Zamknij
REKLAMA

Czy mieszanie suchej i mokrej karmy dla psa to dobry pomysł?

08.12, 17.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08.12, 17.01.2023
Freepik

Podstawą żywienia zdecydowanej większości współczesnych psów są karmy suche, bardzo treściwe, korzystnie wpływające na psie uzębienie i perystaltykę jelit, a przy tym stosunkowo tanie, bardziej ekonomiczne od karm mokrych. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również mokre karmy dla psów, o mniejszej gęstości kalorycznej, zwykle bardziej apetyczne, ale i droższe. Czy takie karmy można ze sobą mieszać, by urozmaicić psią dietę i jednocześnie nie zbankrutować?

Karmienie mieszane

Jednym z najlepszych sposobów na zaspokojenie wszelkich potrzeb żywieniowych psa i urozmaicenie jego codziennych posiłków jest przejście ze stosowania wyłącznie jednego typu karmy na żywienie mieszane, czyli naprzemienne podawanie zwierzęciu karmy suchej i mokrej. Co warte podkreślenia, oba rodzaje karmy dla psów powinny być karmami pełnoporcjowymi, a zatem powinny charakteryzować się odpowiednio zbilansowanym składem, zarówno pod względem znajdujących się w nich substancji odżywczych i mikroelementów, jak i ich właściwej proporcji. Trzeba również pamiętać, że sucha karma dla psa nie powinna być podawana jednocześnie z karmą mokrą. Różna konsystencja dwóch rodzajów karmy może powodować problemy trawienne. Przejście na karmienie mieszane nie powinno być również gwałtowne. Nowy rodzaj karmy wprowadza się stopniowo, przez kilkanaście dni, zaczynając od małych porcji i powoli je zwiększając.

Zalety stosowania karmy mieszanej

Największą korzyścią wymiennego stosowania mokrej i suchej karmy dla psa jest urozmaicenie jego codziennej diety, co przekłada się na poprawę apetytu, a tym samym ma dobry wpływ na ogólne samopoczucie zwierzęcia. Ostatecznie nikt nie lubi jeść codziennie tego samego, również psy. Żywienie mieszane jest również dobre ze względu na możliwość wzbogacenia psiej diety o nowe składniki odżywcze. Oczywiście w żywieniu mieszanym stosuje się pełnoporcjowe karmy dla psów, ale trzeba pamiętać, że wchodzące w ich skład produkty (substancje odżywcze) mogą mieć różne pochodzenie. Najsmaczniejsze kąski zwykle znajdują się w dobrej jakości karmach mokrych. Kramy suche są mocniej przetworzone, a do ich produkcji często wykorzystywane są mięsne resztki wzbogacone dużą ilością substancji pochodzenia roślinnego, w tym ziaren zbóż, które mogą wywoływać alergię.

Jeśli chcesz urozmaicić psią dietę, zdecyduj się na naprzemienne stosowanie suchej i mokrej karmy dla psa. To bezpieczna metoda żywienia czworonogów, pod warunkiem stosowania karm pełnoporcjowych i stopniowego, a nie gwałtownego wprowadzania nowej karmy do codziennego jadłospisu zwierzęcia.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%