Zamknij

Ile kosztuje założenie restauracji?

11:47, 31.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:47, 31.01.2023

Chcąc otworzyć niewielką restaurację, trzeba dysponować niemałym kapitałem, mieć dużo wolnego czasu i cierpliwości. Zdobycie popularności i wyrobienie sobie renomy trwa przez pewien czas. Pamiętaj jednak, że dobrze prosperujący lokal gastronomiczny to jeden z najbardziej dochodowych biznesów. Zastanawiasz się, ile kosztuje otwarcie restauracji? Najpotrzebniejsze informacje znajdziesz poniższym artykule!

Jakie są koszty prowadzenia restauracji?

Otwarcie lokalu gastronomicznego wiąże się z wieloma podstawowymi opłatami, na które warto się przygotować. Pierwsze rachunki mają związek z utrzymaniem wybranego miejsca. Bez wątpienia początkowo najbardziej czasochłonne jest znalezienie odpowiedniej przestrzeni, a następnie jej urządzenie. Stanowi to niemały koszt otwarcia restauracji. Aranżacja wnętrza powinna przyciągać potencjalnych klientów i sprawiać, że będą się w nim czuli miło oraz swobodnie.

Sercem lokalu gastronomicznego jest kuchnia, a jej wyposażenie należy do najdroższych. Powinna być wyposażona w kuchenkę, lodówkę, garnki, sztućce, tace i dodatkowe akcesoria, takie jak noże do filetowania, kieliszki do różnego rodzaju wina czy szklanki do gazowanych napojów. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w https://wammashop.pl/pl/. To sklep, który może pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami. Pamiętaj, aby wybierać urządzenia i sztućce jak najwyższej jakości, aby służyły w restauracji przez wiele lat. Po zaprojektowaniu i urządzeniu wnętrza czas spełnić warunki otwarcia restauracji, które również mają swoją cenę.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć restaurację?

Każdy lokal, który zaczyna swoją działalność, powinien spełniać wymagania takich organów państwowych jak Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

W pierwszej kolejności restauracja musi zostać sprawdzona i zatwierdzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Kontrola skupia się na projekcie technologicznym miejsca, uprzednio wykonanych wynikach badań wody i uprawnieniach zatrudnionych. Każdy lokal musi mieć założoną książeczkę kontroli, gdzie będą wpisywane przeprowadzone wizytacje. Co więcej, Państwowa Inspekcja Sanitarna wymaga założenia zeszytów do monitorowania stanu urządzeń oraz poziomu czystości oraz analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP). Najczęściej wizyta urzędników nie jest jednorazowa, a wszystkie spotkania wliczają się w koszty otwarcia restauracji.

Po zakończonym procesie kolejnym organem kontrolującym jest Państwowa Straż Pożarna. W tym przypadku wizyta trwa dużo krócej – funkcjonariusze sprawdzają wnętrze, określają niezbędną liczbę gaśnic, hydrantów wewnętrznych, dróg i wyjść ewakuacyjnych. Piktogramy i dodatkowe wyposażenie to również pewien koszt otwarcia małej restauracji, o którym nie należy zapominać.

Chcąc sprzedawać napoje alkoholowe, musisz ponieść opłaty związane z pozwoleniem na ich wprowadzenie do oferty. Obecnie w przepisach prawa dostępne są 3 rodzaje pozwoleń. Najtańsze z nich (kategoria A) pozwala na sprzedaż alkoholu zawierającego 4,5% alkoholu, tj. piwa. Jeśli nie przewidujesz innych napojów w swojej ofercie, warto się nad nią zastanowić. Natomiast gdy planujesz oferować gościom alkohole różnego rodzaju, również te mocniejsze, wybierz pozwolenie typu C.

Kategoria C należy do najdroższej grupy, a jej koszt wynosi 2100 zł. Poza tym co roku należy opłacać składki za wydaną koncesję, a ich wysokość zależna jest od dochodów przedsiębiorstwa.

Wymieniono jedynie opłaty początkowe. Na koszt otworzenia restauracji składają się również opłaty stałe wymienione poniżej.

Jakie są koszty prowadzenia restauracji?

Na podstawowy koszt założenia restauracji składają się:

  • pensje dla pracowników – składki ZUS, podatek od dochodu, podatek VAT;
  • BHP – szkolenia wstępne i okresowe BHP, wstępne i okresowe badania lekarskie, niezbędna odzież robocza, potrzebne środki ochrony indywidualnej;
  • utrzymanie księgowości;
  • koszt najmu lokalu lub jego zakup, rachunki za media.

Ile kosztuje restauracja? Trudno oszacować finalną kwotę, ponieważ różni się ona w zależności od miejsca, ustalonych płac dla pracowników czy premii. Można przyjąć, że dolny pułap pensji dla kelnerów wynosi wartość płacy minimalnej. Natomiast managerowie, kucharze i bardziej doświadczeni pracownicy zarabiają co najmniej 4 tysiące netto miesięcznie.

Do kolejnych kwestii zalicza się koszt BHP. Należy zatrudnić firmę zewnętrzną, która będzie przeprowadzać szkolenia wstępne i okresowe. Ponadto każdy nowy pracownik musi mieć ważne badania lekarskie, a ich opłacenie leży po stronie pracodawcy. Podobnie wygląda utrzymanie księgowości – tu również ciężko określić miesięczny koszt biura rachunkowego.

Koszty restauracji są niezwykle trudne do przewidzenia. Zależą od wielu zmiennych, do których należy liczba gości, ceny ogrzewania, wartość płacy minimalnej, rotacja personelu, koszt żywności i napojów, zmiany w menu, a nawet uzupełnianie braków drobnych akcesoriów (chusteczki, świeczki, obrusy, ręczniki). Własny lokal gastronomiczny, choć jest nieprzewidywalny, przynosi również dużą szansę na rozwój i zyski finansowe.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%