Nowoczesne trendy w budownictwie jednorodzinnym oraz tradycyjne budynki wielorodzinne, nowoczesne obiekty handlowo – usługowe, hale produkcyjne, widowiskowo - sportowe i magazyny wielkopowierzchniowe – wszystkie te obiekty posiadają jedną cechę wspólną – płaski dach. Czy taka powierzchnia może stanowić podstawę dla efektywnej i przede wszystkim – przynoszącej oszczędności – instalacji fotowoltaicznej?
Mianem dachu płaskiego określamy powierzchnię okryciową obiektu - najczęściej jednostronnie – pochyloną pod kątem od 3 do 5°. Montaż paneli fotowoltaicznych (które do swojej optymalnej pracy wymagają kąta nachylenia od 30 – 40° lub 25 – 55° przy zastosowaniu ustawienia południowo – zachodniego lub południowo – wschodniego) w tym przypadku wymaga zatem zastosowania odpowiednio dostosowanych do konstrukcji samego dachu i nośności budynku – wsporników utrzymujących panele w korzystnym ułożeniu. Z tej tez przyczyny instalacja fotowoltaiki na dachu płaskim jest droższa od standardowego montażu na dachu skośnym. Niemniej jednak nadal jest to instalacja opłacalna – przy zastosowaniu wysokiej jakości, wydajnych paneli dostępnych na www.esoleo.pl szacowany zwrot poniesionych kosztów montażu fotowoltaiki o mocy powyżej 50 kW na płaskim dachu wynosi jedynie kilka lat.
Dobór paneli oraz sposobu ich montażu na dachu płaskim maja kluczowe znaczenie dla opłacalności inwestycji. Przy montażu paneli na wspornikach niezwykle ważnym jest zakup paneli nowoczesnych, wzmocnionych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych – jak monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Esoleo, które zapewnią bezpieczeństwo instalacji i skuteczne przekształcenie wychwyconej energii słonecznej. Oprócz tego w kalkulacjach opłacalności niezbędne jest określenie:
Na terenie Polski najbardziej optymalnym kątem mocowania paneli fotowoltaicznych na dedykowanych do dachów płaskich wspornikach jest kąt około 30°. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego oraz stanu nieruchomości stosuje się:
Instalacja fotowoltaiki na mniejszym dachu może budzić obawy – tak z uwagi na szacowaną jej wydajność, jak i obciążenie dachu konstrukcja wspornikową. Z pomocą właścicielom dachów płaskich o mniejszej powierzchni – a jednocześnie dysponujących sporym potencjałem w zakresie konsumpcji energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki przychodzą systemy montażowe typu „Wschód- Zachód” – lekkie konstrukcje aluminiowe, dostosowane do podłączenie modułów odbierających promienie słoneczne jednocześnie z zachodu, jak i wschodu.
Nie każde poszycie dachowe można pokryć panelami fotowoltaicznymi. Z uwagi na wysoką łatwopalność, niewskazane jest montowanie instalacji fotowoltaicznych na ondulinie, eternicie, dachach poliwęglanowych oraz drewnianych. Przy takich materiałach koniecznym jest zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczających, jednakże w przypadku powstania zarzewia pożaru na tak wykonanym dachu, możliwość jego opanowania jest niezwykle trudna. Specjalne wymogi obowiązują również dla dachów wykonanych z papy – jej szybkie nagrzewanie się do wysokich temperatur wymusza konieczność zastosowania montażu paneli na wysokości minimum 5 cm od powierzchni dachu.
Pomimo wyższych kosztów montażu, panele fotowoltaiczne odpowiednio dostosowane do specyfiki obiektu, stanowią świetną inwestycję. Dodatkowe możliwości skorzystania z licznych dofinansowań i ulg powodują, że nieco droższa fotowoltaika na dachu płaskim, nieco w dłuższym okresie, ale z pewnością zwróci się i wpłynie na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych budynku.