Zamknij

Motoreduktory rodzaje i zastosowanie

11:54, 07.02.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:54, 07.02.2023

Silniki elektryczne działają z małymi momentami obrotowymi i z dużymi prędkościami. Natomiast w aplikacjach przemysłowych zwykle nie potrzebujemy tak dużych prędkości, a zależy nam na wysokim momencie obrotowym. Tutaj z pomocą przychodzą motoreduktory. Jest to bezobsługowa maszyna napędowa, w której zintegrowano napęd elektryczny z przekładnią mechaniczną (lub kilkoma przekładaniami). Dzięki temu kompaktowemu urządzeniu możemy napędzić daną maszynę lub urządzenie z wymaganym momentem obrotowym i zakładaną prędkością.

Rodzaje motoreduktorów 

Motoreduktory dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanej przekładni mechanicznej. Wybór odpowiedniej konstrukcji przekładni należy dokonywać, znając zakres wymaganych obciążeń i cykli pracy motoreduktora, a więc wymaganych warunków jego pracy. Ze względu na zastosowaną konstrukcję motoreduktory dzielimy na: 

  •  Motoreduktory planetarne. Wyposażone w przekładnię planetarną. 
  • Motoreduktory stożkowe. Ze wbudowaną przekładnią stożkową. 
  • Motoreduktory ślimakowe. Zawierają one przekładnię ślimakową. 
  • Motoreduktory płaskie. Posiadają one przekładnię walcową.
  • Motoreduktory walcowe. Wyposażone w przekładnię walcową. 

Zalety motoreduktorów 

Z pewnością ogromną zaletą motoreduktorów jest ich kompaktowy rozmiar i szerokie spektrum możliwych zastosowań. Duży wybór modeli motoreduktorów pozwala dobrać funkcjonalne urządzenie spełniające wymagania danej aplikacji. Natomiast przy doborze odpowiedniej konstrukcji motoreduktora trzeba jedynie znać: moment obrotowy na wyjściu, liczbę obrotów wału wyjściowego, współczynnik przeciążenia oraz pozycję i sposób montażu. Inną zaletą motoreduktorów jest ich, wysoka bezawaryjność oraz cicha i precyzyjna praca. 

Dodatkowo nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają zredukować nawet do kilkaset razy prędkość kątową silnika. Jednocześnie taki układ pozwala zwiększyć jego moment obrotowy o podobną wartość. Dodatkowo motoreduktory posiadają szczelną obudowę, więc mogą pracować w trudnych warunkach. Oprócz tego istnieją wersje tych urządzeń do pracy w specyficznych warunkach. Na przykład w branży spożywczej i farmaceutycznej stosuje się motoreduktory nierdzewne ze środki smarnymi możliwymi do zastosowania w tym przemyśle. 

Zastosowanie motoreduktorów w przemyśle 

Motoreduktory to niezastąpione urządzenia stosowane niemalże w każdym przemyśle. Prawdopodobnie bez nich współczesny przemysł nie mógłby w normalny sposób funkcjonować. Znajdują one zastosowanie w: 

  • Napędach taśm i linii montażowych (w przemyśle samochodowym), 
  • Napędach przenośników taśmowych, transporterów rolkowych i obrotnic (w różnych branżach jako podzespół transportu wewnętrznego), 
  • Napędach wirników, mieszadeł oraz mikserów (w przemyśle spożywczym, farmaceutyczny), 
  • Napędach kruszarek i kolejek podwieszanych (w górnictwie i przemyśle ciężkim), 
  • Napędach pras, rozdrabniaczy, pił (w branżach związanych z obróbką drewna), 
  • Napędach wytłaczarek i walców (przy produkcji tworzyw sztucznych). 

Jak widać, spektrum zastosowań motoreduktorów jest niezwykle szerokie, a są to jedynie nieliczne przykłady ich wykorzystania w przemyśle.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%