Zamknij

Charakterystyka lotek do badmintona - o co lata z tymi lotkami?

artykuł sponsorowany + 10:53, 19.10.2022 Aktualizacja: 10:53, 19.10.2022

Pod koniec XIX wieku książe Beaufort w posiadłości Badminton House zaprezentował dyscyplinę, którą znamy dzisiaj pod nazwą badminton. Wcześniej grywano w wolanta, grę która polegała na odbijaniu piłeczki z przytwierdzonymi piórkami. W nowoczesnej odmianie badmintona nie używa się już piłeczek natomiast specjalnych lotek o stożkowym kształcie, dzięki któremu uzyskują wspaniałe właściwości lotne.

Obecnie lotki do badmintona możemy podzielić na dwie główne kategorie, lotki piórowe i lotki syntetyczne (często określane jako lotki nylonowe). Każda grupa posiada inne właściwości. Z najważniejszych należy wymienić: prędkość, wytrzymałość oraz precyzję lotu. Przyjrzyjmy się poszczególnym grupom.

Lotki piórowe 

Podstawą lotek piórowych jest naturalny korek obszyty skórą synteyczną, do którego zostało przytwierdzonych szesnaście prawdziwych piór - stosuje się pióra gęsie lub kacze. Lotki piórowe zazwyczaj występują w różnych prędkościach, dzieki czemu można dostosować je do panujących na hali warunków. Na zachowanie lotki wpływa głównie temepratura otoczenia oraz panująca wilgotność. Co do zasady, im większa temperatura toczenia tym wolniejszą lotką należy grać. Wyróżniamy kilka dostępnych prędkości, natomiast najbadziej znane to prędkości oznaczone symbolami:

  • 76 - wolne
  • 77 - średnie
  • 78 - szybkie

Lotki do badmintona z prawdziwym piórem charakteryzują się najlepszą przewidywalnością toru lotu. Świetne właściwości lotne oraz precyzja niestety skutkują niską wytrzymałością (naturalne pióra są bardzo kruche). 

Lotki syntetyczne (nylonowe)

Kształtem przypominają klasyczna lotkę. Podstawą także może być korek - ale niestety nie będzie on z jednego kawałka. Zazwyczaj jednak jest to pianka EVA. Oba materiały są obszyte syntetyczną skórą w celu zwiększenia wytrzymałości. Naturalne pióra zostały zastąpione nylonowym koszyczkiem, występującym przeważnie w dwóch kolorach białym i żółtym. Biały kolor imituje klasyczne lotki do badmintona, żółty z kolei świetnie sprawdzi się na hali o jasnym wystroju - taka lotka będzie łatwiej zauważalna. Lotki nylonowe także posiadają różne prędkości, dzięki którym możemy dopasować je do warunków. Oznaczenia prędkości są łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ zamiast liczb jak w przypadku lotek piórowych, stosuje się kolory (wieko tuby oraz obwoluta korka):

  • zielony - wolne
  • niebieski - średnie
  • czerwony - szybkie

Dzięki nylonowemu koszyczkowi, lotki syntetyczne są dużo bardziej wytrzymałe od lotek piórowych, niestety jest to związane ze stratą kontroli nad torem lotu (mała przewidywalnośc). Oczywiście wyróżniamy różne rodzaje lotek syntetycznych, te najbardziej zaawansowane będą posiadały lepsze właściwości aerodynamiczne. Natomiast musimy pamiętać, że zależność jakości lotu do wytrzymałości są zawsze odwrotnie proporcjonalne.

Jaka lotka będzie dla mnie odpowiednia?

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z badmintonem wybierz lotkę syntetyczną. Dlaczego? Nie odczujesz dużej różnicy w uderzeniach, a będziesz mógł cieszyć się dłuższą grą. Powróćmy jeszcze do lotki syntetycznej. Jakie posiada zalety? Jej żywotność jest dłuższa, a cena - niższa. Wady? Gorsze właściwości lotne i niska przewidywalność lotu w stosunku do lotki piórowej. Różnice między lotkami wydają się być oczywiste - przejdźmy jednak do podsumowania.

Lotka piórowa to lotka, która nie wybacza błędów technicznych - uderzenia, które uznać możemy za “nieczyste” bardzo szybko ją zniszczą, a co za tym idzie - obniża się komfort gry - a tego - nie chcemy. Dlatego też - na początku przygody - wybierz lotkę syntetyczną, a z czasem, gdy będziesz pewna/pewien, że Twoje uderzenia są poprawne technicznie - przerzucisz się “na pióro”. Taką lotką można łatwiej kierować, manewrować (przy odpowiedniej technice) - w dany punkt kortu. Pamiętajmy jednak o żywotności lotek piórowych - po kilku uderzeniach może zostać z nich sam korek. Kupujesz? Kieruj się opinią sprzedawcy lub bardziej doświadczonych graczy. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%