Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym i wielopłaszczyznowym procesem. Konieczne jest podjęcie terapii psychologicznej oraz leczenia farmakologicznego. Nieustająco jednym z najbardziej popularnych, pierwszych kroków ku trzeźwości jest wszywka alkoholowa, czyli Esperal. Implementacja tego leku osobie zmagającej się z chorobą alkoholową jest olbrzymią szansą na zachowanie trzeźwości przez długi czas.
Esperal to handlowa nazwa disulfiram - leku stosowanego w terapii uzależnienia od alkoholu. Disulfiram działa poprzez hamowanie enzymów zaangażowanych w metabolizm alkoholu, co prowadzi do nagromadzenia się toksycznego dla organizmu kwasu octowego i powoduje nieprzyjemne objawy, takie jak gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy, zaczerwienienie skóry i przyspieszone bicie serca. Te nieprzyjemne objawy mają na celu odstraszenie osoby uzależnionej od alkoholu od jego spożycia. Często występują one już po 5 minutach od przyjęcia nawet najmniejszej dawki alkoholu i mogą się utrzymywać nawet do 10 godzin. Jeśli osoba uzależniona nadal mimo to pije alkohol to silne i długotrwałe zatrucie organizmu, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Esperal może być stosowany jako element terapii uzależnień, ale powinien być zawsze stosowany pod nadzorem lekarza, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Esperal w formie tabletki wszywany jest pod skórę w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej umieszcza się go pod łopatką lub na pośladku, aby mógł swobodnie i długotrwale uwalniać się do organizmu.
Przede wszystkim najpierw należy uświadomić sobie, że Esperal nie jest lekiem na alkoholizm, a ma jedynie za zadanie awersyjne powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Przede wszystkim decyzja o wszyciu leku musi być świadomym wyborem osoby uzależnionej, która podpisuje zgodę na aplikację substancji. Jest to metoda mało inwazyjna i nieskomplikowana, a sam zabieg trwa około 30 minut. Nie zmienia to faktu, że konieczne jest nacięcie skóry, co oznacza, że jest to zabieg chirurgiczny i musi być wykonany przez specjalistę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a tuż po jego zakończeniu można wrócić do codziennych czynności. Personel medyczny dodatkowo udziela wszelkich informacji i zaleceń po wszyciu, zapewniając pełną anonimowość. Esperal swoje właściwości utrzymuje nawet do 12 miesięcy od momentu implementacji i jeśli pacjent jest zdeterminowany do dalszej abstynencji, ma olbrzymie szanse na zachowanie trzeźwości przez resztę życia. Niezbędne są sterylne warunki oraz umiejętności pozwalające na bezpieczną implementację Esperalu. Najlepiej udać się do kliniki lub gabinetu chirurgicznego, takiego jak chirurg-24.pl.
Alkoholicy, którzy pragną walczyć z nałogiem i są ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, często zadają pytanie, czy Esperal jest refundowany i czy zabieg jego wszycia można wykonać na NFZ. Niestety jednak wszywka alkoholowa nie jest refundowana, ponieważ preparat ten widnieje w ewidencji leków jako lek nierefundowany. Oznacza to, że decydując się na wspomaganie leczenia alkoholizmu Esperalem, koszty zabiegu jego wszycia trzeba ponieść indywidualnie, jednak konieczne jest wykonanie tego zabiegu w profesjonalnym, sterylnym gabinecie przez doświadczonego chirurga. Nie jest to kosztowna forma walki z alkoholizmem. Jednorazowy koszt zamykający się w cenie kilkuset złotych, w stosunku do faktu, że preparat działa nawet przez 12 miesięcy, jest stosunkowo niewielki, a sam preparat daje bardzo dobre efekty. Esperal nie może być traktowany jako jedyna metoda na walkę z alkoholizmem, ponieważ nie leczy on z tej choroby. Ma ona działanie awersyjne, czyli jest swego rodzaju odstraszaczem. Wszywka ma powodować, żeby pacjent sam zaczął unikać alkoholu. Nie zmienia to jednak faktu, że Esperal jest jednym z najpopularniejszych metod, która nieustająco cieszy się uznaniem lekarzy oraz pacjentów, dzięki swojej skuteczności. Wspomaga on proces zdrowienia i przyzwyczaja pacjenta do życia w trzeźwości, jednocześnie udowadniając, że sam pacjent jest w stanie poradzić sobie z problemami w inny sposób, niż robił to dotychczas. W połączeniu z odpowiednią terapią, innym wsparciem farmakologicznym oraz pełnym zaangażowaniem pacjenta, istnieje duża szansa na życie w trzeźwości.