcje lub inne choroby układu pokarmowego – w tym schorzenia wątroby, żołądka czy dwunastnicy. Do nudności i wymiotów mogą się przyczyniać kolka żółciowa lub nerkowa, a także zaburzenia metaboliczne, takie jak nadczynność tarczycy. Do rzadkości nie należą też nudności i wymioty związane ze stresem czy depresją, a poza tym dolegliwości te towarzyszą bulimii i anoreksji. Występują też często przy zaburzeniach błędnika, a także przy urazach głowy i migrenach. Nudności i wymioty często pojawiają się również podczas ciąży. Nie są też rzadkością po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu lub przy zatruciu lekami. Często towarzyszą również chorobie lokomocyjnej, a ponadto mogą mieć związek z chorobami układu moczowego i wieloma innymi schorzeniami.
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w ograniczeniu nudności i wymiotów. Szczególnie polecany jest imbir, który ma właściwości przeciwwymiotne, a przy tym jest bezpieczny dla zdrowia i łagodny. Przy nudnościach warto też zadbać o dostęp do świeżego powietrza, a także unikać spożywania potraw ciężkostrawnych, mocno przyprawionych i tłustych. Pomocna może być też akupresura – w tym uciskanie odpowiednich punktów na nadgarstkach.
Jeśli domowe sposoby na nudności i wymioty zawodzą, nie powinno się zwlekać z konsultacją z lekarzem. W wielu przypadkach niezbędna jest bowiem interwencja medyczna i odpowiednio dobrane leczenie. Należy pamiętać, że nasilone bądź długotrwałe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, co jest bardzo niebezpieczne.
Leczenie nudności i wymiotów powinno być dostosowane do zdiagnozowanej przyczyny. Oprócz leczenia przyczynowego pomocne może być także leczenie objawowe, czyli stosowanie leków redukujących nudności lub działających przeciwwymiotnie. W tym przypadku stawia się między innymi na leki przeciwhistaminowe, które mogą być pomocne na przykład przy problemach z błędnikiem. W niektórych przypadkach zaleca się także środki z grupy antagonistów receptorów serotoninowych lub dopaminergicznych. O leczeniu zawsze powinien zdecydować lekarz, biorąc pod uwagę przyczynę i nasilenie dolegliwości, a także wiek i stan zdrowotny pacjenta oraz jego historię medyczną.
Jeśli doskwierają Ci nudności lub wymioty, skonsultuj się z lekarzem. Wspomniane dolegliwości mogą wprawdzie utrudniać dotarcie do przychodni, jednak na szczęście istnieje możliwość skorzystania z konsultacji online. Portal tendoktor.pl oferuje wygodne e-konsultacje, a w razie potrzeby lekarz może również wystawić e-receptę na potrzebne leki – wszystko to bez wychodzenia z domu.