Zamknij

Facelia – dlaczego warto posadzić ją w przydomowym ogrodzie

art. sponsorowany + 00:00, 25.02.2023 Aktualizacja: 09:38, 28.02.2023

Facelia to efektowna roślina charakteryzująca się przepięknymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Jest ona uprawiana nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Warto zdawać sobie sprawę, że facelia jest jedną z najważniejszych roślin miododajnych (pozyskuje się z niej bardzo popularny miód faceliowy). Co musimy wiedzieć zanim kupimy nasiona tej rośliny?

Facelia – podstawowe informacje

Facelia (znana także jako wiązanka wrotyczowa) jest to wywodząca się a Ameryki Północnej roślina, która wchodzi w skład rodziny ogórecznikowatych. Facelia jest blisko spokrewniona między innymi z ogórecznikiem, miodunką, żywokostem czy niezapominajką. Jest ona rośliną jednoroczną, której okres wegetacji trwa około 100 dni. Łodyga facelii jest rozgałęziona. W sprzyjających warunkach osiąga około 80 centymetrów. Roślina na całej powierzchni jest szorstko owłosiona. Drobne, karbowane liście są pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne. Dzwonkowate kwiaty charakteryzują się ciemno-niebieskim lub niebiesko-fioletowym zabarwieniem. Okres kwitnienia facelii rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do 5 tygodni. Facelia błękitna to ceniona roślina miododajna, która przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady. Ciekawostką jest fakt, że uprawy facelii są omijane przez zwierzynę płową (na przykład sarny i jelenie). Jeżeli więc mieszkamy blisko lasu, a nasz ogród jest niszczony przez dzikie zwierzęta szukające pożywienia – warto jest posadzić w nim facelię. Facelia jest w stanie poprawiać strukturę gleby i wzbogacać jej biomasę, dlatego często uprawia się ją na zielony nawóz. Kwiaty facelii znajdują zastosowanie we florystyce.

Jak uprawiać facelię w polskim ogrodzie?

Facelia to roślina, która nie sprawia większych problemów w uprawie. Z tego względu poleca się ją nawet początkującym, niedoświadczonym ogrodnikom.

Dla facelii dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od porywistych wiatrów. Idealna dla tej rośliny będzie gleba zasobna w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna (jednocześnie należy podkreślić, że facelia wyrośnie nawet na słabej jakości glebie – pamiętajmy jedynie o tym, że nie toleruje ona zastojów wody).

Facelia wykazuje dużą odporność na chłody (znosi nawet lekkie przymrozki) i suszę. Ogrodnicy wykorzystują ją jako przedplon lub jako poplon.

Wielkim atutem facelii jest fakt, że chroni ona przed wysychaniem, erozją i zaskorupianiem ziemi. Co więcej jest w stanie ograniczyć rozwój uporczywych chwastów. Związki zawarte w facelii hamują rozwój grzybów odpowiedzialnych między innymi za rozwój mączniaka rzekomego (choroba atakująca wiele gatunków roślin). Z tego względu roślinę tę często sadzi się w okolicy krzewów owocowych czy warzyw.

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku facelii jest regularne, ale umiarkowane podlewanie. Jeżeli sadzimy roślinę na słabej jakości podłożu, musimy pamiętać także o jej nawożeniu.

Nasiona facelii – jak wybrać te najlepsze?

Nasiona facelii marki Legutko są wyjątkowe i wyróżniają się na tle wielu innych roślin tym, że zachowują zdolność kiełkowania nawet przez 3-4 lata. Duże znaczenie ma jakość nasion facelii. Najlepiej jest je kupować od renomowanych producentów (nasiona sprawdzonych, polskich producentów można znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych), gdyż tylko oni dają nam gwarancję, że nasiona zostały pozyskane z kontrolowanych upraw. Jeżeli nie wykorzystamy wszystkich nasion, możemy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%